Edevlet şifresi kaç hane

Edevlet şifresi kaç hane, büyük – küçük harf önemli? Şifre belirlerken herkesin karşılaştığı klasik bir problem haline gelen bu durum e-devlet şifresi için de geçerli. Edevlet şifresi, e-devlet sistemine kimlik doğrulaması için olmazsa olmaz bir şifredir. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır ve işlemler gerçekleştirilir.

Edevlet sistemi, bugün milyonlarca vatandaşın kullandığı bir elektronik sistemdir. Vatandaşlar internet ve ya mobil uygulamayla edevlet sistemi aracılığı ile kuruma giderek yapacağı işlemleri birkaç dakika içerisinde oturduğu yerden halledebiliyor. E-devlet sistemi aracılığı ile daha etkin, verimli ve hızlı bir şekilde hizmet sunulabiliyor. E-devlet sisteminde gerçekleştirilen her işlem, sisteme kayıtlı olan vatandaş için resmi ve hukuki niteliği olan işlemlerdir.Edevlet şifresi kaç hane E-Devlet

Edevlet sisteminde bir çok kamu kurum ve kuruluşun yanında özel kurumlar da yer alabiliyor. Burada olan işlemler resmi olduğu için e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapılarak giriş yapılması gerekmektedir. Örneğin sicil no öğrenmek isteyen vatandaş e-devlet sistemine öncelikle giriş yapması gerekmektedir. Bu sebeple edevlet şifresi kaç hane sorusu oldukça önemlidir. Fakat hava durumu hakkında bilgi almak isteyen vatandaş için edevlet sistemine giriş yapmasına giriş yapmasına gerek yoktur. Dolayısı ile edevlet şifresi kaç hane bu durumda önemli değildir.

E-devlet sitemine e-imza, m-imza, banka girişi, kimlik kartı ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. E-imza için özel sertifika sağlayıcılara, m-imza için GSM operatörlerine müracaat edilmesi gerekmektedir. Banka bilgileri ile sisteme giriş yapılabilmesi için, kullanılan bankanın e-devlet sistemi ile uyumlu olan bankanın olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Edevlet Şifresi Büyük Küçük Harf

Bu giriş yöntemlerinden en kolayı ise e-devlet şifresidir. Bilindiği gibi e-devlet şifresi PTT şubelerinden temin edilmektedir. Ayrıca SMS yolu ile edevlet şifresi alınabilir. Fakat bunun için de PTT şubelerine müracaat edilmesi gerekmektedir. Edevlet şifresi nüfus cüzdanı ibraz edilerek 2 TL karşılığında alınır. Şifre kişiye özel olduğu için kapalı zarf içerisinde verilir.

Zarfta yazan edevlet şifresi kaç hane sorusunun cevabı olsa da e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra bu zarfta yazan şifrenin değiştirilmesi istenecektir. Dolayısı ile bu durumda edevlet şifresi kaç hane oldukça önemli bir durumdur.

Edevlet şifresi belirlenirken;

*Şifre en az 8 karakterden oluşmalı,

*Şifre tamamen rakam ve harften oluşmamalı,

*Şifre vatandaşın T.C. kimlik numarası ve ya doğum yılı olmamalı,

*Daha önce alınmış üç şifre varsa, bu şifreler tercih edilmemeli,

Bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece edevlet şifresi kaç hane sorusunun cevabı bulunmuş oluyor.

İlk Edevlet Şifresi Kaç Hane

Daha önce hiç e-devlet şifresi almamış ve ya şifre almasına rağmen unutan vatandaşlar PTT şubelerinden nüfus cüzdanı ibraz ederek edevlet şifrelerini kapalı bir zarf içerisinde alabilirler. Vatandaş e-devlet şifresini teslim aldıktan sonra zarfta bulunan beş haneli tek kullanımlık bu şifreyi edevlet sistemine giriş için kullanılır. Vatandaş e-devlet sistemine ilk defa girdiğinde bu şifreyi kullanmak zorundadır. Daha sonra sisteme aktif olarak katılabilmek için yeni bir edevlet şifresi belirlenir. Belirlenirken yukarıda bahsettiğimiz hususlar dikkate alınır ve yeni bir e-devlet şifresi oluşturulur.

Paylaş.

Yorum Yap