Edevlet Şifre Yaş Sınırı

Edevlet şifre yaş sınırı var mı? Varsa kaç yaştır? 18 yaş altı edevlet şifresini nasıl alır? Sorularını incelemeye başlayalım. Edevlet sistemine e-imza, m-imza, banka girişi, kimlik kartı ve edevlet şifresi ile giriş yapılabilir. Edevlet sistemi, eskiden bizzat kuruma müracaat ederek yapılması gereken işlemler bugün tek tıkla, birkaç dakika içerisinde gerçekleştiriliyor. Mahkeme sorgulama, en yakın PTT adresini öğrenme, maaş bilgisinden sigorta durumu öğrenmeye kadar pek çok işlem edevlet sisteminde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için sisteme giriş yapılması gerekiyor. Edevlet sistemine, edevlet şifresi ile giriş yapılabilmesi için PTT’ye müracaat edilerek kapalı zarf içerisinde şifre temin edilir.

 

Çocuğum İçin Edevlet Şifresi

Edevlet sisteminden tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilir. Resmi ve hukuki niteliği olan işlemler gerçekleştirildiği için sisteme kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Bu sebeple kişiye ait şifre mevcuttur. E-imza, m-imza, banka girişi ve ya e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabileceğinden bahsettik. Edevlet şifresi tüm PTT şubelerinden, yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir.

PTT şubelerinden edevlet şifresi 2 TL ücret karşılığında ve TC kimlik cüzdanı ibraz edilerek temin edilir. Ayrıca telefon kullanılarak sms ile de e-devlet şifresi temin edilebilir. Konu ile ilgili olarak Ptt İle Edevlet Şifresi makalemizi inceleyebilirsiniz. Edevlet şifresi, ebeveynler tarafından çocukları için temin edilemez. Yaşı gelmeden edevlet şifresi alınamaz. Edevlet şifre yaş sınırı çocukların bilmeden yanlış işlem yapmalarının önüne geçmek içindir.

Edevlet Şifre Yaş Sınırı E-Devlet

18 Yaş Altı Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

Edevlet şifre yaş sınır vardır. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları PTT’lere müracaat ederek e-devlet şifrelerini temin edebilirler. Edevlet şifre yaş sınırı ihtiyaç odaklı düşünülerek oluşturulmuştur. Bununla birlikte mavi kartlılar, yabancılar için üzerinde TC kimlik numarası bulunan kimlik ibraz edilerek şahsen ve ya vekâlet aracılığı ile şifre temin edilebilir. Bununla birlikte evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, ikamet belgesi, mavi kart, hakim ve savcı kimlik kartı, süresi dolmamış çalışma izni, geçici koruma belgesi ile PTT şubelerine başvuru yapılarak şifre temin edilebilir.

Edevlet şifresi yaş sınırı 18 değil, 15 yaştır. Dolayısı ile 15 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı e-devlet şifresi temin edebilir. Daha önce e-devlet şifresi almasına rağmen şifresini unutmuş ve ya kaybetmiş olmasına rağmen tekrar edevlet şifresi alınabilir. Edevlet şifresinin ilk defa alanlar için 2 TL’dir. Fakat ikinci kez e-devlet şifresi almak isteyenler 4 TL ücret vermeleri gerekmektedir.

Edevlet şifre yaş sınırının olmasının sebebi, edevlet sisteminde daha çok 15 yaş üstü vatandaşları ilgilendiren işlemlerin olması ve edevlet sisteminde yapılan işlemler resmi olduğu için 15 yaşından küçükler için kullanımı uygun değildir.

Edevlet sistemi, vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için emek ve zaman kaybının önüne geçerek birkaç adımda işlemlerin yapılabilmesi için oluşturuldu. Kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirildikten sonra sisteme giriş yapılır. Sistemde Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Sosyal Sigortalar Kurumu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gibi kurumların yanında Anadolu Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi gibi üniversiteler de bulunmaktadır ve vatandaşın hizmetine sunulmuştur. Hiç yorulmadan edevlet sistemi ile işlemler yapılır.

 

 

Paylaş.

Yorum Yap