Edevlet Şifre Alma

Edevlet sistemi, Adalet Bakanlığı’ndan, Cumhurbaşkanlığına, İşKur’dan bir çok kurum ve kuruluşun yer aldığı bir elektronik sistemdir. Vatandaş bu sisteme giriş yaparak kuruma girerek yapması gereken işlemleri birkaç dakika içerisinde bu edevlet sisteminde yapılır. Edevlet sistemi elektronik bir sistem olsa da orada yapılan tüm işlemler resmi ve hukuki niteliği olan sistemdir. Bu sebeple edevlet şifre alma ile sisteme giriş için ilk adım atılmış olur.

Edevlet sistemine e-imza, m-imza, banka girişi ve edevlet şifresi ile giriş yapılır. Kısa adı e-imza olan elektronik imza özel e-imza sertifika sağlayıcılardan, m-imza yani mobil imza GSM operatörlerinden temin edilir. Bununla birlikte edevlet şifresi ile de sisteme giriş yapılır. Edevlet şifresi alma oldukça kolaydır. Edevlet şifre alma yapıldıktan sonra edevlet sistemine giriş yapmak için herhangi bir engel kalmıyor.

Edevlet Şifre Nereden Alınır?

Edevlet şifre alma için tek bir kurum yetkilidir. Bu kurumdan hariç başka bir yere müracaat edilmemelidir. Edevlet şifresini verecek tek kurum PTT şubeleridir. PTT şubelerinde kapılı zarf içerisinde edevlet şifreleri bulunmaktadır. Edevlet şifresi olmayanlar ve ya daha önce edevlet şifre almasına rağmen edevlet şifresini kaybeden vatandaşlar 4 TL ücret karşılığında ve TC kimliği ibraz edilerek edevlet şifresi temin edilir.

Edevlet şifresi tektir. Yani ayni şifre başka bir kişide bulunamaz. Edevlet şifre alma işlemi oldukça önemli bir konudur. Çünkü edevlet şifresi ile sisteme giriş yapılarak işlemler gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu işlemler de resmidir ve devlet tarafından kabul edilir. Bir başkası o vatandaşın edevlet şifresini ve TC kimlik numarasını ele geçirirse istenmeyen kötü durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple e-devlet şifresi kimse ile paylaşılmamalı. Hatta PTT şubelerinden alınan e-devlet şifresi sisteme giriş yapıldıktan sonra kendi belirlediğiniz şifre ile değiştirilmesi daha doğrudur.

Edevlet Giriş Yap TC İle

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde edevlet sistemine edevlet şifresi, banka girişi, e-imza, m-imza ile giriş yapılabileceğinden bahsettik. Ayrıca bu şifre ve imzaların nasıl elde edileceğine de değindik. Bu şekilde temin gerçekleştikten sonra edevlet sisteminin internet adresi olan turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

Edevlet Şifre Alma E-Devlet Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencere kimlik doğrulama sayfasıdır. Edevlet şifre alma, e-imza, m-imza, baka için ayrı bölmelerde giriş butonları vardır. Burada e-devlet şifre alma işlemini yapan ve edevlet şifresi ile giriş yapmak isteyen kişi edevlet şifresini ve TC kimlik numarasını ilgili yere yazarak sisteme girişini gerçekleştirir. Ardından istediği kurumu tercih edip istediği işlemi yapabilir.

Bununla birlikte turkiye.gov.tr adresi açıldıktan sonra önce işlem seçilip daha sonra sisteme giriş yapılabilir. Ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümü açılır. Bu sayfada özel – kamu kurum ve kuruluşları yer alıyor. Alt başlıklarında ise kendilerine ait görevler buluyor. Örneğin Adalet Bakanlığının başlığı altında adli sicil kaydı sorgulama sekmesi yer alır. Bu işlem Adalet Bakanlığına ait bir işlemdir. Bu sekmeye tıkanıldıktan sonra sisteme giriş yapmak için kimlik doğrulamak için bilgi ekranı gözükecektir. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra kimlik doğrulama penceresi açılır. Açılan sayfaya e-devlet şifre ve TC kimlik no yazıldıktan sonra giriş yapılır.

Paylaş.

Yorum Yap