Edevlet Miras Sorgulama

Miras sorgulama işlemi ile artık vatandaşlar ‘Mirasçılık Belgesi’ işlemlerini rahatlıkla yapabilecekler. Edevlet hizmetlerinde soy ağacı sorgulama, dava bilgisi öğrenme, şehit listesi sorgulama işlemlerinden sonra şimdi de vatandaşlar miras bilgilerini sorgulayabilecekler.

6 Mart 2018 tarihinden itibaren e-devlet sisteminde uygulamaya başlayacak olan miras sorgulama işlemi ile miras davaları, kişilerin miras bilgisini öğrenmek isteyen kişiler için önemli bir hizmet olacak. Miras sorgulama hizmeti ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişilerin mirasçılık belgesi verilmesi talebinin kısa adı UYAP olan Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nden yapılması zorunlu hale geldi.

Edevlet Miras Sorgulama Hizmete Giriyor

E-devlet sistemi, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak vatandaşa daha etkin ve daha verimli bir hizmet verebilmek için oluşturulmuş resmi elektronik bir sistemdir. Edevlet sisteminde, adres bilgilerinin öğrenebilir, sigorta primlerinizi öğrenebilir, sefer görev emrinizin var olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte e-devlet sisteminde adınıza açılmış bir davanın bilgisini sorgulama,  soy ağacı bilgilerini sorgulama gibi yüzlerce işlemi yapabileceğiniz bir sistemdir.

Edevlet Miras Sorgulama E-Devlet

Her geçen gün e-devlet sistemi kendini geliştiriyor ve yenilemeye devam ediyor. Şubat 2018 tarihinde e-devlet sisteminde soy ağacı sorgulama hizmeti verilmeye başlandı. Milyonlarca kişi e-devlet sistemine giriş yaparak sorgulama yapmak istediğinden edevlet sistemi kitlendi ve belli bir süre hizmet veremedi. Daha sonra teknik arızı giderildikten sonra e-devlet sistemi erişime açıldı ve soy ağacı sorgulama işlemi yapılabilir hale geldi.

6 Mart 2018 tarihinde hizmete girecek olan miras sorgulama hizmeti oldukça rağbet göreceğe benziyor. Edevlet sisteminde miras sorgulama işlemi nasıl yapılır, e-devlet sistemine giriş nasıl olur? Merak edilen bu soruların cevaplarını incelemeye başlayalım.

Edevlet Üzerinden Miras Nasıl Sorgulanır?

Edevlet sisteminde yapılan her türlü resmi ve hukuki niteliği olan işlemlerdir. Edevlet sisteminde güvenlik bu sebeple oldukça önemli bir husustur. E-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için öncelikle e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza, kimlik kartı ve ya banka kartı seçeneklerinden birine sahip olunması gerekmektedir. Bu şekilde e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra işlemlerinizi kendi adınıza yapabileceksiniz.

Elektronik imza, özel e-imza sertifikası sağlayıcılardan, mobil imza ise GSM operatörlerinden temin edilebilir. Banka kartı ile edevlet sistemine giriş yapmak isteyenler ise banka kartının e-devlet sistemi ile uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyenler e-devlet şifrelerinin var olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

E-devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kapalı zarf içerisinde temin edilir. Edevlet şifresi nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilir. Edevlet şifresi kişiye özeldir ve başkaları ile paylaşılmaması gerekir.

Edevlet şifresi PTT şubelerinden temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanır. Açılan pencere kimdik doğrulama penceresidir. Hangi yollarla e-devlet sistemine giriş yapılacaksa o bölüm açılır. Örneğin e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyenler E-devlet Şifresi bölümü açılır ve ilgili yerlere TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılır ve sisteme giriş yapılır.

Edevlet Miras Sorgulama E-Devlet

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Adalet Bakanlığı başlığı altında bulunan Veraset İlamı Sorgulama sekmesine tıklanır ve açılan sayfada miras bırakan kişinin TC kimlik numarası yazıldıktan sonra sorgula butonuna tıklanır.

UYAP sitemine giriş nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için  UYAP Vatandaş İle Dava Dosyası Takibi makalemizi okuyabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap