Edevlet Giriş

Edevlet sistemi, etkili ve verimli bir hizmet sunabilmek adına elektronik ortamda vatandaşa hizmet verdiği bir elektronik ortamdır. E-devlet sistemi vatandaşın kuruma bizzat giderek yapması gereken işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirebildiği bir sistemdir. Edevlet giriş yöntemleri ile sisteme giriş yapıldıktan sonra işlemler resmi bir şekilde gerçekleştirilir.

Edevlet Giriş E-DevletEdevlet sistemi ile son dönemde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak vatandaşın zaman kaybı, evrak ve kağıt israfının önüne geçmek için internet üzerinden işlem yapılır. Edevlet sisteminde Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakanlık, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi bakanlıklar yer almaktadır. Devlet Personel Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlar da yer almaktadır.

Edevlet giriş ile adli sicil kaydı sorgulaması, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru, işsizlik maaşı başvurusu yapma, iş başvurusu yapma, maaş sorgulama, hizmet dökümü sorgulama işlemlerini gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmek için edevlete giriş yapılır. Edevlet giriş yapılarak maaş sorulama, hizmet dökümü sorgulama gibi işlemleri sorunsuz bir şekilde yapılır. Artık bir çok devlet kurum ve kuruluşu bu şekilde edevlet sistemine işlemlerini taşıyarak vatandaşın kolay bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

 

Edevlet Giriş Maaş Sorgulama

Edevlet giriş yöntemlerinden e-imza, m-imza ve ya e-devlet şifresinden biri tercih edilerek e-devlet sistemine giriş yapılabilir. Edevlet sisteminde işsizlik maaşı sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama işlemlerinin yanında 4A emeklilik aylık bilgisi, emeklilik maaş sorgulama işlemleri yapılır. Böylece maaşa ait her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşılır.

Örneğin 4A emeklisi olan birinin maaş sorgulamasını nasıl yapacağından bahsedelim. E-devlet sisteminde işlem yapılabilmesi için öncelikle edevlet giriş yöntemlerinden biri tercih edilmeli dedik. Edevlet şifresi ile sisteme giriş yapılarak maaş sorgulama işlem basamaklarını inceleyelim.

Edevlet Giriş E-Devlet

4A maaş sorgulaması için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Emekli Aylık Bilgisi sekmesine tıklanır. Açılan sayfadaki kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklanır. Açılan kimlik doğrulama penceresinde ilgili boşluklara TC kimlik numarası ve edevlet şifresi yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılır. Daha sonra açılan sayfada 4A emeklilik maaşına ait bilgiler gözükecektir. Aylık başlangıç tarihi, sigortalının en son çalıştığı sektör, ödendiği banka, aylık tutar, hisse oranı, birikmiş aylık tutarı gibi bilgiler ekranda olacaktır.

 

Edevlet Giriş SSK Hizmet Dökümü

Yukarıda edevlet giriş ile maaş sorgulama işleminden bahsettik. Edevlet giriş yöntemi ile ssk hizmet dökümü edevlet sisteminden alınabilir. Eski adıyla SSK, yani adıyla 4A olan sigortalının hizmet dökümü alması e-devlevlet sisteminde birkaç dakika içerisinde gerçekleştiriliyor. Hizmet dökümü almak için yukarıda bahsettiğimiz şekilde edevlet sistemine giriş yapılır. Bu şekilde giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Hizmet Dökümü sekmesine tıklanır. Açılan pencerede kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklanır ve ilgili yerlere edevlet şifresi ve TC kimlik numarası yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılır. Daha sonra açılan pencerede SSK hizmet dökümü bilgileri gözükür. Ekranda çıkan bu hizmet dökümü belgesi sayfanın sağ üstünde bulunan yazdır butonuna tıklanır ve hizmet döküm belgesi çıktıdan alınır.

Paylaş.

Yorum Yap