E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi İle Sınav Sonucu Öğren

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi İle Sınav Sonucu Öğren E-OkulE-Okul Veli sistemi Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri olan MEBBİS tarafından 2007 yılında uygulamaya geçilerek öğrenci, öğretmen, okul personeli ve veliler için eğitim ve öğretim hayatında büyük bir kolaylık sağlamıştır. İlk zamanlardan günümüze kadar e-okul sistemi gelişerek bir çok işlemin yapılmasına olanak sağlamıştır. E-okul sistemi sayesinde okul yönetimi MEB ile bağlantı kururarak kırtasiye masraflarını azaltmıştır. Öğretmenler öğrencileri ile ilgili not girişlerini yaparak taktir ve teşekkür belgelerini e-okul sistemiyle rahatlıkla hazırlama imkanına kavuştular. Veliler ise çocuklarının eğitim ve öğretim hayatlarını yakından takip edebilecekler. Kısacası E-okul sistemi okul, öğretmen, öğrenci, veli ve MEB arasında güvenli ve kesintisiz bir köprü kurulmasına imkan sağlamaktadır.
E-okul sistemi büyük bir arşive sahiptir. Her öğrenci e-okul sistemine kayıt olduktan mezun olana kadar tüm bilgileri özenle depolanır. Öğrencinin yıl içinde girdiği tüm sınavlar e-okul sistemine kaydedilir. Böylece öğrenci hem en son girdiği sınav sonucunu görüntüler hem de daha önce girdiği sınavların sonucunu öğrenerek bir analiz yapabilir. Aynı zamanda veli de öğrencinin not bilgilerini e-okul sistemine girerek görüntüleyebilir.

 

E-Okul Veli Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu bir sistemdir. Dolayısı ile sisteme Milli Eğitim Bakanlığının internet adresine giriş yapılır. Ana sayfada ilgili kutucuğa öğrencinin okul numarası ve TC kimlik numarası yazılarak e-okul sistemine giriş yapılır. Açılan uygulamada öğrencinin not durumu hakkında bilgi alınabilir.
Bir diğer yol ise e-devlet sistemi ile e-okula giriş yapılır. E-devlet kapısında işlem yapılabilmesi için öncelikle e-devlet şifresinin varlığı kontrol edilmelidir. E-devlet şifresi olmayanlar ve ya unutanlar PTT’ye başvurarak e-devlet şifresi temin edebilirler. Aynı zamanda şifrelerini unutanlar e-devlet kapısından kimlik doğrulama penceresinde şifremi unuttum sekmesine tıklayarak işlemlerin takip edilmesi ile yeni bir e-devlet şifresi temin edebilirler. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanarak açılan kimlik doğrulama penceresinde ilgiliyerlere TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılarak sisteme giriş yapılabilir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı Başlığı altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi sekmesine tıklanır.

Paylaş.

Yorum Yap