E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi 2017

E-Okul Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve her türlü örgün ve yaygın eğitim kurumları açarak eğitim ve öğretim hizmeti vermekle görevlendirilmiş bakanlıktır. MEB, personel ve hizmet verdiği vatandaş bakımından Bakanlar Kurulu tarafından en fazla bütçe verilen bakanlık olmuştur. Bununla birlikte Türkiye’de genç nüfusun fazla olmasıyla MEB, faaliyetleri dolayısıyla arşivi en çok olan bakanlıklarımızdan biridir.
Arşiv ve güncel bilgi hizmetini veli, öğrenci, öğretmen ve okul yönetimine en hızlı ve verimli bir şekilde verebilmek için, kısa adı MEBBİS olan Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri ile 2007 yılında e-okul sistemi oluşturulmuştur. E-okul sistemi de bir e-dönüşüm anlayışı ile hazırlanmış bir sistemdir. Elektronik ortamda devlet vatandaşa hizmet vererek zaman, emek ve ekonomik olarak tasarruf sağlamaktadır. Aynı zamanda vatandaş da güvenilir bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi 2017 E-OkulE-okul sistemi ile bir öğrenci okula kaydını yaptığı tarihten itibaren mezun olduğu tarihe kadar tüm bilgilerini depolayarak hem öğrenciye hem de velisine hizmet vermektedir. E-okul sadece devlet kurumlarına değil aynı zamanda özel anaokul, ilköğretim ve ortaöğretim eğitim kurumlarına da hizmet vermektedir. E-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişi, devamsızlık bilgisi öğrenme, sınav başvuru ve sonucu öğrenme, tercih işlemleri, şube yazılı ortalamaları, haftalık ders programı, davranış notları, sınav tarihleri ve okul tarafından yapılan duyurular gibi bir çok bilgiye rahatlıkla ulaşılabilir ve işlem yapılabilir.

 

E-Okul Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-okul sistemine giriş yapmak isteyen öğrenci ve veliler için bir çok yol mevcuttur. Milli Eğitim Bakanlığının internet adresinden sisteme ulaşılabilir. Aynı zamanda MEB, akıllı telefonlar için uygulama geliştirerek e-okul sistemine velilerin rahatlıkla ulaşabilmesini sağlamıştır. Uygulamayı ilgili elektronik ortamdan indirilebilir. E-okula aynı zamanda e-devlet sistemi ile giriş yapılabilir. E-devlet sisteminden giriş yapmak isteyenler öncelikle e-devlet şifrelerini kontrol etmelidirler. E-devlet şifresi olmayan ve ya daha önce şifre almalarına rağmen şifrelerini unutanlar PTT’den 2 TL karşılığında ve nüfus cüzdanı ibraz ederek şifrelerini temin edebilirler. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencerede ilgili yerlere TC kimlik numaraları ve e-devlet şifresi yazılır. Daha sonra sisteme giriş yapılarak e-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yapılır. Açılan pencerede öğrencinize ait bilgileri kontrol edip işlemler yapabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap