E-Okul Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-okul Sistemi, 2007 yılından itibaren uygulamaya başlanmasıyla öğrenci ve velilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir sistem haline gelmiştir. E-Okul Sistemine Nasıl Giriş Yapılır? E-OkulSistemde öğrenci okula kaydolduğu tarihten itibaren mezun olacağı tarihe kadar tüm bilgilerini ve işlemlerini depolanmaktadır. E-okul sisteminde öğrencinin okul, eğitim ve öğretim hayatıyla ilgili tüm bilgiler mevcuttur. Devamsızlık durumu, not bilgisi, nakil ve belge işlemleri gibi bir çok işlemi yapabileceği gibi sınavlara başvuru ve tercih işlemleri de yapılabilmektedir.

Veliler çocuklarının okul dönemindeki bilgilere e-okul sistemi ile büyük kolaylık getirilmiştir. Anne ve babalar çocuklarının okuldaki davranış durumları, not bilgileri, takdir ve teşekkür durumu gibi bilgileri kolaylıkla görüntüleyebilir. Sistem oluşturulmadan önce veliler çocuklarının öğrenim durumları hakkında bilgi almak için okula giderek öğrencinin öğretmeni ile görüşüyordu. Bu da emek ve zaman kaybına yol açıyordu. E-okul sistemi sayesinde hem emek ve zaman kaybı olmuyor hem de öğrenci hakkında ayrıntılı bilgi alınabiliyor.
E-okul projesinin amacı okul, veli ve öğrenci arasında bir köprü oluşturarak eğitim ve öğretim kalitesinin daha ileri seviyeye taşınmasıdır. Bu zamana kadar yapılan geri dönüş bildirimlerinde veliler sistemin yararlı ve etkili olduğunu belirtmişler. Bu bilgiler ışında veliler e-okul sistemine giriş yaparak yukarıda bahsettiğimiz davranış notu öğrenme, yazılı sonucunu görüntüleme, nakil ve belge işlemleri, sınavlara başvuru yapma ve sınav sonuçlarını görüntüleme, okuldan yapılan duyuruları takip etme ve daha fazlasını sistemde gerçekleştirebilir.
E-Okul Sistemine Nasıl Giriş Yapılır? E-OkulE-okul sistemine MEB’in kendi internet adresinden giriş yapılacağa gibi e-devlet sistemiyle de giriş yapılır. Bunun için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi olmayan ve ya daha önce işlem yapmasına rağmen şifrelerini unutanlar PTT’ye giderek e-devlet şifrelerini temin edebilirler. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklayarak açılan pencereye ilgili boşluklara e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yapılır. E-devlette sistem bizi istediğimiz uygulamaya güvenli bir şekilde yönlendirecektir. Bu şekilde e-okul sistemine ulaşılır.

Paylaş.

Yorum Yap