E-Okul Karne Notu Sorgulama

E-Okul Karne Notu Sorgulama E-OkulE-Okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEBBİS ile hayata geçirdiği elektronik bir sistemdir. Bu sistemde öğrenciler, veliler, okul ve öğretmenler arasında bir köprü kurularak bir çok işlemin kolaylıkla ve kesintiye uğramadan yapılmasına olanak sağlanır. E-okul veli bilgilendirme sisteminde not bilgisi, davranış notu, ders programı, nakil ve belge işlemleri, devamsızlık durumu, sınav başvurusu ve sonucu, proje ödevi, öğrencinin okula kayıt yapılması ve ya silinmesi ile birlikte diploma notu ve takdir-teşekkür bilgileri kontrol edilebilir.

Türk eğitim ve öğretim sisteminde yılda iki kez tatil dönemi belirlenmiştir ve bu tatil dönemlerinin başında öğrencinin o döneme kadar olan başarı durumunu gösteren belge hazırlanır. Karnedeki notlar öğrencinin dönem içinde girdiği sınav sonuçlarına göre oluşmaktadır. Yıl sonunda genel bir başarı puanı hesaplanır. Bu not ortalamasına göre takdir, teşekkür ve üstün başarı belgeleri hazırlanır. Bir öğrencinin teşekkür belgesi alabilmesi için dönem ortalamasının 85-100, takdir alabilmesi için dönem ortalamasının 70-84,99 olması gerekmektedir.

E-Devlet E-Okul Karne Sorgula

E-okul karne notunun sorgulanabilmesi için e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapılması gerekmektedir. MEB, bu konuda vatandaşın e-E-Okul Karne Notu Sorgulama E-Okulokul sistemine kolaylıkla ulaşabilmesi için birçok yoldan sisteme giriş yapılmasına imkân sağlamaktadır. İsteyen MEB’in internet adresinden öğrenci okul numarası ve TC kimlik numarası ilgili yerlere yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılır. İsteyen e-devlet sistemini kullanarak da e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilir. MEB teknolojinin etkinliğini kullanarak e-okul sistemini akıllı telefonlar için de bir uygulama haline getirerek öğrencilerin ve velilerin hizmetine sunmaktadır. MEB’in e-okul uygulamasını akıllı telefonların uygulama mağazalarından indirilebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz e-devlet kapısında e-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılacağını detaylı olarak anlatalım. E-devlet sisteminde birçok kamu kurum ve kuruluşu yer alarak vatandaşa ve kurum personeline hizmet vermektedir. Sistem elektronik olmasına rağmen yapılan her işlem yasal ve resmidir. Bu sebeple vatandaşın birçok işlem için sisteme kimlik doğrulaması yaparak giriş gerçekleştirilir.

MEB de e-devlet kapısında vatandaşa sunduğu e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapılabilmesi için kimlik onayı yapılması gerekmektedir. Öncelikle e-devlet şifresi olmayanlar PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilmelidir. Şifresini unutanlar ne yapması gerektiğini aşağıda belirteceğiz. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencerede e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ilgili yerlere yazılarak sisteme giriş yapılır. Şifresini unutanlar için kimlik doğrulama penceresinde şifremi unuttum butonuna tıklanılarak adımlar takip edildiğinde yeni bir şifre temin edilir. Sisteme girişimizi gerçekleştirdikten sonra e-hizmetler bölümünde MEB başlığı altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi sekmesine tıklanır. Açılan sayfa e-okul sistemine yönlendirecektir.

 

Paylaş.

Yorum Yap