E Nabız Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

E Nabız Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? E-DevletE Nabız sistemi 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren sağlık hizmeti alınan her kurumdan yapılan teşhis, tahlil, tıbbi görüntü, reçete gibi tüm sağlık bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmesi için oluşturulmuş elektronik bir sistemdir. E-nabız sistemi, tüm sağlık bilgileri tek bir sistemde toplanır ve istenildiği takdirde sağlık geçmişi rahatlıkla görülür.

Bilindiği gibi bir sağlık kuruluşuna başvurduğumuz zaman tahlil, ultrason, röntgen çekimi gibi raporlar oluşturularak sağlık sorunumuz hakkında doktorlara bilgi veriliyor. Başka bir zaman tekrar doktora başvuru yaptığımızda benzer raporlara ihtiyaç duyuluyor. Böylelikle hekimler arası sağlık kayıtları paylaşılması ve tekrarlanan sağlık harcamaları en aza indirilecektir.

E-nabız sistemine e-devlet sistemi üzerinden ve ya aile hekiminden alınan şifre ile giriş yapılır. E-devlet sistemi ile giriş yapılabilmesi için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet sistemine de PTT’den 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Kullanan varsa elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı yolları ile de giriş yapılabilir. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sağlık Bakanlığı başlığı altında bulunan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi sekmesine tıklanır. Açılan sayfada bulunan uygulamaya git butonuna tıkladığımızda otomatik olarak e-nabız sistemine giriş yapılacaktır.E Nabız Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? E-Devlet Aynı sisteme aile hekimimizden aldığımız şifre ve TC kimlik numaramızı enabiz.gov.tr adresinde ‘e-nabza hoş geldiniz’ başlığı altında bulunan boşluklara yazılarak da sisteme giriş yapılabilir.

E-nabız sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfada bulunan ‘profil düzenle’ bölümünde profil bilgileri düzenlenir, yaş, boy, kilo, kan grubu gibi bilgiler kaydedilir. E-nabız sistemi son derece güveli bir sistemdir. Paylaşım seçeneklerinde ‘hiçbir hekim verilerimi görmesin’, ‘aile hekimi verilerimi görsün’, ‘muayene olduğum hastanedeki hekimler verilerimi görsün’ şeklindeki seçeneklerden biri seçilerek bilgilerin paylaşımı kontrol edilir.

E-nabız sistemi mobil uygulamaları mevcuttur. Telefonunuza ait uygulama merkezlerinden e-nabız uygulamasını indirebilirsiniz. Aynı zamanda, tansiyon, şeker gibi mobil cihazınızda bulunan sağlık uygulamasındaki verileri de ekleyebilirsiniz. E-nabız sisteminde aynı zamanda reçeteler, röntgen, ultrason gibi raporlar kaydedileceği gibi, gittiğimiz sağlık kuruluşları ve aldığımız reçeteler de gözükecektir. Bununla birlikte randevu alma seçeneğinden istediğimiz doktordan randevu alabiliriz. Acil müdahale gerektiren durumlarda 112 acil butonuna tıklanıldığında, 112 acil servis haberdar edilebilir.

Paylaş.

Yorum Yap