E-Dilekçe Nasıl Oluşturulur?

Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesiyle vatandaşın devletle irtibat kurabilmesi de bir o kadar gelişti. Kamu kurum ve kuruluşlarında bir çok işlemin yapabilmesi için E-Dilekçe ile ilgili kuruma başvuru yapılması gerekiyordu. Fakat e-dönüşüm anlayışı ile e-devlet sistemi kurulmuş, vatandaşlar da elektronik ortamda dilekçe oluşturarak işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilme imkanına kavuştu.

E-devlet sisteminde güvenlik anlayışı üst düzeydedir. Bu sebeple sistemden faydalanabilmemiz için sisteme kimliğimizi doğrultmamız gerekmektedir. Bazı işlemler için kimlik doğrultmaya gerek yoktur. Sisteme e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı yollarından biri ile giriş yapılır. Elektronik imza özel e-imza sertifika sağlayıcılardan ücret karşılığında temin edilir. Yine GSM operatörlerinden ücret karşılığı mobil imza temin edilir. İnternet bankacılığı ise sistemde uyumlu bankaların internet şubeleri ile yapılır. E-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyenler fakat e-devlet şifresi olmayan ve ya unutanlar PTT’den 2 tl karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek e-devlet şifrelerini temin edebilirler. E- devlet şifresi alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girilir. Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan sisteme giriş butonuna tıklanarak e-devlet şifremizi ve tc kimlik numaramızı ilgili boşluğa yazarak kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladığımızda sisteme giriş yapabiliriz. Elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak isteyenler de bu sayfadan giriş yapabileceklerdir.

 

Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne E-Dilekçe Yaz

  1. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün;
  2. Türk Gümrük Tarife Cetvelini taraf olunan antlaşmalara uygun olarak düzenlemek
  3. Gümrük ile ilgili vergileri tahsil etmek
  4. Dış ticaret mevzuatında belirtilen hususlara göre uygulama yapmak
  5. Sınır ticaretine ilişkin gümrük işlemlerini yapmak
  6. Gümrüksüz satış mağazası ile ilgili işlemleri yürütmek gibi görevleri 640 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de belirlenmiştir.

E-Dilekçe Nasıl Oluşturulur? E-DevletDevlette başvuru, sorgulama, ihbar gibi konularda işlem yapabilmemiz için dilekçe aracılığı ile ilgili kuruma ulaşırız. Fakat bu zaman ve emek kaybına yol açmaktadır. Hatta bazen bu kayıp sebebiyle yasal hakkımızdan vazgeçmek zorunda kalıyoruz. Devlet e-dönüşüm anlayışı ile vatandaşa etkin bir hizmet sunmayı amaçlamıştır. Bu amaçla birlikte vatandaşın da devlete ve kurumlarına rahatlıkla ulaşabilmesi için e-devlet sistemini daha etkin ve verimli hale getirmiştir. Böylece dilekçe ile başvuru yapılması gereken işlemleri elektronik ortamda yazılan e-dilekçe ile yapabilme imkânına kavuştuk. Bu sistemde e-dilekçe ile işlem yapabileceğimiz kurumlardan bir tanesi de Gümrük Genel Müdürlüğü’dür.
Gümrük Genel Müdürlüğü hizmet alanına giren konularda başvurularımızı e-devlet sistemi üzerinden e-dilekçe ile yapabilmemiz mümkün hale gelmiştir. E-devlet elektronik ortamda vatandaşa ilgili kurum ve kuruluşun hizmetlerini sunmuştur. Bu hizmetlerden faydalanabilmek için e-devlet sistemine kimliğimizi doğrulatarak işlem yapabiliriz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başlığı altında bulunan Gümrük Genel Müdürlüğü E–Dilekçe sekmesine tıklanır. Açılan sayfaya iletişim bilgilerimizi ve adres bilgilerimizi yazarak başvurusu konusunu da sayfanın altında bulunan kutucuğa yazarak gönder butonuna tıkladığımızda genel müdürlüğe dilekçemizi iletiriz. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan başvuru sorgula sekmesine tıkladığımızda belgemizin durumu hakkında bilgi alabiliriz.

Paylaş.

Yorum Yap