E-devlet Vergi Dairesi

E-devlet Vergi Dairesi

E-devlet Vergi Dairesi Konusu Hakkında: Çağımızda bilginin edinilmesi ve kullanılması çok büyük önem arz etmektedir. Bu kullanım sırasında özellikle devlet kurumlarının alt yapı oluşturup hem çalışanlarının iş verimliliğini hem vatandaşlarının memnuniyetini hem de maliyetlerini düşürmesi gibi üçlü bir fayda söz konusu olmaktadır. Türkiye’de oluşturulmuş olan gerek e-devlet sistemi, gerek e-vergi dairesi gerekse diğer interaktif kurumlara ulaşmak ve sonuç almak bu bilgi çağında günler değil sadece dakikalar sürmektedir. E-devlet Vergi Dairesi

E-devlet i vergi dairesine ulaşılabilmek için sisteme giriş şifrelerinin PTT şubelerinden temin edilmesi ve www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet vergi dairelerine gerçek ve tüzel kişiler kayıtlıdır ve sorgumla yapılabilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi

Vergi levhasına sahip gerçek ya da tüzel kişiler bağlı bulundukları vergi dairelerine bizzat başvurup internet vergi dairesi kullanım kılavuzunu ve taahütnamesini okuyup imzalamalı ve karşılığında kapalı zarfta şifre ve kullanıcı parolalarını teslim almalıdırlar. İnternet vergi dairesinden gerçek kişilere ait ya da tüzel kişilere ait tüm vergi borçları, motorlu taşıtlar gibi dönemsel borçlar, tahakkuk ve ödeme bilgileri, vadesi gelmemiş borçlar, evraktaki düzeltme işlemleri, 15 gün içerinde vermesi gereken vergi tahakkuk takvimi gibi sayısız bilgiye ulaşabilmektedirler. Bu bilgiler yanında “e-beyanname” gibi özellikleri de kullanıp ne tüzel ne gerçek kişiler kuruma gitmeden beyannamelerini verip tahakkuk oluşturabilmekte ve hatta takibini yapabilmekte düzeltmeleri gerçekleştirebilmektedirler.

Şayet sisteme giriş yapıldığında bilgiler kontrol edildiğinde bu bilgilerde ya da ödeme miktarlarında sizin yaptığınız ödemelerden ya da borçlardan farklı bir detay görüyorsanız bu durumda vergi dairesinin asıl belgelerindeki bilgiler geçerli olacaktır. E- vergi dairesi şifresi unutulduğunda ise ne yazık ki sistemden online olarak tekrar giriş yapılamamakta mutlaka bizzat bağlı bulunulan vergi dairelerine başvuru yapmak gerekmektedir. İlk girişte kişisel şifre “maliye” olacak ve sistem bu şifrenin değiştirilmesini güvenliğini açısından isteyecektir.

Sonuç olarak e-devlet vergi dairesi gibi interaktif kurumlarının oluşması ya da oluşturulması ile sadece vatandaşlara fayda sağlanmamakta, personelin iş yükü hafifletilmekte, devlet dairelerindeki yığılmalar önlenmekte, arşivleme ve kırtasiyecilik masrafları düşmekte, boşa geçen zaman tasarrufu ile işgücü kayıpları önlenmektedir.

E-Devlet Vergi Dairesi İçin Tıklayınız

Paylaş.

Yorum Yap