E Devlet Üzerinden SSK Sicil No Nasıl Öğrenilir ?

Bireylerin sigortalı olarak çalışma kayıtlarının yapıldığının ispatı olarak nitelendirilebilen ve SGK özelinde bir nevi TC kimlik numarası görevi gören SSK sicil no, uzun bir sayı olduğu için birçok vatandaş tarafından akılda tutulamıyor. Özel sektörde çalışan kişilerin sigorta mükellefi olduğunu gösteren ssk sicil numarası sayesinde kişi hakkı olan sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor, emeklilik hakkından yararlanması ise yine sicil no sayesinde mümkün oluyor. SSK sicil numarası kişiye işe ilk girdiği tarih itibarıyla atanıyor, kişi işten çıksa da bu numara değişmiyor ve emekliliğe hak kazanılan süre boyunca yalnızca atandığı kişinin sigortalılık bilgilerini barındırıyor.

Ad soyad ile ssk sicil no öğrenmek mümkün mü? Sorusunun yanıtları artık değiştiği için sizlere bu yazımızda SSK sicil no sorgulama hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

SSK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK Sicil no farklı kanallardan sorgulanabilir. Kişi SGK birimlerine giderek kimlik bilgilerini verdiği takdirde yetkili çalışanlardan istediği bilgileri elde edebilir. Ancak günümüzde teknolojinin ve internet tarafından getirilen yeniliklerin sayesinde ssk sicil no sorgulama yapmak isteyen kişilerin SGK birimlerine gitmesine gerek kalmaz. Hem zaman darlığının bulunması hem de kurum çalışanlarının iş yoğunluğu düşünüldüğünde internet üzerinden ssk sicil no sorgulama yapmak daha avantajlı hale gelir.

Ad Soyad ile SSK Sicil No Sorgulama

Ad soyad ile ssk sicil no işlemi, E-Devlet platformuna bu hizmetin entegre edilmesinden sonra geçerliliğini kaybetmiştir. Günümüzde SSK sicil sorgulama işlemleri E-Devlet platformu üzerinden basit adımlar gerçekleştirilerek yapılmaktadır. Hazır yeri gelmişken ad soyad ya da tc kimlik ile ssk sicil sorgulama yapmak isteyen vatandaşlarımıza bir hatırlatma yapmak istiyoruz. E-Devlet platformu sicil sorgulama işlemleri için güvenebileceğiniz tek yerdir. E-Devlet platformu haricinde kimlik bilgilerinin ya da isim bilgilerinin istendiği farklı mecralara güvenilmemesi gerekir.

E-Devlet Üzerinden SSK Sicil No Sorgulama

E-Devlet üzerinden SSK sicil no sorgulamak isteyen vatandaşların e-devlet şifresi temin etmesi gerekir. PTT şubelerinden alınabilen e-devlet şifresine ek olarak T.C. Kimlik kartı, e-imza, internet bankacılığı veya mobil imza kimlik doğrulama adımları da sistem girişi yapmak için kullanılabilir.

E-Devlet sitesine giriş yapan kimlik doğrulayan vatandaşlar kurumlar arasında  Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerini tercih edebilirler. Bu hizmetler arasında 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti linki tıklanmalıdır. Bu sayfaya giriş yapıldığında sigortalı kaydı bulunan kişinin adı, soyadı, doğrum tarihi, baba adı, anne adı ve sicil numarası bilgileri yer alır. 13 haneli ssk sicil numarası farklı sgk sorgulama işlemleri neticesinde de öğrenilebilir.

SGK tescil ve hizmet dökümü işlemleri sırasında da kişinin kimlik bilgilerine ek olarak 4A tescil bilgileri ve hizmet dökümü detayları net bir şekilde incelenebilir. Siz de ssk sicil numaranız hakkında bilgi almak, sigortalılık durumunuz ile ilgili tüm detayları öğrenmek için e-devlet platformunu ziyaret edip dakikalar içerisinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

SSK Üzerinden Sicil Numarası Öğrenme

SSK sitesi www.sgk.gov.tr üzerinden sicil numarası öğrenme işlemleri de sgk ve e-devlet arasında entegrasyon sağlanmasının ardından geçerliliğini kaybetmiştir. Günümüzde sicil sorgulama işlemleri sgk sitesi üzerinden yapılamaz, kişi e-devlet platformundan sicil numarası ile ilgili tüm bilgileri edinebilir.

SSK Sicil Numarası Ne İşe Yarar?

Sicil numarası yazımızın başında da belirtiğimiz gibi özel sektörde çalışmaya başlayan her bir bireyin özelinde atanır. 13 haneli bu rakam çalışma hayatı boyunca kişi farklı işyerlerinde çalışsa dahi değişmeden aynı şekilde kalır. Bu nedenledir ki SGK nezdinde kişilerin TC kimlik numarası gibi ssk sicil numarası da kişiye özel bir nitelik taşır. SSK sicil numarası hizmet dökümü sorgulamalarında ve diğer ssk sorgulama seçeneklerinde gerekli olabilir. SSK sicil numarası kişilerin çalışmaya başladıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi adına da kritik öneme sahiptir.

Paylaş.

Yorum Yap