E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ARAÇ SORGULAMA

E-DEVLET ARAÇ SORGULAMA

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ARAÇ SORGULAMA HAKKINDA : Edevlet şifresi ile araç sorgulama, için ilk önce yapılması gereken işlem;arama motoru olan google üzerinden Türkiye.gov.tr adresine girerek,açılan sayfadaki giriş sistemine TC kimlik numaramızı yazdıktan sonra, daha önceden postaneden almış olduğumuz e-devlet şifremiz,elektronik imzamız veya mobil imzamız ile sisteme giriş yapmamız gerekmektedir. E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ARAÇ SORGULAMAE-DEVLET ŞİFRESİ İLE ARAÇ SORGULAMA E-Devlet

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ARAÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Edevlet şifresi ile araç sorgulamak için yukarıda bulunan işlemi yaparak sisteme giriş sağladıktan sonra, sistemin içerisinde bulunan hizmetler içerisinden emniyet genel müdürlüğü bölümündeki, trafik şube bölümünden araç sorgulama butonuna tıklanır. Açılan bu araç sorgulama kısmına, plaka numarasını girerek araç ile ilgili olan bilgilere ulaşabilmemiz mümkündür. Bu araç sorgulama sistemi sayesinde araç ile ilgili olan tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkündür.

Araç tescil tarihi, aracın sahiplik bilgisi, aracın markası, modeli ve rengi gibi genel bilgileri öğrenmek mümkündür. Bunun yanı sıra, aracım tescil birimini, çalıntı olup olmadığını, hak mahrumiyeti var olan bir araç mı olduğunu, borcu bulunup bulunmadığını ve buna benzer birçok şeyi bu sistem üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Bu sistemin asıl amacı, bir aracı almadan önce plaka sorgulaması ile araç hakkındaki genel olan bilgilere sahip olmanızı sağlamaktır. Borcu bulunan ya da çalıntı olarak bildirilmiş olan bir aracı satın almanız bu sayede önlenmiş olmaktadır. Bir kurum tarafından haciz konulmuş olan bir aracı satın almanızı önlemek amacı ile kurulmuş bir sistemdir.

Bu sistem sayesinde araca konmuş bir haciz var ise, bir kurum mu haciz koymuş yoksa birden fazla kurumu haciz koymuş ve haciz koyan kurumların isimlerini görmeniz mümkündür. Üstelik bu bilgileri öğrenebilmek için sadece plaka numarasını bilmeniz yeterli olarak gören bir sistemdir. Bir araç alacak veya satacaksak öncelikle maliye bakanlığı sisteminden aracın vergi borcu falan var mı diye kontrol ederiz. Daha sora ise araç ile ilgili genel bilgileri öğrenebilmek için edevlet şifresi ile araç sorgulama sisteminden araç ile ilgili olan tüm genel bilgileri öğrenebiliriz.

Aracın renk bilgisini ruhsatlı olup olmadığı bilgisine bu sayede ulaşabiliriz. Üzerine konulan haciz var ise ne zaman konulmuş olduğu hakkında bilgilere ve bunun gibi araç ile ilgili olan genel tüm ilgilere bu sistem ile kolaylıkla ulaşabiliriz. Bu sayede satın alacağımız bir aracın tüm bilgilerini kontrol edebilmiş ve eğer bir sorunu varsa o aracın sorunlarından sorumlu olmaktan kurtulmuş oluyoruz.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ.

Paylaş.

Yorum Yap