E-Devlet Şifrenizi Mi Unuttunuz?

E-Devlet Şifrenizi Mi Unuttunuz? E-Devlet, devletin birçok alanda sunduğu hizmetlere vatandaşların daha kolay ve tek kapıdan ulaşabilmesi için yapılmış bir sistemdir. Bu sisteme elektronik ortamdan https://www.turkiye.gov.tr internet adresinden veya akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz “e-Devlet mobil uygulaması” ile kolayca ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ve e-Devlet şifreniz yeterli olacaktır. Birçok internet sitesine girerken binlerce şifre girdiğiniz için e-Devlet şifresinin unutulması da kaçınılmaz oluyor. Peki, e-Devlet şifrenizi unutursanız ne yapacaksınız? E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? İlk olarak eğer sisteme daha önce hiç giriş yapmadıysanız, PTT şubelerine giderek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ile 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi edinebilirsiniz. Sisteme bu şifre yardımı ile girerek bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edip telefon numaranızı güncel tutmanız, şifrenizi unuttuğunuzda size kolaylık sağlayacaktır. PTT den aldığınız bu şifreyi unutmamanız adına değiştirebilir veya güvenliğinden emin olduğunuz bir yerde saklayabilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne yapabilirim? E-devlet şifrenizi unuttuysanız veya kaybettiyseniz tekrar PTT şubelerine giderek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ve 5 TL karşılığında yeni bir şifre sahibi olabilirsiniz. Ancak PTT şubelerine gitmeden e-Devlet şifrenizi alabileceğiniz daha kolay bir yol bulunmakta. E-Devlet mobil uygulamasına girdiğinizde sayfada sağ tarafta “Şifremi Unuttum” sekmesine tıklayarak karşımıza çıkan sayfadakileri okuyup “Devam” yazısına tıklayınız.

Daha sonra kimlik tipi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, seri numarası ve cüzdan numarası gibi şahsınıza ait kimlik bilgilerinizle birlikte birinci derece yakınlarınızdan birine ait Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasını ve sayfada çıkan kodu girmeniz gereken bir ekran çıkacaktır. Bilgilerinizi eksiksiz ve yanlışsız doldurunuz ve tekrar “Devam” yazısına tıklayınız. Karşınıza tekrar şahsınıza ait kimlik bilgilerinizle ilgili doldurmanız gereken bir ekran daha çıkacaktır. Bu ekranda ise doğum yeriniz, doğum tarihiniz ve kayıt numaranızı girdikten sonra bir sonraki sayfaya geçmek için “Devam” yazısına tıklayınız. Telefon numaranızı hatasız girdikten sonra cep telefonunuza 5 haneli rakamlardan oluşan bir doğrulama kodu gelecektir. Kodu giriniz ve artık yeni şifrenizi girmeye hazırsınız.,

Yeni şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır, hem rakam hem de harf barındırmalıdır. İsteğe bağlı olarak noktalama işaretlerini de şifrenizde kullanabilirsiniz ancak şifreniz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı ve doğum yılınızı içermemelidir. Ve artık yeni bir e-Devlet şifresi sahibisiniz. Şifrenizi çok sık unutuyorsanız ve bu adımlar size zor geliyorsa size bir önerimiz var. Sisteme mobilden rahat bir şekilde girmenizi sağlayacak  “Mobil İmza ile Sisteme Giriş” yöntemi de bulunmakta. Eğer telefon operatörünüzde daha önce adınıza kayıtlı bir mobil imzanız varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.  Bu yöntem ile sisteme girmek için, uygulamaya girdiğinizde karşınıza çıkan giriş ekranındaki en altta bulunan “Mobil İmza ile Giriş Yapın” sekmesinden girebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı, telefon numaranızı ve operatörünüzü seçerek mobil imzanızı e-Devlete kaydedebilir, bundan sonraki girişlerinizde e-Devlet şifresine ihtiyaç duymadan mobil imza ile kolayca giriş yapabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap