E-Devlet Şifre Yenileme

Vatandaşlara tek bir platformdan bilgilendirme hizmetleri sunan, entegre elektronik hizmetlere erişimi kolaylaştıran, ödeme işlemlerinin güvenle yapılmasını sağlayan ve her geçen gün artan özellikleri ile vatandaşların resmi işlemlerini hızla yapmasını mümkün kılan E-Devlet birden fazla kimlik doğrulama alternatifi sunmaktadır. E-Devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi kimlik doğrulama alternatiflerinden birini kullanan vatandaşlar E-Devlet sisteminde güvenli bir şekilde oturum açabilirler. Kamu hizmetlerine tek bir adresten ulaşmayı sağlayan E-Devlet vatandaşlara hem zaman kazandırdığından hem de kendileri ile ilgili sigortalılık, askerlik, eğitim durumu, emeklilik zamanı vb. bilgilere kolay bir şekilde ulaşılmasını sağladığından gün içerisinde binlerce kişinin ziyaretini kabul etmektedir.

E-Devlet sistemine giriş yapılırken en çok kullanılan yöntem E-Devlet şifresidir. Ancak E-Devlet şifresi unutulabilir, başkası tarafından öğrenilebilir veya kişi E-Devlet şifresini değiştirmek isteyebilir. Bu durumda E-Devlet şifre yenileme gerçekleştirilerek kişi yeni şifresi ile sisteme giriş yapabilir.

E-Devlet Şifresi Ne Zaman Yenilenir?

E-devlet şifre yenileme taleplerinin ardında birden fazla neden olabilir. Sisteme daha önce hiç giriş yapmayan birisi ilk sistem girişinde doğrudan şifre yenileme sayfasına yönlendirilir ve kendisine özel bir şifre belirleyerek bundan sonra o şifreyle sisteme giriş yapar.

Şifre yenileme gerektiren diğer bir durum da şifrenin unutulmasıdır. E-Devlet şifresini unutanlar yine e-Devlet üzerinden şifre yenileyebilirler. Ancak bu işlemin yapılması için kişinin iletişim bilgilerinin daha öncesinde doğrulanmış olması gerekir. Daha önce iletişim bilgileri doğrulanmadığı takdirde vatandaşlar PTT merkezlerine giderek yeni bir E-Devlet şifresi alırlar.

E-Devlet şifresinin çalındığını ya da kaybolduğunu düşünen vatandaşlar da az önce belirttiğimiz gibi; daha önceki zamanlarda mail adresi ve cep telefonu gibi iletişim bilgilerini doğrulamışlarsa bu işlemi E-Devlet üzerinden yapabilirler. Ancak doğrulama gerçekleşmediyse PTT şubelerine gidilerek yeni bir E-Devlet şifresinin alınması gerekir.

E-Devlet Şifresi Yenileme Nasıl Yapılır?

e-Devlet şifresi yenilemek isteyen ve geçmiş dönemde e-mail ve cep telefonu numarasını doğrulayan vatandaşlar kolaylıkla işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Şifresini unutmayan, sadece yenilemek isteyenler E-Devlet sistemine giriş yaparlar. Sonrasında isimlerinin yazdığı profil linkine tıklayıp “şifre değiştir” modülüne gelirler. Bu ekranda eski şifrenin ve yeni şifrenin girileceği alanlar bulunur. Şifre yenilemek için en az 8 karakterden oluşan yeni bir şifre belirlenmelidir. Belirlenen şifre yalnızca harflerden ya da rakamlardan oluşursa güvenlik az olacağı için sistem yeni şifreyi kabul etmez. Yeni belirlenen şifrenin aynı zamanda en son kullanılan 3 şifreden de farklı olması gerekir.

Şifresini unutan, çaldıran ya da şifresini kaybeden vatandaşlar iletişim bilgilerini güncellemişlerse önlerinde  üç ayrı şifre yenileme seçeneği bulunur. Ya PTT gidilip yeni bir şifre zarfı alırlar, ya cep telefonuna ve e-posta adreslerine iletilen kodları girerler ya da cep telefonuna gelen kodu sisteme girerler. Bu adıma geçebilmek için kimlik doğrulama aşamasında “Şifremi Unuttum” linkine tıklanması yeterlidir.

Cep Telefonu ve E-Posta Doğrulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresinin farklı nedenlerle erişilmez olması durumunda E-Devlet üzerinden şifre yenileme işleminin yapılabilmesi adına büyük bir kolaylık sunan iletişim bilgileri doğrulama basit adımlarla gerçekleşebilir. Bunun için önce kimlik doğrulama yapılıp E-Devlet sistemine giriş gerçekleştirilmelidir. Ana sayfada isim yazılı olan profil linkine tıklanır ve “iletişim seçeneklerim” kısmı seçildikten sonra ilgili kısımlara cep telefonu nosu ve mail adresi yazılır. Akabinde işleme devam edilerek cep telefonuna ve mail adresine gelen doğrulama şifreleri kutucuklara yazılarak işlem tamamlanır.

Paylaş.

Yorum Yap