E-DEVLET KİMLİK DOĞRULAMA BİLGİSİ

E-DEVLET KİMLİK DOĞRULAMA BİLGİSİ

E-devlet Kimlik Doğrulama Bilgisi : Vatandaşlarımızın hali hazırda kullanmakta olduğu e-devlet sistemi, kişiye özgü bilgileri içermesi bakımından son derece katı güvenlik kuralları ile korunmaktadır. Daha doğrusu bu bir gerekliliktir. Çünkü burada bulunan her bilgi, yalnızca o bilgiye sahip olan kişiyi ilgilendirir. Buradaki amaç, sadece kişisel bilgiyi korumak değildir. Aynı zamanda, bu bir bilgi karmaşasının önüne geçme durumudur. Bu yüzden bilgilerSgk Sorgulama – Ssk sorgulama seçenekleriyle temel olarak sınırlandırılmıştır.

E-DEVLET KİMLİK DOĞRULAMA BİLGİSİ

KİMLİK DOĞRULAMA PRENSİPLERİ

Kimlik doğrulamak bir çok önemli prensip ve tedbirlere dayanmaktadır. Bu yüzden e-devlet sistemin üzerinden kimlik doğrulamak için dört farklı giriş seçeneği bulunmaktadır. www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılan seçeneklerden ilki, “T.C kimlik numarası” ve “e-devlet şifresi” olarak belirtilmiştir. Vatandaş, şahsi T.C kimlik numarasını kullanması için herhangi bir PTT şubesine giderek kişisel e-devlet şifresini edinmesi gerekmektedir. Bu şifrenin en önemli özelliği, sistem tarafından sadece belirtilen T.C kimlik numarası ile girilmesidir.

İkinci giriş seçeneği ise, Mobil imza seçeneğidir. Bu seçeneğin özelliği ise, ilk önce sisteme giriş yapılabilmesi için şahsın kullanmakta olduğu GSM operatörü belirtilmelidir. Bu adımdan sonra, olmazsa olmaz veri olan T.C kimlik numarası bilgisi de girilmelidir, ardından şahsın GSM numarasının girilmesi ile giriş sağlanır. Bunun için ilgili olunan operatöre mobil imzanız kayıtlı olması gerekmektedir. Üçüncü seçenek ise Elektronik imza seçeneğidir. Burada isminden anlaşılacağı gibi, kişinin elektronik imza kartı edinmesi gerekmektedir. Ardından yapılacak kimlik doğrulaması ile sisteme giriş yapılır.

Ve son olarak, yeni çıkan bir seçenek olan T.C kimlik kartı tercihi bulunmaktadır. Ancak, bu sistem çok yeni bir sistemdir ve henüz deneme aşamasındadır. Bu yöntem, şahsa ait T.C kimlik kartının, kimlik doğrulanması ile kullanılması mümkün olacaktır. Sgk Sorgulama – Ssk sorgulama linklerine giriş yapıldığı zamanlarda, bu bilgiler, mutlaka istenilecek bilgilerdir. Görüldüğü gibi, istenilen bilgiler doğrultusunda herkes İnternet üzeriden sağlıklı bir şekilde girişlerini gerçekleştirebilmektedir. Kimlik doğrulamak için edinilmesi gereken bilgiler esasında oldukça basit ve temel bilgilerdir. Elektronik ortamda çeşitli algoritmalar ile oluşturulan kişisel e-devlet şifresi, bütün e-devlet kullanıcı bilgilerini saklamak için kullanılan geniş kapsamlı bir kimlik doğrulama sistemidir. E-devlet bir www.turkiye.gov.tr uygulamasıdır. Sgk sorgulama – Ssk sorgulama temelli sistem aracılığı ile, gönül rahatlığı ile sisteme giriş yapılmaktadır.

E-DEVLET KİMLİK DOĞRULAMA BİLGİSİ İçin Tıklayınız

Paylaş.

Yorum Yap