Aile Hekimi Nasıl Öğrenilir? Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Kişilerin sağlık durumlarını inceleyen, tedavilerini gerçekleştiren ve hastalıkların gelişmesini önlemek amacı ile düzenli olarak sağlık taramaları yapan doktorlara aile hekimi ismi veriliyor. Başka bir uzmanlık dalını gerektiren ciddi rahatsızlıklar aile hekimi tarafından konunun uzmanına ya da uygun bir kliniğe yönlendiriliyor. Aile hekimleri genelde pratisyenlerden oluşuyor. Aile hekimliği uygulaması ile özellikle ailelerin sağlığının korunması amaçladığı için aile hekimleri her yaştan hastaya bakmak üzere eğitim görmüş oluyor.

Aile Hekimi Nasıl Öğrenilir? Aile Hekimi Nasıl Sorgulanır?

Ülkemizde ilk olarak Düzce’de uygulanmaya başlayan aile hekimliği hizmeti beklenen başarının elde edilmesi sonucunda şu anda 81 ilimizde de uygulanıyor. Uzun süredir uygulanan bir hizmet olmakla birlikte hala daha pek çok vatandaşımız bu hizmet ile ilgili yeterli bilgiye sahip bulunmuyor.

Aile hekiminin kim olduğunu öğrenmek isteyen kişiler Sağlık Bakanlığı’nın Resmi Aile Hekimliği Sorgulama sistemini kullanabiliyor. En doğru ve güncel bilgilere ulaşabilmek adına resmi web sitesi dışındaki farklı sitelerden sorgulama yapılmaması gerekiyor.

Aile hekimini öğrenmek isteyen kişiler ekte ( http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ )yer alan linke tıklayarak sorgulama ekranında bulunan TC kimlik numarası, anne adı, baba adı ve doğum yeri alanlarına doğru bilgileri girdikten sonra güvenlik resimleri ile doğrulamayı yaparak aile hekimi hakkındaki bilgilere ulaşabiliyor.

Ayrıca E-Devlet sistemine giriş yapan kişiler Sağlık Bakanlığı hizmetleri arasında yer alan “Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama” linkini tıklayarak da aile hekimleri hakkında bilgi edinebiliyorlar. TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra ana sayfadaki arama butonuna “aile hekimi sorgulama” yazıldığında ilgili linkler geliyor. Gelen linkler arasında yer alan “Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama” linki tıklandığı zaman kişinin adı soyadı, aile hekiminin adı soyadı, bağlı bulunduğu aile hekimliği birimi ve adres detayları görüntülenebiliyor.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimi ataması kişilerin ikametgah adresine olan yakınlık göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor. Ancak vatandaşların aile hekiminden memnun olmaması durumunda değişiklik yapabilme hakkı bulunuyor. Bununla birlikte aile hekimini memnun olmadığı için değiştirmek isteyen vatandaşların en az 3 ay boyunca aynı aile hekiminde kalması koşulu bulunuyor. Eğer 3 ayı doldurduktan sonra kişi aile hekimini değiştirmek konusunda kararlı ise bir dilekçe ile Aile Sağlık Merkezi’ne başvurarak aile hekimini değiştirebiliyor. Aile hekimi değişiklik talebi için verilmesi gereken dilekçe Aile Sağlığı Merkezleri’nden temin edilebiliyor. Aile hekimi değiştirme dilekçesinin eksiksiz doldurularak sağlık ocaklarına teslim edilmesi gerekiyor. Üç nüshadan oluşan aile hekimi değiştirme dilekçesinin bir tanesi vatandaşa, bir tanesi Toplum Sağlık Merkezi’ndeki görevli kişiye bir tanesi de aile hekimi değiştirme talebinin muhatabı olan diğer hekime veriliyor. Aile hekimi değiştirme talebinin onaylanıp onaylanmadığı Aile Hekimi Sorgulama aracı kullanılarak yapılabiliyor.

Aile hekimini değiştirmek isteyen kişiler bu işlemi internet aracılığı ile E-Devlet online platformunda yer alan e-nabız sistemi üzerinden de gerçekleştirebiliyor. 3 ay içerisinde en fazla 1 kez gerçekleştirilebilen bu değişiklik işlemi her ayın 5’i ile 21’i arasında yapılabiliyor. Aile hekimi değişiklik talebini ileten kişiler diledikleri takdirde değişiklik gerçekleşene kadar taleplerini iptal edebiliyor. Ancak değişiklik gerçekleştikten sonra iptal işlemi yapılamıyor. Aile hekimini değiştirmek isteyen kişiler üzerindeki kayıtlı vatandaş sayısı 4.000’den fazla olan bir aile hekimine geçiş yapamıyor. Aile hekimi listesinde üzerinde kayıtlı olan kişi sayısı 3.500 altı olan aile hekimleri yeşil renk, 3.500-4.000 arası olan aile hekimleri sarı renk, 4.000 üzeri olan aile hekimleri ise kırmızı renk ile gösteriliyor. Ve sistemsel olarak 4.000 ve daha çok nüfusu olan aile hekimi seçimine izin verilmiyor.

Aile Hekimi Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

Aile hekiminden memnun olmayan kişiler aile hekimi seçmeden önce hekim ile ilgili araştırma yapıp bilgi edinebiliyor. Yalnızca memnuniyetsizlik durumunda değil yeni bir adrese taşınma sonucu ikametgah adresinin değişikliği durumunda da aile hekimi değiştirme hakkı kullanılabiliyor. 18 yaşından küçük olan kişiler de velisinin yazılı başvurusu sonucunda aile hekimi değiştirme başvurusunda bulunabiliyor.

Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır?

Aile hekiminden randevu almak isteyen vatandaşlar için iki alternatif bulunuyor. ALO 182 hekim randevu merkezini arayarak ya da www.mhrs.gov.tr adresinden randevu alınabiliyor. Randevu almak için ALO 182 aranıldığında görevli kişinin rahatsızlığının bulunduğu alana göre randevu alabileceği en yakın tarihi paylaşıyor. Teyitleşilen tarih üzerinden kişi için bir randevu tarihi oluşturuluyor. Aile hekimlerinden randevu almak için bir ücret ödenmesi gerekmemekle birlikte ALO 182 hattını arayarak randevu alanlar arama bedeli ödüyor.

www.mhrs.gov.tr adresinden randevu alınabilmesi için sisteme kayıt olunması gerekiyor. Üye olmak için açılan pencerenin sağ alt kısmında yer alan “Üye Ol” seçeneğine basılması ve temel kimlik bilgilerinin istenildiği formun doldurulması gerekiyor.  Bu sisteme giriş yapmanın diğer bir yolunun da E-Devlet üzerinden giriş yapmak olduğu biliniyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi internet sitesine giriş yapıldığında açılan pencereden E-Devlet hesabına girilerek randevu alınabiliyor.

Randevu alma işlemleri TC Kimlik numarası üzerinden gerçekleştirildiği için aile reisi ailesinin her bir ferdinin kimlik numarası ve kimlik bilgileri ile randevu alma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Aile hekimine muayene olabilmek için randevu alma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak randevulu hastalar ile acil durumu olan hastalar muayene sırasında önceliğe sahip oluyor. Yoğunluk kaynaklı beklemelerin önlenmesi adına muayeneden önce randevu alınması öneriliyor. Herhangi bir sebep ile alınan randevuya gidilemeyecek olunması durumunda ALO 182’den ya da www.mhrs.gov.tr adresinden alınan randevunun iptali gerçekleştirilebiliyor.

Vatandaşlar yaz tatili ya da seyahat nedeni ile başka bir ile gittiğinde sağlık hizmetlerinden yararlanmak isterlerse “misafir hasta” olarak başka bir aile hekiminden sağlık hizmeti alabiliyor. Eğer 3 ay kadar ya da daha uzun bir süre bir başka ilde kalınacak ise o ildeki bir aile hekimine başvurulması ve aile hekiminin değiştirilmesi gerekiyor.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Ülkemizde bireylere en ulaşılabilir sağlık hizmetlerini aile hekimleri sağlıyor. Devletin ülkenin her ilinde görevlendirdiği aile hekimleri çoğunlukla vatandaşlara hastalıkları konusunda ilk teşhisleri koyuyor.

Aile hekimlere vatandaşlara koruyucu sağlık hizmetleri veriyor. İhtiyaç duyulması durumunda ilk basamak tanı, tedavi, danışmanlık ve rehabilitasyon hizmetlerini sunuyor. Aile hekimleri kendisine kayıtlı olan kişilerin sağlık durumlarını bir bütün olarak ele alıyor. Sağlık hizmetleri ile ilgili rehberlik yapmasının yanı sıra anne çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini de veriyor. Kendi sorumluluğu altında kayıtlı olan kişilerin tüm izlem ve taramalarını düzenli olarak gerçekleştiriyor. Periyodik olarak sağlık muayenelerini gerçekleştiriyor. Gerekli görülen durumlarda ise tetkik hizmetlerinin yapılmasını sağlıyor. Kendi sorumluluğu altında kayıtlı olan kişilerin yılda en az bir kez muayenesini yaparak sağlık kayıtlarını güncelliyor. Gerekli görülmesi durumunda hastayı gözlem altına alıyor. Evde takibi zorunlu olan bir hasta veya yatalak bir birey olması durumunda gezici sağlık hizmeti yürüterek tedavi sağlıyor.

Aile hekimliği uygulaması ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını vermeye çalıştığımız bu yazımız sayesinde siz de konu ile ilgili detaylı bilgi edinebilir ve konu ile ilgili 2019 yılı da dahil olmak üzere yapılan son güncellemeler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap