E-İçişleri Projesi Nedir?

E-İçişleri projesi

Yeni kamu yönetimi anlayışı ile devlet kamu hizmetlerini vatandaşa daha etkin ve verimli hale getirerek şeffaf, adil ve katılımcı bir anlayış ile sunmayı hedeflemiştir. Bir devletin vatandaşa sunmuş olduğu hizmet, o devletin gelişmişlik seviyenin bir göstergesidir. Bu sebeple devlet her türlü araçla ülkenin her bir köşesindeki vatandaşa kamu hizmetini ulaştırmayı hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda devletin başlatmış olduğu e-dönüşüm projesi ile devletin birçok kurum ve kuruluşu elektronik ortamda bilgi alma, sorgulama, başvuru, iptal, onaylama gibi işlemlerini yapabilmesine olanak sağlamıştır.

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının giderek artması ile insanların günlük hayatının vazgeçilmezi olmuştur. Dolayısı ile vatandaşa, müşteriye, insanlara ulaşmak isteyen kuruluşlar ve ya firmalar teknoloji ve interneti bir araç olarak kullanıp projeler geliştirmek zorundadır. Bu kapsamda devlet e-dönüşüm anlayışı ile e-devlet sistemini oluşturmuştur. Bu e-devlet projesi ile birçok kurum ve kuruluşun işlemleri elektronik ortamda yapılmasına imkân sağlamaktadır. Bununla birlikte kurumların kendi bünyelerindeki elektronik tabanlı projeler e-devlet sistemine uyumlu hale getirilmiştir. Bu projelerden bir de e-içişleri projesidir.

E-içişler projesi, vatandaşa kaliteli bir kamu hizmeti sunumu anlayışı ile merkez ve taşra birimleri olan valilik, kaymakamlık ve il özel idarelerinin yaptıkları her işlemi elektronik ortamda da yapabilmesine olanak sağlayan bir projedir. E-içişleri projesi ile merkez ve taşra birimlerinin iş akış hızı artarak ve bir ölçü ile bilgilerin oluşmasına imkân sağlayan veri tabanlı bir projedir. Bu veri tabanı ile her an bilgiye ulaşarak birimler arasında veri akışı sağlanacaktır.

 

E-İçişleri Projesinin Amaçları Nelerdir?

⦁ Bürokratik engeller azaltılacak, işler hızlanması
⦁ Kurumsal arşiv oluşturulması
⦁ Vatandaş odaklı hizmet anlayışı gelişmesi
⦁ Kırtasiyeciliğin önüne geçilerek tasarruf sağlanması
⦁ Şeffaf ve hesap verebilen bir kamu yönetimi anlayışının gelişmesi
⦁ Vatandaşın bakanlık birimlerine sorunsuz erişimi ile öneri ve taleplerini ileterek karar alma sürecine katılması gibi amaçlar söz konusudur.

 

E-İçişleri Evrak Takibi

İçişleri Bakanlığı e-devlet sisteminde varlık göstererek vatandaşa hizmet sunmaktadır. E-devlet sisteminden bazı hizmetlerden faydalanabilmek için e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı yollarından birini kullanarak sisteme kimliğimizi doğrulatıyoruz. Fakat e-içişleri evrak takip hizmetinden faydalanabilmek için herhangi bir şifre, parola gibi durumlara ihtiyaç duymadan işlemimizi yapabiliyoruz. Öncelikle internette arama motoruna https://www.turkiye.gov.tr adresini yazıyoruz. Açılan sayfada e-hizmetler bölümünde İçişleri bakanlığı başlığı altında bulunan E-içişleri evrak takibi sekmesine tıklıyoruz.

E-İçişleri Projesi Nedir? E-Devlet

 

Açılan sayfada evrak takip numaramızı yazıp tarihimizi seçim sorgula butonuna tıkladığımızda belgemizin durumunu detaylı inceleyebiliyoruz.

 

Paylaş.

Yorum Yap