Dolar Ne Kadar? Günlük Döviz Kurları

Günlük döviz kurları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verileri ile e-devlet sisteminden takip edebilirsiniz. Günlük olarak en güncel hali ile döviz kurlarını kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmadan, kimlik doğrulaması için zaman kaybetmeden en doğru ve gerçek döviz bilgilerine öğrenilebilir.

Dolar Ne Kadar? Günlük Döviz Kurları E-Devlet

E-devlet sistemi turkiye.gov.tr adresinde vatandaşa hizmet vermektedir. Sistemde bir çok kamu kurum ve kuruluşun yanında belediyeler ve özel sektörden de kurumlar hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da hizmet vererek vatandaşlara günlük döviz kurları bilgisini paylaşmaktadır.

E-devlet sisteminde işlem yapabilmek için sisteme giriş bölümünde kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Fakat bazı işlemler için kimlik doğrulaması yapmadan da sisteme giriş yapılarak hizmetten faydalanabilir. Günlük döviz kur bilgisini öğrenmek için e-hizmetler bölümünde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başlığı altında bulunan Günlük Döviz Kurları sekmesine tıklanır. Açılan sayfada anlık olarak günlük döviz bilgisi görüntülecektir.

Günlük Döviz Kurları Öğrenme

Örneğin 17.06.2017 tarihi itibariyle 1 ABD doları 3.5124 TL’den alış, 3.5187 TL’den satışı greçekleşmektedir. Ayrıca 1 Euro 3.9224’ten alış, 3.9294’ten satışı gerçekleşmektedir. Bu sayfada aynı zamanda çapraz döviz kurlarını da görüntülemek mümkün. Örneğin 17.06.2017 tarihi itibariyle, 1 ABD doları 1.3154 Avustralya doları, aynı zamanda 1 Euro, 1.1167 Amerikan doları olarak satışta. Bununla birlikte sayfada görünen bilgiler 15:30 sonrasıda güncellenmektedir.

Geçmiş tarihli günlük döviz kurları da kayıt altına alınmaktadır. 1950 yılına kadar geriye dönük olarak döviz bilgileri sorgulanabilir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın internet sayfasından bu bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir. tcmb.gov.tr adresinde, TCMB DÖVİZ KURLARI adresinde günlük olarak döviz kurları bilgileri gözükecektir. Bugün sekmesinde en güncel tüm döviz kurları görüntülenirken, arşiv sekmesinde ise 1950’ye kadar gün gün döviz kurları bilgisine ulaşılabilir.

Ülkemizde yabancı ülkelerin paraları döviz olarak tanımlanmaktadır. Bir ülkenin para birimini başka ülkenin para birimine çevrilmesine döviz işlemi, döviz fiyatları arasında oluşan farka döviz kuru adı verilmektedir. Döviz kurları, ülkenin ekonomik durumuna göre anlık olarak değişmektedir. Döviz kurları en doğru şekilde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘dan takip edilmelidir. Yukarıda anlattığımız gibi e-devlet sistemi ile bu takip kolaylıkla yapılabilir.

 

Paylaş.

Yorum Yap