Diş Teli Devlet Karşılıyor Mu?

Diş teli tedavisi, çene ve diş yapısında şekil bozukluğu olan insanlar için uygulanan tedavidir. Çene bozukluğu, diş çarpıklığı ve ya çene geriliği gibi durumlarda hastaya belli bir dönem için diş teli takılır ve bu dönem sonunda hastanın dişleri normal bir görünüme kavuşmuş olur. Diş telinin süresi en az 1 yıl, en fazla ise 3 yıldır.

Tedavi süresinin uzun olması ve kullanılan malzemenin farklılığından dolayı diş teli tedavisi oldukça pahalı bir tedavidir. Diş teli tedavisi hem devlet hastanelerinde hem de özel kliniklerde yapılabiliyor. Fakat diş teli tedavisi devlet hastanelerinde yapılıyorsa, tedavinin ücretini devlet yani SGK karşılamıyor. Eğer hasta 18 yaşın altındaysa tedavi devlet tarafından karşılanabiliyor.  Ancak kullanılan malzemeler yine hasta tarafından karşılanır.

Devlet hastanesinde diş teli tedavisine başlayan hasta eğer özel bir kliniğe sevk edilirse en geç 6 ay içerisinde kliniğe müracaat etmeli ve tedaviye başlamalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir de tedaviyi uygulayacak hekimin ‘uzman doktor’ olmasıdır.  Diş teli tedavisinin işçilik kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır. Devlette tedaviye rağbet oldukça fazla olduğu için devlet hastanelerinde randevu neredeyse 5 yıl sonraya verilmektedir.

Devlet Hastanesi Diş Teli Randevu

Devlet hastanelerinde doldu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi tedaviler yapılabilmektedir. Bununla birlikte işçilik ücreti ile birlikte diş teli tedavisi de yapılabilmektedir. Ancak yoğunluktan ve ortodontist azlığından dolayı devlet hastanelerinde bir yoğunluğa sebebiyet vermektedir. Devlet hastanesinde tel taktırmak isteyenler oldukça uzun bir tedavi dönemi ile karşılaşacaklar. Çünkü randevular 1, 2 hatta 5 yıl sonrasına bile randevu verilebiliyor.

Diş Teli Devlet Karşılıyor Mu? E-Devlet

Her türlü tedavilerin yapıldığı devlet hastanelerinde diş için de randevu alınabiliyor. Randevu olmak için şahsen devlet hastanesine müracaat edilebilir. Bununla birlikte 182 numaralı telefon numarası aranarak randevu alınabilir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği kısa adı MHRS olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile vatandaşlar elektronik ortamdan istedikleri doktor, hastane ve polikliniklerden randevu alınabilir.

Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi tel tedavisini devlet hastanesinde yaptırmak isteyenler uzun bir dönemi göz önünde bulundurması gerekmektedir. 1 yıl, 2 yıl ve ya daha fazlasına ancak randevu verilmektedir. Bu uzun dönem diş tedavisi için oldukça uzun bir dönemdir.

Diş Teli Takan Devlet Hastanesi İstanbul

Hastalıklar tedavilerine göre bölümlere ayrılmaktadır. Diş teli tedavisini üstlenen bölüm ise ortodontidir. Tel tedavisi yaptırmak isteyenler uzman bir ortodontiste müracaat etmelidir. Tel tedavisi devlet hastanelerinde de yapılmaktadır. Randevu alındıktan sonra tedaviye başlanılır. Fakat tel tedavisi devlet hastanelerinde ücretsiz değildir. 18 yaşından küçük hastalar için malzeme parası alınmaktadır.

İstanbul’da şuan 23 devlet hastanesinde Ağız ve Diş Sağlığı bölümü bulunmaktadır. Okmeydanı Ağız ve Diş Hastanesi, İstanbul Bahçelievler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Kartal Ağız ve Diş Hastanesi, Sancaktepe Ağız ve Diş Hastanesi’ sinde ortodonti ve ağız-çene cerrahisi bölümleri bulunmaktadır. Bu hastaneler için MHRS siteminden ve 182 numaralı hastane randevu hattından tel ve ya ağız – çene cerrahisi için randevu oluşturulabilir.

Evde sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için Evde Bakım Hizmeti makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap