Devlet Kadrosundaki Hizmetli Ne İş Yapar?

Devlet kadrosundaki hizmetli, işletme ve ya kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma ortamına uyum sağlayarak kurumun ihtiyaçları doğrultusunda araç ve gerekleri kullanmak, kurumu temizlemek, kuruma gelen misafirlere servis yapmak, bürolar arası evrak taşıma görevini üstlenen kişilerdir. Devlet kadrosundaki hizmetli, diğer memurlar gibi amirinin verdiği görevi yerine getirmek zorundadır.

Devlet kadrosundaki hizmetli 657 sayılı devlet memuru kanuna tabidir. Hizmetli olabilmek için gerekli şartları yerine getirilmesi gerekmektedir. Devlet kadrosundaki hizmetli olabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı B grubuna katılmak zorundadır. Devlet kadrosundaki hizmetli olabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı B grubundan yüksek puan almak gerekecektir. Çünkü devlet kadrosundaki hizmetli alımı normal memur alımına göre biraz daha azdır.

Öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı B grubu sınavına hazırlanmak gerekmektedir. Daha sonra KPSS’ye kayıt yaptıktan sonra sınav tarihi geldiğinde sınava girilir. Sınav sonuçları açıklandıktan gerekli yüksek puan alındıktan sonra artık işe alım süreci başlayacaktır. Burada Devlet Personel Başkanlığı’nı takip etmek oldukça önemlidir. Çünkü devlet kurumlarına memur alımlarını Devlet Personel Başkanlığı gerçekleştirmektedir. Daha doğrusu memur ilanlarını hazırlamaktadır. Hangi ilde hangi pozisyonda devlet kadrosundaki hizmetli gerektiğini kolaylıkla takip edebilirsiniz. Devlet Personel Başkanlığı ilan sayfasındaki devlet kadrosundaki hizmetli ilanlarına başvuru yapılır. Memur alımı konusunda tek resmi kurum Devlet Personel Başkanlığı’dır.

Hizmetli Memurun Görevleri

Yukarıda devlet kadrosundaki hizmetlinin ne olduğu, hangi kanuna tabi olduğu, başvuru yapmak için nelerin gerektirdiğini bahsettik. Şimdi de devlet kadrosundaki hizmetlinin görev ve sorumluluklarında bahsedelim.

Devlet kadrosundaki hizmetli 657 sayılı kanuna tabidir. Dolayısı ile bu kanunda belirtilen görev sorumlulukları yerine getirmek durumundadır. Bununla birlikte kurumdaki düzen, temizlik, hijyen, servis, evrak taşıma-teslim etme gibi görevleri vardır.

Devlet Kadrosundaki Hizmetli Ne İş Yapar? E-Devlet

Aynı zamanda tarafsız, devletine karşı sadakatli olmak durumundadır. Ayrıca dil, din, ırk, cinsiyet gibi ayrımlar yapamaz, siyasi ve ideolojik durumlarda bulunamazlar. Hizmetli ayrıca kanun, tüzük, yönetmelik gibi esaslara da uygun davranmak ve burada kendisine ait bir görev ve sorumluluk verilmiş ise bunu yerine getirmek zorundadır.

Devlet Kadrosunda Hizmetli Maaşı

Hizmetli ne iş yapar sorusundan sonra maaşının ne kadar olduğu sorusu da o kadar önemli bir sorundur. Lise mezunu olan ve herhangi bir devlet kurumundaki hizmetli olarak çalışan görevli ilk maaşı 2.601 TL’dir. Çalışma süresi uzadıkça, kıdem durumu oldukça maaş da artacaktır. 10 yıl hizmet süresi olan devlet kadrosundaki hizmetlinin maaşı artmaktadır. Hizmet yılı 25 ve üstü olan hizmetlinin maaşı 10 yıl hizmet süresi olana göre daha yüksek olarak belirlenmiştir.

2018 yılı memur maaşları açıklandı. Memur maaşları toplu sözleşme kapsamında % 4 zamlandı. Bununla birlikte memurlara enflasyon zam farkı da geldi. Bu sebeple devlet kadrosundaki hizmetli maaşları da artmış oldu. 2017 yılı itibariyle devlet kadrosundaki hizmetli maaşı 2.601 TL olarak belirlenmişti. Toplu sözleşmelerden gelen enflasyon zam farkına göre hizmetli maaşı 1.69 oranında zamlanmış oldu.

Soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak için edevlet Soyağacı Sorgulama makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bununla birlikte Evde Bakım Hizmeti makalemizde başvuru nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir sorularını bulabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap