Çalışmadan Emekli Olunur

Her çalışanın hayali emekli olmak. Emeklilik şartlarını sağlayan herkes emekli olma hakkına sahip oluyor. Farklı sigorta ve emeklilik sistemleriyle, erken emeklilik hakkı da doğabiliyor. Emekli olabilmek için yaş, prim ve çalışma süresi şartlarının tamamlanması gerekmektedir. Fakat yapılan düzenlemelerle çalışmadan da emekli olabilmenin önü açıldı. İsteğe bağlı sigorta ile Bağkur ve Emekli Sandığı’na bağlı olanlar gerekli şartları taşıdıktan sonra prim ödeyerek emekli olabiliyor. Bu yazımızda da Emekli Sandığı yani 4C grubunda olan memurların nasıl prim ödeyerek emekli olabileceğini anlatacağız.
İsteğe bağlı sigortalılık, işçi, memur ve ya esnaf olarak çalışmadan kendi primlerini ödeyerek emekli olmayı ifade eder. İsteğe bağlı sigortalı olan çalışmasına gerek yoktur. Sadece prim öder. Dolayısı ile çalışmadan da emekli olunabilir. Fakat bu sigortalılığın belli şartları vardır. Her isteyen isteğe bağlı sigortalı olamaz. İsteğe bağlı sigortalılığın şartları; 18 yaşını doldurmak, Türkiye’de ikamet etmek, Bağkurlu olamayı gerektirecek bir durumda olmamak, emeklilik ve sürekli iş göremezlik maaşı almamak olarak sıralayabiliriz. Yapılan Sosyl Güvenlik Reformu ile isteğe bağlı sigortalılık konusunda önemli bir değişiklik oldu. Buna göre 1 Ekim 2008 sonrası isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler 4B yani Bağkur statüsünde değerlendiriliyor.
Yapılan reformda bir istisna da memurları kapsıyor. Memurlar yani 4C statüsünde olan sigortalılar belirli şartları taşıdıktan sonra prim ödeyerek emekli olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus 1 Ekim 2008 tarihidir. 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında memur olan bir kişi 5510 sayılı kanuna tabi olduğundan, 5434 sayılı kanuna göre düzenlenmiş olan isteğe bağlı iştirakçilikten faydalanamaz. Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk kez memur olmuş, en az memur olarak görev yapmış, memurluktan atılmamış, memurluktan ayrıldıktan sonra SSK’lı ve ya Bağkur’lu olarak çalışmamış kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilir.

4C İsteğe Bağlı Sigortalılık Şartları

Yukarıda değindiğimiz hususları daha ayrıntılı olarak incelersek, 4C kapsamında isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen memurların haiz olması gereken şartlar;
-En az 10 yıl memur olarak çalışmış olmak,
-5510 sayılı kanuna tabi olmak yani 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk kez memur olmak,
-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almamak,
-Memurluktan istifa ederek ayrılmış olmak. Bu şartları sağlayan kişiler kurumdan istifa ettikten sonra 6 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Eğer bu tarih aralığında SGK’ya başvuru yapmazsa isteğe bağlı iştirakçi olma haklarını kaybeder.
Primlerini kendi cebinden ödeyerek emekli olmak isteyenlerin ödeyecekleri primler ayrıldıkları zamanki kurumun kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirlenir. Prim ödeyenlere her yıl bir kademe, her üç yıl içinse bir derece verilir. Prim ödeyecekler toplam yüzde 36 oranında prim ödemek durumundalar. Ayrıca sağlık hizmetlerinden yararlanmak için yüzde 12 oranında genel sağlık sigortası primi ödemeleri de gerekmektedir.

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

Çalışmadan Emekli Olunur EmeklilikEski adıyla Emekli Sandığı, yeni sistemdeki adıyla 4C sosyal güvenceli olanlar isteğe bağlı iştirakçi olduklarında ödemesi gereken ve ya ödediği prim miktarını ödeme dökümüyle öğrenebilir. Peki bu ödeme dökümüne nasıl ulaşılır?
İisteğe bağlı ödeme dökümü temininin en kolay yolu e-devlet sistemidir. E-devlet sisteminin hizmete açılmasıyla, vatandaşlar elektronik ortamda normalde günler alacak evrak işlerini bir kaç dakika içerisinde kolaylıkla yapabilir hale geldi. E-devlet sistemi, devletin kamu ve kurumlarının işlemlerinin bir plartformda toplandığı bir sistemdir. Bu sistemde yapılan işlemler kişiyi bağlayan resmi işlemlerdir. Dolayısı ile burada güvenlik en önemli konudur. E-devlet sisteminde işlem yapmak isteyenler sisteme kimlik doğrulaması yapılarak giriş yapılır. E-devlete giriş yapılabilmesi için PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alınır. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr linkine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde sisteme giriş butonuna tıklanır ve açılan kimlik doğrulama penceresine e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü sekmesine tıklanır. Açılan sayfada isteğe bağlı sigortalılık kapsamında ödemeler gözükecektir.

Emekli Sandığı aylık bilgilerini öğrenmek için Emekli Sandığı Aylık Bilgisi makalemizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap