Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bulunan bir birlik olan Bordo Bereliler; çok kapsamlı ve çok iyi olduğu kadar çok da zorlu bir eğitimden geçen seçilmiş askerlerden oluşur. Bordo Bereli askerler hem dayanıklı hem profesyonel hem de aldıkları eğitimlerle savaş makinesine dönen kahramanlardır.

“Bordo bereliler kimdir?” sorusuna yanıt vermek için bu askeri birliğin aldığı eğitimleri öğrenmek kadar bordo bereliler hikayeleri araştırmak da gerekir. Çünkü bu özel birliğin eğitimleri hakkında en detaylı bilgiye ulaşmak kolay değildir ve bu birlik yalnız videolarında gösterilen niteliklerden çok daha fazlasına sahiptir.

Halk arasında efsane haline gelen bu özel ekip ile ilgili hazırladığımız yazımızda “Bordo bereli nasıl olunur?”, “Bordo bereli nasıl olunur maaşları ne kadardır?” gibi en çok merak ettiklerinizi yanıtlayacağız ve bordo bereliler eğitimi hakkında bilgi aktaracağız.

Bordo Bereliler Kimdir?

Bordo Bereliler; Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde farklı sınıf ve rütbelerdeki uzman erbaş, astsubay ve subaylardan oluşan, çok zorlu bir eğitimden geçen, güçlü, dayanıklı ve özel bir askeri birlik olarak tanımlanabilir. Bordo bereli askerlerin görevlerinin oldukça kapsamlı olduğu bilinse de tam olarak detayları bilinememektedir. Bordo bereli eğitimi dersleri düşünüldüğünde görevlerinin kapsamlarının genişliği de net bir şekilde anlaşılabilir.

Kimler Bordo Bereli Olabilir?

Seçkin bir birlik olan bordo bereliler birliğine yalnızca uzman erbaşlar, astsubaylar ve subaylar başvuru yapabilir. Gönüllü katılımın esas alındığı bu birliğe dahil olmak oldukça zordur. “Bordo bereli olmak için ne mezunu olmak gerekir?” veya “Bordo bereli olmak için hangi liseye gidilir?” derseniz, hem lise hem ön lisans hem de lisans mezunu olan kişilerin bordo bereli olabileceğini söyleyebiliriz.

Bordo bereli olmak için mezuniyet şartından ziyade asker olmak önemlidir. Zaten bordo bereli olabilecek asker sınıfının mezuniyetleri bordo bereli olmak için gerekli mezuniyet şartı ile aynıdır. Geçmiş dönemde bordo bereli lise mezunları arasından seçilmezken, artık lise mezunları da bordo bereli olabilmektedir.

Bordo bereli lisesi olarak eğitim veren bir lise bulunmaz; lise mezunu olanların öncelikle uzman çavuş olarak görev yapması ve akabinde bordo bereli olmak için başvuru yapması gerekir.

Bordo bereli olmak için gerekli diğer koşullar şu şekilde sıralanabilir:

  • TC vatandaşı olmak
  • Temiz bir sicile sahip olmak
  • Kilo – boy orantısı kriterlerini tutturmak
  • Sağlık testlerinden geçmek
  • Uzman erbaş, astsubay veya subay olmak
  • 3 yıllık zorunlu eğitimi başarı ile tamamlamak

Bordo Bereli Eğitimleri

Bordo bereli eğitimleri de en az bordo bereli birliği kadar efsanevi bir nitelik taşır. Eğitimin çok zor ve sarsıcı olduğu bilinir ancak ince detayları hakkında her platformda doğru bilgiler bulunmaz.

Yaklaşık 47 ayrı dersten oluşan ve askerlerin 80 farklı teste tabi tutularak performanslarının ölçümlendiği bordo bereli eğitimleri kapsamında askerler; muharebe temel eğitimi, göğüs göğse muharebe eğitimi, ilk yardım, tahrip teknikleri, mühimmat imha, yabancı dil, sivil işler, psikolojik harekat, gayri nizami savaş, özel harekat, sızma, teşhis ve tanıma, paraşüt vb. derslerden sorumlu tutulur. Yurt içi ve yurt dışı eğitimler sonucunda bordo bereliler çok zorlu sınavlara girerler; bordo bereliler psikolojik eğitim aldıkları için her anlamda eksiksiz savaşçılara dönüşürler.

Bordo Bereli Maaşları Ne Kadardır?

Astsubay rütbesiyle mesleğe yeni başlayan bordo bereli maaşlarının 4 bin 250 TL civarında olduğu söylenebilir. Ancak bu maaşa ailevi durumlarına göre yapılan ekstra ödemeler, tazminatlar vb. dahil değildir. Subay rütbesiyle bordo bereli olan askerlerin maaşı ise 5 bin TL’den başlamaktadır.

Sonuç olarak bordo bereli olabilmek prestijli ve aynı oranda zorlu bir süreci göze almayı gerektirir. En zorlu eğitimlerin sunulduğu bu birlik ve eğitim detayları ile ayrıntılı bilgi almak isterseniz “bordo bereli eğitimi cehennem haftası” araması yapabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap