Bordo Bereli Olmak için Gerekenler

Son yıllarda yaşanan operasyonlar ile adından sıkça söz ettiren Özel Kuvvetler Personeli Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en elit birimi olarak görev yapıyor. Bordo Bereli olarak bilinen Özel Kuvvetler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin oldukça önemli bir birimidir. Bölgenin güvenlik sorunları dolayısıyla önemi her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple bordo bereli personel ihtiyacı meydana gelmektedir.

Mevcut uygulamada Özel Kuvvetler Komutanlığı bordo bereli personeli için kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı’ndan seçiliyordu. Bununla birlikte dağ – komando ve ya paraşüt kursuna katılmış kişilerden gönüllülük esasına göre seçim yapılıyordu. Fakat buradan yeterli personel sağlanamıyordu.

Yeni düzenlemeyle birlikte ‘’Doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’ne alınan sözleşmeli subay ve astsubaylardan askeri eğitimlerini başarı ile bitirenlerin atamaları Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yapılır” maddesi eklendi. Böylece kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı personelleri ile birlikte sözleşmeli subay ve astsubayları da bordo bereli olarak seçilebilir.

Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri, doğrudan bordo bereli olarak Özel Kuvvetler’de görev yapmak üzere, sözleşmeli subay ve astsubaylardan istihdam edebilecek. Doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev alacak subay ve astsubaylar, sağlıklarını kaybetmedikçe ilerleyen yıllarda farklı kadrolarda görevlendirilemeyecek. Sözleşmeli subay ve astsubaylar Özel kuvvetler Personeli olabilmek için öncelikle Özel kuvvetler Komutanlığı bünyesinde 3 farklı dalda toplamda 47 dersten çok özel bir eğitimden geçirilecek.Bordo Bereli Olmak için Gerekenler E-Devlet

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartla

Özel Kuvvetler personeli olmak için;

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

*Başvuru yapılan yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle yirmi yedi yaşını bitirmemiş olmak

*Lisansüstü tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak

*Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSSP3 puan türünden en az 50 puan almak

*En az 4 yıllık fakülte ve ya yüksekokul mezunu olmak

*Yapılacak sınavlarda başarılı olmak

*Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak

*Boy olarak en az 164 cm en fazla 207 cm olmak olarak belirlenen genel şartları sağlamak gereklidir.

 Kadınlar Bordo Bereli Olabilir Mi?

Özel Kuvvetler personeli olma şartları içerisinde ‘erkek’ seçeneği belirtilmemiştir. İlk maddede belirtildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve diğer şartları sağlayan kadın ve erkek herkes bordo bereli olmak için başvuruda bulunabilir.

Bordo bereli olarak bilinen Özel Kuvvetler personeli zorlu bir eğitimden geçerek Özel Kuvvetler personeli olma hakkını elde ediyorlar. Bu eğitim sürecini tamamlayanlar bordo bereli olamazlar. Özel Kuvvetler, yetiştirdiği personellerin donanımları ile hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hem de ülkenin güvenliği için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

2016 yılından itibaren yapılan değişiklikle Özel Kuvvetlere personel alımı Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirdi. Söz konusu olan bu alım, komutanlığa subay ve astsubay sağlanması bakımından da ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Soy ağacı sonuçları hakkında merak ettiklerini Soy Ağacı Sorgulamalarında Neden Soyad Yok? Makalemizde bulabilirsiniz.

Ayrıca soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır, e-devlet soy ağacı sorgulama işlemi nasıl gerçekleşir? Sorularının cevaplarını E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama makalemizde ayrıntılarıyla birlikte bulabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap