BİMER Nedir?

BİMER Nedir? Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) 2006/3 Sayılı Başbakanlık Genelgesiyle yürürlüğe giren bir Halkla İlişkiler uygulamasıdır. BİMER, teknoloji çağına uygun olarak vatandaşın hizmetine sunulmuştur. Bilgi edinme hakkı, dilekçe hakkı bununla birlikte devletin şeffaf olma ilkesi bu gibi uygulamalarla hem vatandaşa, hem de devlete hizmet sağlayarak özellikle demokrasi ve özgürlüklerin temin edilmesi ve güven ortamının sağlanması için önemli bir araçtır. Devlet vatandaş arasındaki tüm iletişim araçları kullanılarak kendileri ve devlet ile ilgili öneri şikâyet, ihbar gibi konularda etkili ve hızlı sonuç alınması BİMER’in en önemli amacıdır.

BİMER Nedir?

“Başbakanlık İletişim Merkezi” (BİMER); bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER Nedir, Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

BİMER web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olduğundan, yurdumuzun en ücra köşesinden bile yapılan müracaatlar ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına en kısa sürede iletilmektedir. Bu müracaatlara ilişkin yapılan işlemler Başbakanlık’tan koordine ve takip edilmektedir.

BİMER Kullanıcı Girişi

Yukarıda BİMER’e hangi yollardan ulaşabileceğimizi bahsettik. Bunlardan bir tanesi de e-devlet üzerinden BİMER’e bağlanmaktır. E-devlet üzerinden BİMER’e bağlanmak isteyen vatandaşların öncelikle e-devlet şifreleri gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayanlar nüfus cüzdanı ibraz ederek 2 tl karşılığında kapalı zarfta e-devlet şifresi temin edebilirler. E-devlet şifresi ile daha önce https://www.turkiye.gov.tr adresinde işlem yapmasına rağmen şifresini unutanlar kimlik doğrulama sayfasında ‘şifremi unuttum’ sekmesine tıklayarak açılan sayfalarda ilgili boşlukları doldurursa yeni şifreye işlemlerine devam edebilir.

E-devlet şifresi temin edildikten sonra https://www.turkiye.gov.tr adresinde e-hizmetler bölümü açılarak, tüm hizmetler sekmesindeki başbakanlığın Başbakanlık İletişim Merkezi adlı alt başlık tıklanır.

1.Adım

BİMER Nedir? E-Devlet

Daha sonra açılan kimlik doğrulama sayfasında ‘kimliğimi şimdi doğrula’ butonuna tıklanılır.

2. Adım

BİMER Nedir? E-Devlet

E-devlet şifremiz ve tc kimlik numaramızla açılan sayfada ilgili boşluğa yazarak işleme devam edebiliriz.

3.Adım

BİMER Nedir? E-Devlet

Elektronik imza, mobil imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapabiliriz. Elektronik imza özel sertifika sağlayıcılardan mobil imza GMS operatörlerinden temin edilebilinir.

E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra sistem bizi BİMER’in kendi sayfasına yönlendirecektir. Uygulamaya git butonuna basarak işleme devam edebiliriz.

4. Adım

BİMER Nedir? E-Devlet

Uygulamaya git butonuna bastıktan sonra yeni bir sekme açılarak BİMER’in sayfasına ulaşabiliriz.

5. Adım

BİMER Nedir? E-Devlet

Şahsen müracaat; kaymakamlıklar, valilikler, bakanlıkların halkla ilişkiler müracaat büroları oluşturulmuştur. Vatandaşlar bu bürolara gelerek müracaat yapabilirler.

Telefon ile müracaat; ALO150 telefon hattını arayarak vatandaşlar BİMER’e ulaşabilirler.

Mektup ile müracaat; Kaymakamlıklar, valilikler ve ya Başbakanlık ile bakanlıkların Halkla İlişkiler Büroları’ na mektupla müracaat yapılabilir.

E-posta ile müracaat; bimer@basbakanlik.gov.tr mail adresine eposta ile müracaat yapılabilir.

İnternet ile müracaat; http://www.basbakanlik.gov.tr/ adresinden de ulaşılabilinir.

Sıkça Sorulan Sorular;

BİMER ile ilgili başvuruda bulunma, başvuru takibi vb. merak edilen soruların cevaplarına bu bölümden ulaşılabilir

BİMER’ e kimler, nasıl başvuru yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve karşılıklılık esası gözetilmek koşuluyla Türkiye’ de ikamet eden yabancılar; telefon, internet, şahsen, mektup veya faks ile BİMER’ e başvuru yapabilir.

BİMER’ e yapılacak müracaatların kapsamı nedir?
BİMER hangi kanun maddelerine dayanarak işlem yapmaktadır?

“Başbakanlık İletişim Merkezi” (BİMER); bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER, Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

 Sıkça Sorulan Sorular Devami

Paylaş.

Yorum Yap