Bayanlar için emeklilik tarihi hesaplama

Bayanlarda sigortalılığa bakılırken, 1 Mayıs 2008 tarihinden önce ilk kez sigortalı olan bayanlar ile 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olan bayanların emeklilik tahsis işlemlerinde farklılıklar söz konusudur. 1 Mayıs 2008 tarihinden önce ilk kez sigortalı olan bayanların emeklilik işlemleri 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre yapılırken 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olan bayanların emeklilik işlemleri 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre yapılmaktadır.

Edevlet sisteminden bu işlemlerinizi e devlet şifresi ile yapabilirsiniz  fakat aşağıda vermiş olduğumuz linki takip ederek işlemlerinizi e devlet şifresi olmadan basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Emeklilik işlemleri yapılırken yarattığı fark ise 506 sayılı kanunda emeklilik şartlarının 5510 sayılı kanuna göre biraz daha kolay olmasıdır. Çünkü 5510 sayılı kanun ile birlikte emeklilik süresi ve sigorta prim gün sayısı uzatılmıştır. Bağ-kur’lu bayanlarda ise 1 Ekim 1999 tarihinden önce bağ-kur’lu olan bayanlar 25 yıl Bağ-kur primi ödeyerek emeklilik hakkını elde edebiliyorlar idi. Fakat 5510 sayılı kanun ile birlikte emekli sandığına bağlı bayanlarla aralarındaki fark, 9000 güne eşitlenerek ortadan kaldırılmış oldu.Dolayısıyla emekli sandığına tabi çalışan bayanlarla Bağ-kur’a tabi çalışan bayanların emeklilik yaşları ve prim günleri eşitlenmiş oldu.

Bayanlar için ne zaman emekli olurum hesaplaması için TIKLAYINIZ…

 

Paylaş.

Yorum Yap