Bandrol Satışları Artık E-devlet’te

Bandrol Satışları Artık E-devlet'te E-DevletKültür ve Turizm Bakanlığın’dan yapılan açıklamaya göre eser sahipleri kitaplarının bandrol satışlarını e-devlet sistemi ile elektronik ortamda kolaylıkla sorgulayabilecek. Önceden ıslak imzalı dilekçe ile başvuru yapılırken, şimdi eser sahibi olarak kayıtlı oldukları bandrol satış işlemleri internet aracılığı ile e-devletten yapılabilecek.

Telif Hakları Genel Müdürlüğünün başlattığı bu uygulama ile vatandaşlar bilgiye oldukça hızlı bir şekilde ulaşabilecek. Aynı zamanda bandrol bilgisi, satışı sorgulama işlemlerinde bürokrasi azaltılacak. 18 Nisan’da başlanan bu uygulama ile eser sahipleri kitaplarının bandrol satış tarihi, eser adı, eser sahibi, çevirmen bilgisi, yayınevi bilgisi, baskı sayısı gibi bilgileri de görme imkanına sahip olacak.

Bu sistem ile Türkiye’de gerçekleştirilen edebi eserden eğitime, sinemadan müziğe bir çok eserin bandrol satışları ve tescil bilgileri ortak bir veri tabanına taşınmış oldu. 2016 yılı verilerine göre Türkiye’de toplam 404 milyon 129 bin 293 bandrol satışı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 2015 – 2016 yılında en çok süreli olmayan kitap gibi yayınlarda bandrol satışı gerçekleşti.

Bandrol Yönetmeliğine göre, fikir ve sanat eserlerini içeren süreli olmayan yayınlar, kayıt ve tescili yapılan müzik ve sinema eserlerine bandrol yapıştırılması zorunludur. Bandroller Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından basılır. Sinema ve müzik eserleri için bandroller İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğünden temin edilir. Süreli olmayan yayınların bandrolleri için İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü’ne, diğer illerde ise il kültür ve turizm müdürlüklerine müracaat edilir.

Bandrol Sorgulama

Yukarıda değindiğimiz gibi eser sahipleri eserlerine ait bandrol satışlarını e-devlet sistemi ile kontrol edebilirler. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Telif Hakları Genel Müdürlüğü sayfasından bandrol sorgulama işlemi gerçekleştirilir. E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyen fakat e-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye müracaat ederek 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini temin edebilirler. Elektronik imza ve ya mobil imza ile sisteme girmek isteyenler ise imzalarını temin ettikten sonra giriş yapabilirler.

 

Bandrol Satışları Artık E-devlet'te E-Devlet

E-devlet şifresi ve ya e-imza, m-imza temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır ve açılan sekmede hangi yoldan giriş yapmak isteniliyorsa o bölüm seçilir. Örneğin e-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyen e-devlet şifresi yazan yere tıklar ve ilgili yerlere e-devlet şifre ve TC kimlik numarasını yazar. Bu şekilde sisteme giriş yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümünde Telif Hakları Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Eser Sahibi Olduğunuz Kitaplara İlişkin Bandrol Bilgisi sekmesine tıklanır.

Paylaş.

Yorum Yap