Bağkur Tescil Kaydı Yaptırdınız Mı?

Eski sistemde Bağkur, yeni sistemde 4B olarak adlandırılan sigortalıların tescil kaydı artık e-devlet sisteminde kolaylıkla yapılabiliyor. 4B tescil kaydı yaptırmak isteyenler bir kaç tıkla kolaylıkla işlemlerini yapabilirler. Siz de Bağkur tescil kaydını yaptırmadıysanız yazımızın devamında detaylı bilgileri takip ettikten sonra tescil kaydını yapabilirsiniz.
Bağkur Tescil Kaydı Yaptırdınız Mı? E-Devlet SGK / SSK / BağkurTeknolojinin hızla gelişmesi insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. İnternetin yaygınlaşarak elimizin altında olmasıyla artık en basit işlerimizi de elektronik ortamdan yapabiliyoruz. Bu gelişmenin hayatımıza kazandırdığı bir kolaylık da resmi işlemlerimiz için kuruma gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamdan ulaşım imkanı elde ettik.
Devletin en büyük önceliği vatandaşa etkili ve hızlı bir hizmet sunmaktır. Günümüz çağını teknoloji çağı olarak adlandırmamızdan dolayı artık devletin resmi kurum ve kuruluşları da artık elektronik ortamda yer aldı. Böylece vatandaşa daha kolay ulaşılabilecek. Aynı şekilde vatandaş da herhangi bir zorluk yaşamadan, bürokrasinin içine dalmadan işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek.
E-devlet sisteminde yapılan her işlem resmi işlemlerdir. Aynı zamanda kişiye özel olan işlemlerdir. Dolayısı ile sisteme kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra giriş yapılır, ardından işlem gerçekleştirilir. E-devlet sistemine birden fazla kimlik doğrulama yöntemi vardır. Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır. Bu yöntemlerden en kolayı PTT’ye başvuru yaparak 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir ve turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

Bağkur Tescil Kaydı Yaptırdınız Mı? E-Devlet SGK / SSK / Bağkur
Açılan ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencere kimlik doğrulama penceresidir. Burada ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Aynı zamanda buradan elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığıyla da giriş yapılabilir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4B Tescil Kaydı sekmesine tıklanır.

Geçmişte Vergi Kaydı Olup Bağkur Tescil Kaydı Olmayanlar

4 Ekim 2000 tarihine kadar Bağkur’a kayıt ve tescil yaptırmayanlar her türlü sigortalılık hak ve mükellefiyetleri 4 Ekim 2008’den tarihinden itibaren başlatılıyor. Fakat Ekim 2000 – 1 Ekim 2008 arasında Bağ-Kur sigortalılıklarını tescil ettirmiş olmaları halinde, sigortaları 4 Ekim 2000’den itibaren geçerli olmuştur. Bağ-Kurlular 4 Ekim 2000-1 Ekim 2008 tarihleri arasında kayıt ve tescil yaptırmamışlarsa 1 Ekim 2008’den önceki sigortalı sayılmayı gerektiren vergi, oda ve sicil kayıtları olsa bile, bu kayıtlara göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geriye dönük borçlandırma yapılamıyor. Son dönemde bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için çalışmalar başladı.

Paylaş.

Yorum Yap