Bağkur İsteğe Bağlı ilk Tescil Kaydı

Bağkur İsteğe Bağlı ilk Tescil Kaydı Nasıl yapılır? İsteğe bağlı sigorta, herhangi bir işte çalışmayanlar prim ödemeleri şartıyla sigortalayan sigorta türüdür. 5510 sayılı kanunun 50.maddesindeki ifadeye göre “İsteğe bağlı sigorta; kişilerin kendi isteğe bağlı olarak prim ödeyerek uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır.” Zorunlu sigortalılığın şartlarını taşımayanlar, bir ay içinde 30 günden az çalışan, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri ile genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek suretiyle emeklilik için öngörülen prim ödeme gün sayılarını tamamlamalarına imkan veren sigortalılıktır.
İsteğe bağlı sigortalıktan yararlanacaklar; sosyal güvenlik kuruluşlarına prim ödemeyen, bu kuruluşlardan malullük ve yaşlılık aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri almayan ve onsekiz yaşını dolduran;
a)Ev kadınları,
b) Herhangi bir işte çalışmayanlar,
c) Bağ-Kur’a tabi zorunlu sigortalılığı sona erenler,
d) Yurt dışındaki vatandaşların yanlarında olan ve herhangi bir işte çalışmayan eşleri,
e) Türkiye’de ikamet eden ve herhangi bir işte çalışmayan yabancı uyruklular,
talep etmeleri halinde isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

Bağkur İsteğe Bağlı ilk Tescil Kaydı SGK / SSK / Bağkur

 

İsteğe Bağlı Sigortalılık Talebi

Bağ-Kur’a bağlı zorunlu sigortalılığı sona erdikten sonra isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler veya isteğe bağlı sigortalılığını sona erdirenlerden tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler dilekçe ile, ilk kez Bağ-Kur isteğe bağlı sigortalısı olmak isteyenler ise ikametgahlarının bulunduğu köy veya mahalle muhtarları tarafından onaylanmış Bağ-Kur İsteğe Bağlı Sigortalılık Giriş Bildirgesi ile ikametgahlarının bulunduğu yerdeki SGK’nın İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.
Yurtdışında yaşayıp isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler ise Bağ-Kur İsteğe Bağlı Sigortalılık Giriş Bildirgelerini ikamet ettikleri ülkede bulunan konsolosluğa başvuru yapmaları gerekmektedir.
Bağkur İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı yaptırmak isteyenler e-devlet sistemini kullanarak herhangi emek ve zaman kaybetmeden işlemlerini yapabilirler. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini alabilirler. E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

Bağkur İsteğe Bağlı ilk Tescil Kaydı SGK / SSK / Bağkur
Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş kutucuğuna tıklanır. Daha sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yaptığınızı sayfanın sağ üst köşesinde isim ve soyadınızı gördüğünüzde anlayabilirsiniz. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı sekmesine tıklanır. Bu sayfada ilgili bilgileri yazdıktan sonra talebiniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilecektir.

Paylaş.

Yorum Yap