Bağkur Emekli Aylık Bilgisi

Bağkur Emeklileri için Maaş zamı ne kadar ?Bağkur ve SSK emeklileri Ocak ve Temmuz aylarında maaşlarına zam yapılmaktadır. Bir önceki haberimizde Bağkur emekli maaşlarına yapılacak zamlardan bahsetmiştik. Konuyu detaylı olarak incelemek için Bağkur Emeklilerine Zam Geliyor adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bağkur Emekli Aylık Bilgisi E-Devlet Emeklilik SGK / SSK / Bağkur

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) verilerine göre; halen en düşük maaş SSK’dan 2000’den önce emekli olanlarda bin 339, sonra emekli olanlarda 798, Bağ- Kur esnaf emeklilerinde bin 163, tarım emeklilerinde ise 916 lira seviyesinde olduğu belirtilmektedir. Enflasyona göre Bağkur ve SSK’lı emeklilerin maaşlarına zam yapıldı. Ayrıca Temmuz ayında yapılacak toplu sözleşmeler kapsamında bir zam daha yapılması beklenmektedir. Dolayısıyla 2017 yılının Ocak ayından itibaren bir SSK’lı 1000,00 TL olan maaşı 2017 Ocak’tan itibaren 1037,73 TL olacak. Ayrıca Bağkur emeklileri ile dul ve yetim maaşı alanlar da SSK emeklileri gibi maaşlarını 2017 Ocak ayından itibaren %3,73 oranında zamlı alacaklar. 2017 yılına ait SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı maaş tablosu aşağıdadır.

Bağkur Emekli Aylık Bilgisi E-Devlet Emeklilik SGK / SSK / Bağkur

Bağkur Emeklileri İçin Maaş Sorgulama

Bağkur emekli aylığının ayrıntılı ilgisini e-devlet sistemi kullanılarak öğrenilebilir. E-devlet sistemine giriş yaparak 4b yani Bağkur emekli maaşı ayrıntılı bilgisi sorgulaması yapılarak çıktı alınabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey e-devlet sistemine giriş yapmaktır. E-devlet sistemine giriş yapmak isteyenler PTT’ye başvuru yaparak 2 TL karşılığında ve nüfus cüzdanı ibraz edilerek e-devlet şifrelerini temin edilir. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılacağı gibi elektornik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığıyla da sisteme giriş yapılabilir. Elektronik imza almak için özel e-imza sertifikası sağlayıcılarına, mobil imza almak isteyenler ise GSM operatörlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte internet bankacılığını kullananlar, bankalarının e-devlet sistemi ile uyumlu olan banka olup olmadığını kontrol etmelidirler. E-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı kullananlar tek bir kimlik doğrulama sayfasına giriş yaparak e-devlet sistemine katılırlar.

Bağkur Emekli Aylık Bilgisi E-Devlet Emeklilik SGK / SSK / Bağkur
E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır ve açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4B Emekli Aylık Bilgisi sekmesine tıklanır. Açılan sayfada Bağkur emekli maaşına ait bilgiler gözükecektir.

Paylaş.

Yorum Yap