Bağkur Emeklilerine Zam Geliyor

Bağkur Emekli Maaşı Nasıl Öğrenilir? Bağkur ve SSK’dan emeklilere Temmuz ayından bir önceki 6 aylık dönemdeki enflasyon kadar zam yapılacağı belirtildi. SSK ve Bağkur emeklilerin maaşları enflasyona endeksli. Enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselmesi bekleniyor. Buna göre; enflasyonun ilk altı ayda % 5’i aşması öngörülüyor. Böylece SSK ve Bağkur emeklisi en az 42 TL zam alacak. Bir de Temmuz ayında toplu sözleşmeyle de % 4’lük bir zam beklenmekte. Dolayısı ile Temmuz ayında emeklilere çifte zam yolda. SSK ve Bağkur emeklilerin maaşı Ocak ayında 37-210 TL arasında zam yapılmıştı.
Bağkur bilindiği gibi bağımsız çalışanların sigorta primlerini ödediği kurumdur. Son düzenlemeyle sigorta kurumları Sosyal Güvenlik Kurumu altında birleştirilmiştir. Fakat Emekli Sandığı, SSK ve ya Bağkur gibi kurumlar ortadan kaldırılmamıştır. Sadece isimleri değiştirilmiştir. Örneğin eski sistemde SSK’lı olarak tanımlananlar yeni sistemde 4A, Bağkurlular ise 4B olarak tanımlanmıştır.
Bağkurlular kendi primlerini ödeyerek gerekli şartları sağladıktan sonra emekli olurlar ve Bağkur emeklisi olarak maaş alırlar. Emekli maaşı ile ilgili herşeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek öğrenilebilir. Bağkur emekli maaşından yapılan kesintiler, neden kesinti yapıldığı, hizmet dökümü, maaşın yatıp yatmadığı gibi bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılarak öğrenilebilir.

Bağkur Emekli Maaşından Neden Kesinti Yapılır?

Bağkur emeklileri, gerekli şartları taşıdıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek emekli oluyor ve daha sonra kurumdan maaşını almaya devam ediyor. Bu maaş yukarıda belirttiğimiz gibi toplu sözleşme ve ya enflasyon gibi durumlara bağlı olarak zam yapılabiliyor. Bir de bazı durumlardan dolayı emekli maaşından kesintiler gerçekleşiyor. Bu kesintilerin nedenler:
-Alınan sağlık hizmeti kapsamında, muayene ve reçete katılım payları ile ilaç katılım payları,
-Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden Sosyal Güvenlik Destekleme Prim Kesintisi yapılır. Emekli olduktan sonra bir iş yeri açan bağkurlu vergi mükellefi olur. Ve ya şirket ortağı olup yönetim kurulu üyesi olunca emekli aylığından yaklaşık %15 oranında kesinti yapılır.
-İcra takibi varsa emekli aylığından alınan haciz. Yaklaşık olarak maaşın 1/4 oranında kesinti yapılır. Bu gibi sebeplerden dolayı Bağkur emekli maaşlarından kesintiler yapılır.

Bağkur Emeklilerine Zam Geliyor Emeklilik

Bağkur Emekli Maaşı Kesintisi Sorgulama

Şeffaf devlet anlayışı demokratik yönetimlerinin olmazsa olmazıdır. Özellikle kurulan e-devlet sistemi bu anlayış çerçevesinde vatandaşa hizmet vermektedir. Bağkur emekli maaşının neden ve ne kadar kesildiğini sorgulamak isteyen vatandaşlar e-devlet sistemine giriş yaparak maaş kesintilerini sorgulayabilir.

E-devlet sistemine giriş yapılması için öncelikle PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır ve açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. E-devlet sistemine bu şekilde giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4B Emekli Aylığı Kesintileri sekmesine tıklanır. Açılan sayfada emekli aylığından yapılan kesintiler gözükecektir.

 

Paylaş.

Yorum Yap