BAĞKUR Borç Sorgulama

Devlete bağlı olmayan kurum ve kuruluşlarda sigortalı olarak çalışmayan; kendi namına ve hesabına çalışıp sigorta primlerini kendileri ödeyen kişiler bağkurlu yani 4B sigortalı olarak ifade edilirler. BAĞKUR ödeme düzenini aksatmayan ve BAĞKUR prim tutarlarını eksiksiz yatıran kişiler emeklilik için gerekli şartları karşıladıklarında emekli maaşlarına kavuşabilirler. Son yıllarda BAĞKUR primi ödemelerinin aksatılması vatandaşların BAĞKUR borç sorgulama işlemlerini daha sık yapma gereksinimi duymalarına yol açmaktadır. Geçmişe dönük ödenmemiş BAĞKUR prim borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşların da çoğalması nedeniyle sizler için BAĞKUR prim sorgulama hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Bu yazıda “BAĞKUR prim sorgulama nasıl yapılır?” hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

BAĞKUR Sorgulama

BAĞKUR borcu olup olmadığını; varsa ne kadarlık bir ödeme yapması gerektiğini öğrenmek isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek gerekli bilgileri alabilirler. Ancak günümüzde bu yöntem çok zaman aldığı ve saatlerce sıra bekleme ihtimali olduğu için tercih edilmemektedir. Bu nedenle BAĞKUR borç bilgilerini öğrenmek isteyenler internetin sunduğu imkanlardan yararlanarak BAĞKUR borcu sorgulama işlemlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirler.

1. Yöntem: SGK Online Tahsilat Üzerinden BAĞKUR Prim Borcu Sorgulama

SGK online tahsilat platformu üzerinden BAĞKUR sorgulamaları yapılabilir. Bunun için öncelikle buradaki  linkine tıklanmalıdır. Link tıklandığı zaman sistem otomatik olarak e-devlet şifresini ve TC kimlik numarasını ister. Kimlik doğrulaması e-devlet şifresi ile ya da diğer alternatiflerle tamamlandığında şu sayfa açılacaktır.

BAĞKUR Borç Sorgulama SGK / SSK / Bağkur

Sgk online tahsilat ekranı

Açılan sayfada E-Devlet kullanıcı ve T.C. kimlik no E-devlet entegrasyonu sayesinde dolu olarak gelecektir. Vatandaşların yapması gereken sorgu türünü ve sorgu tipini seçmektir. Sorgu türü “4B sigortalı tahsilatlar”; tahsilat tipi ise “BAĞKUR Cari dönem” seçilmelidir. BAĞKUR cari dönem seçilip “Borç sorgula” dendiğinde kişi mevcut dönemdeki BAĞKUR borçlarını görüntüleyebilir. Sorgu tipi bölümünde bir de “BAĞKUR Geçmiş Dönem” sorgulaması seçeneği vardır ki bu opsiyon seçildiğinde geçmiş dönem BAĞKUR borçları görüntülenebilir.

2. Yöntem: E-Devlet Üzerinden BAĞKUR Borc Sorgulama

E-Devlet üzerinden 4b sigortalılar yani Bağkurlular prim borçlarını çok daha kolay bir şekilde sorgulayabilirler. BAĞKUR prim borcunu e-Devlet üzerinden sorgulamak için şu adımların takip edilmesi gerekir.

1. E-Devlet sitesine giriş yapılmalı ve kimlik doğrulama adımları tamamlanmalıdır.
2. Kurumlar linkine tıklanmalı ve S harfi seçilmelidir.
3. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenmelidir.
4. Son olarak “4B Borç Durumu” linkine tıklandığında BAĞKUR prim borcu öğrenilebilir.

BAĞKUR prim borcu ödemeleri ihmal edilmemelidir. BAĞKUR prim ödeme süreçlerinin kesintiye uğraması vatandaşların hem sağlık hizmetlerinden yararlanamamasına hem de zamanı gelince emekli aylığı bağlanmasına engel olabilir. Güncel borcu olmayan ancak geçmiş dönemde ödemelerini aksatan kişiler dilerlerse BAĞKUR yapılandırma başvurusu yaparak geriye dönük hak kayıplarını önleyebilirler. Sonuç olarak “BAĞKUR primi ne kadar?” sorusunun yanıtını öğrenmek ve BAĞKUR borcu sorgulamak için vatandaşlar E-devlet kapısından destek alabilirler. BAĞKUR borç sorgulama TC kimlik no ile yapılamasa da e-devlet şifresi temin edildiğinde tüm sigortalılık bilgilerine net bir şekilde erişim sağlanabilir. Bağkurlular E-devlet üzerinden şu işlemleri de gerçekleştirebilirler:

  • BAĞKUR Emekli Aylık Bilgisi
  • BAĞKUR Hizmet Dökümü Sorgulama
  • BAĞKUR Yapılandırma Ödeme Bilgileri
  • BAĞKUR Borç Yapılandırma Ödeme Seçenekleri

Hazır yeri gelmişken BAĞKUR yapılandırma ve BAĞKUR yapılandırma ödeme süreçleri ile ilgili de en önemli konulara değinmek istiyoruz.

BAĞKUR Yapılandırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Geçmişte yatırılmayan BAĞKUR borçlarının yapılandırılması söz konusudur. Yapılandırma hakkından yararlanabilmek; diğer bir deyişle BAĞKUR yapılandırma başvurusu yapmak için geçmiş dönem BAĞKUR borçları bulunan kişilerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine girmeleri gerekir. Başvurusu kabul edilen vatandaşların borçları taksitlendirilir ve kendilerine kredi kartı ile BAĞKUR ödeme imkanı sunulur. Ödeme işlemleri yine E-Devlet platformu üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması üzerinden güvenle gerçekleştirilebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması İçin Tıklayın

Paylaş.

Yorum Yap