BAĞ KUR Tescil Sorgulama

BAĞ-KUR daha çok devlet kurumlarında veya özel sektörde çalışma olanağı olmayan kişilere emeklilik hakkı kazandırmayı amaçlayan bir sistem olarak biliniyor.

Bağ-Kur’lu olarak çalışan kişilerin de sigorta kapsamında çalışanlar gibi belli bir süre belirlenen miktarda prim ödemesi gerekiyor. Yapılan bu ödemeler sonucunda emeklilik için gereken kriterler yerine getirildiğinde Bağ-Kur emekliliği hakkı kazanılıyor. 4/B kapsamında bulunan kişiler prim ödemelerini kendi adlarına ve kendi ceplerinden ödüyor. Devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden ve emeklilik hakkından yararlanabiliyor. BAĞ-KUR emeklisi olabilmek için 15 ya da 25 yıl prim ödeme şartı bulunuyor. BAĞ-KUR’luların emekli olma şartları işe giriş tarihlerine göre değişiklik gösteriyor. BAĞ-KUR emeklilik hakkı kazanma noktasında önem arz eden üç farklı tarih bulunuyor. 1 Ekim 1999 tarihine kadar işe girenlerin, 1 Ekim 1999-30 Nisan 2008 arası işe girenlerin ve 1 Mayıs 2008 sonrası işe girenlerin emeklilik şartları farklılık gösteriyor.

Eskiden BAĞ-KUR’lu günümüzde ise 4/B’li olarak adlandırılan kişilerin emeklilik şartları devlet memurlarından ve SSK’lılardan da farklılık gösteriyor. Ayrıca 4/B kapsamındaki kadın sigortalılar ile erkek sigortalılar arasında da yaş ve ödenmesi gereken prim gün sayısı açısından farklılıklar bulunuyor.

BAĞ-KUR’lu Olmak Avantajlı Mıdır?

SSK düzenlemelerine göre askerlik borçlanmasının emeklilik yaşını aşağıya çekebilmesi için kişinin sigorta giriş tarihinin askerlik tarihinden önce olması gerekiyor. Ancak BAĞ-KUR’da böyle bir zorunluluk bulunmuyor. BAĞ-KUR kapsamında yer alan ve askerliğini borçlanmış kişiler askerlik borçlanması kadar daha az prim ödüyor ve o süre kadar erken emekli olabiliyor.

Ayrıca BAĞ-KUR’dan emekliliğine bir ay bile kalmış olsa kişinin SSK’dan emekli olmak isterse 1260 gün prim ödemeden SSK’lı sayılamıyor. Bu nedenle emekliliğine 1260 günden az kalmış kişilerin SSK’dan emekli olmak istemesi durumunda daha uzun süre prim ödemesi gerekiyor.

BAĞ-KUR Tescil Kaydı Nedir?

Tescil kaydı; kişinin haklarının, yasal durum ve olanaklarının ortaya çıkması ya da yasada belirtilen sicillere kayıt düşülmesi anlamında kullanılıyor. Yani 4/B tescil kaydı ile kişilerin hakları ve bu haklara sahip olabilmeleri için yaptırmaları gereken işlemleri yaptırıp yaptırmadıkları kontrol ve takip edilebiliyor.

BAĞ-KUR Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR tescil sorgulama işlemi www.sgk.gov.tr ve E-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. BAĞ-KUR tescil sorgulama işlemlerini E-Devlet üzerinden online olarak yapabilmek için E-Devlet şifresi almış olmak gerekiyor. E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler üzerinde TC kimlik numaraları bulunan bir kimlik belgesi ile PTT şubelerine başvurup belirlenen ücreti ödeyerek E-Devlet şifresi alabiliyor. Eğer daha önce alınan şifre unutulduysa E-Devlet sistemi üzerinden şifre yenileme işlemi yapılabiliyor ya da PTT’den şahsa özel yeni bir şifre alınabiliyor. Şifre yenileme işleminin yapılabilmesi için ise kişinin daha önce sisteme cep telefonu numarasını kaydetmiş ve bu numaranın doğrulamasını yapmış olması gerekiyor.

BAĞ-KUR tescil sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet şifrelerini aldıktan sonra bu online platforma giriş yaparak tescil kaydı sorgulama, hizmete başlama süresini öğrenme, terk ve talep tarihlerini görüntüleme, emeklilik için toplam hizmet süresini hesaplama işlemlerini en kısa sürede gerçekleştirebiliyor.

E-Devlet platformunda yer alan BAĞ-KUR sorgulama platformu sayesinde vatandaşlar BAĞ-KUR başlangıç tarihi, toplam hizmet süresi, ne zaman emeklilik hakkı kazanılacağı, ne kadar emekli maaşı alınacağı, ödenmiş olan toplam prim gün sayısı, ne zaman emekli maaşı almaya başlanacağı ve BAĞ-KUR numarasının öğrenilmesi gibi ihtiyaç duydukları tüm bilgileri daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde edinebiliyor.

E-Devlet üzerinden BAĞ-KUR tescil sorgulama başta olmak üzere ulaşabileceğiniz bilgiler ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştığımız yazımızı okuyarak siz de işlemlerinizi son derece hızlı ve güvenlik kaygısı olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili diğer yazılarımızı da okuyabilir ve sosyal güvenlik alanındaki en güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap