Bağ-Kur Hizmet Dökümü

Şifresiz Bağ-Kur Hizmet Dökümü

Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama Hakkında : Bağ-Kur sistemi, çalışmayan kişilerin veya kendi işlerinde çalışan kişilerin sosyal güvenlik hizmetlerini sağlamak için kurulmuştur. Bağ-Kur Hizmet Dökümü, Kişilerin prim ödeme esası üzerine kurulan Bağ-Kur sistemi birçok vatandaşa fazlasıyla yarar sağlamıştır. Prim borçlarını ödeyemeyenlere, ödemeyi geciktirenlere çok defa af getirilmiş olan bu sistemde vatandaşların sosyal güvenceleri adına birçok kolaylık sağlanmıştır. Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama

Sosyal güvelik alanında 2006 yılında gerçekleştirilen reformlar ile birlikte, Bağ-kur ile ilgili işlemler de diğer sosyal güvenlik kurumları işlemleri gibi Yeni Bağ-Kur sorgulama sistemi hzimetleri kapsamında e-devlet sistemin üzerimden yapılmaktadır. E-Devlet sistemi girişi için şahsi başvuru ile herhangi bir PTT şubesinden alınan kişisel şifre ve T.C. Kimlik numarası ile www.turkiye.gov.tr adresine girmek yeterlidir.

E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Bağ-Kur hizmet dökümü alabilmek için, ekrana gelen alanlardan 4-B işlemleri ekranı seçilmelidir. Bu alan altında Bağ-Kur ile ilgili birçok işlem yapılabilmektedir. Bağ-Kur hizmet dökümüalabilmek için 4-B Borç Durumu alanının seçilmesi gerekmektedir. Bağ-Kur primi ödeyen kişilere açılacak olab bu ekrandan hizmet dökümü almak oldukça kolay olmaktadır. Oldukça detaylı bir döküm sunan bu ekran, Bağ-Kur ile alakası olmayan kişilere açılmamaktadır.

Seçilen 4-B Borç Durumu ekranından, Bağ-Kur primi ödeyen kişiler, bu primleri ödemeye başladıkları tarihi, hangi tarihler arasında primlerini ödediklerini, yatırdıkları prim tutarlarını ve genel toplamını, aylık ve yıllık olarak görebilmektedirler. Sorgulanan gün i itibariyle ödenen primler toplamının ve emeklilik işlemleri için ödenmesi gereken kalan prim tutarının da öğrenilebilineceği bu ekran vatandaşların işlemleri oldukça rahat bir şekilde yapmalarına imkan sağlamaktadır.

Diğer sosyal güvenlik kurumları ile ilgili olarak da birçok işlemin rahatça gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan e-devlet sistemi, her türlü Bağ-Kur işleminin de devlet kapılarında uzun uzun beklemekten, bunaltan evrak işlemlerinden kurtaran bir sistemdir. Bağ-Kur borçları sorgularken,  e-devlet sisteminin sunduğu ve şifre gerektiren sayfa kullanılabileceği gibi, herhangi bir şifre olmaksızın, sadece kimlik bilgileriyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu adres de kullanılabilmektedir.

Paylaş.

Yorum Yap