Bağ-Kur Borç Yapılandırması

Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nun tek bir çatı haline gelerek oluşturduğu bir kurumdur. SGK, Bağ-Kur sistemini 4B olarak tanımlamıştır. Bağkur sisteminde kişiler düzenli olarak prim ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde borç katlanarak artmaktadır. Borçlar artarsa sigorta durumu pasif duruma geçer. Sigortanın aktif olabilmesi ve emeklilik primleri için düzenli olarak 4B yani Bağkur’a primlerin ödenmesi gerekmektedir. Eğer bu primler ödenmezse ve bir borç durumu oluşursa örneği Bağkur’lu ücretsiz olarak muayene hizmetinden yararlanamaz.
Bağ-Kur Borç Yapılandırması SGK / SSK / BağkurYukarıda bahsettiğimiz olumsuz durumlarının önüne geçmek için devlet bir dizi önlemler almaktadır. Örneğin 6736 sayılı torba yasa ile Bağkur borcu bulunan kişilerin borçları 36 aya kadar yapılandırıldı. Bu yapılandırma hizmeti sürekli olan bir yapılandırmayı kapsamamaktadır. Yani borcu olan kişi belirtilen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak borçlarını yapılandırır. Hiç bir şekilde başvuru yapmazsa, borç durumu aynen devam eder. Bu yapılandırma ile bağkur borçları daha az miktara inerek uzun dönemde ödenebilme amaçlanmıştır. Bu kapsamda Bağkur borçların faizleri silinerek ana para üzerinden taksitlendirme gibi imkanlar oluşturulmaktadır.
Son yayınlanan 6736 sayılı kanunla SGK birçok alandaki borçların yeniden yapılandırılması kararlaştırıldı. Yapılandırma, 2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait SGK borçlarını ve bunların gecikme cezalarını kapsamaktadır. SGK’ya borcu olanlar 12 ay, 18 ay, 24 ay ve 36 ay olmak üzere 4 farklı zaman için taksitlendirme hakkına sahip olmaktadır.
4B kapsamında yanı Bağkur borcu olanlar e-devlet sistemini kullanarak borçlarının yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bağkur borç yapılandırılması için öncelikle PTT şubelerinde 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilmelidir. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

Bağ-Kur Borç Yapılandırması SGK / SSK / Bağkur

Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır ve açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak e-devlet sistemine giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4B 6736 Yapılandırma Borç Bilgileri sekmesine tıklanır.

6736 Bağ-Kur Ödeme Bilgileri

Yukarıda 6736 sayılı kanuna göre Bağkur borcu olanların yapılandırmalarını nasıl yapacaklarından bahsettik. E-devlet sistemine giriş yapılarak 4B kapsamında bulunan borçların yapılandırma başvurusunu nasıl gerçekleştireceğimizden bahsettik. Yine e-devlet sistemini kullanarak 6736 sayılı kanun kapsamında yapılandırmaya başvurulması durumunda yeniden yapılandırılacak borca ait bilgiler sorgulanabilecektir.
Yukarıda bahsettiğimiz şekilde e-devlet sistemine giriş yapılır. Dikkat edilmesi gereken husus, e-devlet şifresine sahip olmaktır. Şifreleri olmayan PTT’ye başvuru yaparak 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini alabilirler. Ardından turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır ve açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Açılan sayfada ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4B 6736 Yapılandırma Ön Bilgileri sekmesine tıklanır.

Paylaş.

Yorum Yap