Aylık Maaş Tercihi

Aylık Maaş Tercihi Nasıl Yapılmalıdır? Eski sistemde Emekli Sandığı, yeni sistemde 4C grubu memur olan vatandaşların sigortalandığı kurumdur. Devlete bağlı kurum ve kuruluşlardan emekli olan vatandaşlar Emekli Sandığı yani 4C üzerinden emekli maaşlarını alırlar. Emekli Sandığı, memur emeklilerini üç gruba ayırarak maaş ödemesi yapar. Buna göre Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında aylık alan Birinci grup, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında aylık alanlar ikinci grup, Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında aylık alan üçüncü grup olarak tanımlanmıştır. Aylık Maaş Tercihi E-DevletEmekli Sandığı, memur emeklilerine üç ayda bir olmak üzere maaş ödemesi yapar. Fakat 2006 yılında bir anket çalışması yaparak, emeklilerin ayda bir maaş alabilme istekleri ölçüldü. Bu çalışmanın sonunda Emekli Sandığı isteyen emekliler üç ayda bir maaş almak yerine ayda bir maaş alabilmelerin alt yapısını oluşturdu. Buna göre, 4C’li olan emekliler Emekli Sandığına başvuru yaparak üç aylık maaşlarını bir aylık maaşa çevirebilirler.
Bilindiği gibi sigorta kurumları Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur olarak üçe ayrılmıştı. Yapılan son düzenlemede bu üç kurum kapanmadan Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşti. Artık bu kurumlara ayrı ayrı başvurmak yerine vatandaşlar direkt Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruyor. Dolayısı ile üç aylık maaşını bir aylık maaşa çevirmek isteyen emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Peki üç aylık maaşı bir aylık maaşa çevirmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na nasıl başvuru yapacağız?

Üç Aylık Maaşı Bir Aylık Maaşa Çevirme

Yukarıda bahsettiğimiz gibi üç aylık maaş alan emekliler, maaşlarını aylığa çevirmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, bugün milyonlarca vatandaşa hizmet etmektedir. Böyle önemli ve vatandaşın direkt başvuru yapabilmesi gereken bir kurum e-devlet sistemine işlemlerini taşıyarak emeklilere hizmet etmeye devam etmektedir.
Teknoloji gelişti, internet daha yaygın hale geldi. Artık gündelik birçok işlemlerimizi internet ve elektronik ortamda gerçekleştiriyoruz. Devlet de vatandaşa etkin ve hızlı hizmet sunmak için e-devlet sistemi oluşturuldu. Bu sistemde birçok devlet kurum ve kuruluşu yer alarak vatandaşın başvuru, sorgulama, iptal şikayet gibi işlemleri kuruma gitmek yerine e-devlet sistemi kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. E-devlet sisteminde yer alan kurumlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Dolayısı ile üç aylık maaşını aylık maaşa çevirmek isteyenler e-devlet sistemi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirler.
E-devlet sisteminde işlem yapılabilmesi için sisteme kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi temin edilerek kimlik doğrulama yapılabilir.

Aylık Maaş Tercihi

E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyenler 2 TL karşılığında ve nüfus cüzdanı ibraz edilmek suretiyle e-devlet şifresi temin edilir. Daha sonra e-devlet sisteminin linki olan turkiye.gov.tr adresine internette arama motoruna yazılarak giriş yapılır. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde sisteme giriş butonu bulunmaktadır.

Aylık Maaş Tercihi E-Devlet

Bu butona tıkladıktan sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında olan 4C Bir Aylık Maaş Tercihi adresine tıklanır. Açılan sayfada ilgili işlemler yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na üç aylık maaş bir aylık maaşa çevrilmek için başvuru yapılmış olur.

Ayrıca Emekli Sandığına bağlı emekliler istediği bankadan maaşlarını alabilmeleri için banka değişikliğinin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattığımız Emekli Sandığı Banka Değişikliği makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap