ARİBS-Araştırma İzinleri Bilgi Sistemi

ARİBS, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sunduğu bir hizmet olup vatandaşın araştırma yapma hakkını güvence altına alarak gerekli olan izin ve düzenleme prosedürlerini sağlayan online bir platformdur. Ekosistem, tür, gen, biyomolekül, hücre, doku gibi biyolojik kaynak ve çeşitlilik ile ilgili her türlü araştırma için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden izin alınması gerekmektedir. Gerekli olan bu izin, Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın e-devlet sistemi üzerinden hizmete sunduğu ARİBS sisteminden kolaylıkla alınabilir. ARİBS-Araştırma İzinleri Bilgi Sistemi E-Devlet
ARİBS başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılır. Yerli ve yabancı araştırmacılar için farklı prosedürler uygulanır. İçinde yabancı olmayan yeri araştırmacılar için “Yerli Araştırmacı Prosedürü”, yabancılar için “Yabancı Araştırmacı Prosedürü”ne göre izin ve düzenleme yapılır. Yabancıların ve yabancı içeren yerli projelerin, yerli üniversite ve ya kamu kurum ve kuruluşu ile ortaklık içermeyen projelere izin verilmez. Yabancılarla yapılan bilimsel araştırma projelerinin temel amacı Türk tarafının bilimsel, teknik ve teknolojik bir fayda elde etmesidir. Araştırma izni alan gerçek ve tüzel kişilerin aldıkları izinlere riayet etmek zorundadır. Aksi takdirde izinleri iptal edilir. Bununla birlikte bakanlığın ve ya kolluk kuvvetleri, araştırmacıların biyolojik materyallerle ilgili kaçakçılık, çevresel suç işlediğini tespit ederse kendilerine sistem üzerinden yeni bir izin vermez.
Çalışma tamamlandıktan sonra araştırmacılar ARİBS’e giriş yaparak ilgili sayfada çalışmanın neticesini sisteme yüklemesi gerekmektedir. Araştırma süresi 2 yıldan fazla olan çalışmaların raporları iki yılda bir hazırlanarak bakanlığa bilgi verilir. Araştırmacılar onay verirlerse raporlar kamuya açılır.
ARİBS üzerinden yapılan ve içerisinde yabancı araştırmacı olmayan başvurular için en on beş gün içerisinde, içinde yabancı araştırmacı olan başvurular için ise otuz gün içerisinde cevap verilir. Deri dönüş yazısı araştırmacı e-devlet üzerinden görüntüleyebilir.

 

ARİBS Araştırma İzinleri Bilgi Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Yukarıda ARİBS’e yanlızca e-devlet sistemi ile giriş yapılacağından bahsetmiştik. Şimdi de e-devlet sistemine nasıl giriş yapacağımızı anlatalım. E-devlet sistemine e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı yolları ile giriş yapılır. Elektronik imza ile giriş yapmak isteyenler özel e-imza sertifika sağlayıcılarına başvuru yaparak e-imzalarını temin edilir. Mobil imza le giriş yapmak isteyenler ise GSM operatörlerine başvuru yaparak m-imzalarını alabilirler. İnternet bankacılığı ile e-devlet sistemine giriş yapmak için bankaların e-devlet ile uyumlu olması gerekir. Bu giriş yollarından e-devlet şifresini ise PTT’den 2 TL karşılığında kapalı zarf içerisinde temin edilir.
Şifre ve imzalar alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Yine bu sayfada elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile sisteme giriş yapılabilir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı başlığı altında bulunan Araştırma İzinleri Bilgi Sistemi sekmesine tıklanır ve açılan pencerede uygulamaya git sekmesine tıklanıldığında sistem açılacaktır.

Paylaş.

Yorum Yap