Arazi Toplulaştırma Nedir?

Arazi Toplulaştırma, aynı şahsa ve ya aynı aileye ait, bazı nedenlerden dolayı üretim yapılamayacak durumda olan ve ya zirai sulama imkânı olmayan parçalanmış, dağılmış, şekli bozulmuş küçük tarım arazileri ve ya hisseleri bir araya getirilerek yeniden düzenlenmesidir. Arazi toplulaştırılması ile birleştirilen arazi parçaları ekonomik ve ekolojik yönden daha etkin ve verimli yeni parsellerin oluşturulması sağlanacaktır.

Arazi toplulaştırması için muhtarlık, il özel idareleri, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve malik sahipleri talepte bulunabilir. Toplulaştırma talepleri ekonomik, sosyal, hukuk ve teknik açıdan incelenip rapor halinde bakanlığa sunulur. Uygun görülmesi ile bakanlığın teklifinde bakanlar kuruluna iletilir ve bakanlar kurulunun kabulü ile arazi toplulaştırılması ve projesi belirlenip ilan edilir. Belediyeler, kooperatifler, birlikler gibi tüzel kişilikler de kendi hizmet alanlarındaki arazilerin toplulaştırılması için talepte bulunabilirler. Toplulaştırmayı uygulayacak proje biriminin özellikleri ve toplulaştırmanın gerekçesi ile bakanlığa başvuru yapılır. Bakanlık uygun görmesi ile bakanlar kurulu karar alır. Tüzel kişilik de her türlü rapor ve etüt çalışmalarını yaparak toplulaştırma işlemlerini yapar ve bakanlığa iletir.

Arazi toplulaştırılması kadastronun olduğu arazilerde yapılır. Arazi maliklerinin onayı olan toplulaştırma projelerine öncelik tanınır. Proje birimi toplulaştırılacak arazi sahipleri, belediye ve ya köy temsilcileri ile birlikte kişisel ve ya kamu yararına yönelik talepler belirlenir. Sorumluluklar belirlenerek yazılı ve ya sesli ilan edilir.

Yaşayabilir ve gelişebilir tarım işletmeleri kurmak için tarım arazisi olmayan ve ya yetersiz olan çiftçilere tarımsal işletme kurabilmeleri için toplulaştırma kapsamında oluşturulan yerler bakanlık tarafından dağıtılır. Toplulaştırma sonrası parsellerin yeniden dağıtılması için derecelendirme haritalarından faydalanarak yapılır. Dağıtılan topraklar sebepsiz, aralıksız üç yıl üst üste işletilmezse, borçlar ve krediler ödenmediği takdirde dağıtılan araziler geri alınır. Dağıtılan topraklar bölünemez, miras hariç devredilemez.

Arazi Toplulaştırma Sorgulama

E-devlet sistemi ile arazi toplulaştırması ile ilgili projeleri sorgulayabiliriz. Sorgulama için e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yaparak giriş yapılması gerekmektedir. Elektronik imza, mobil imza, sisteme entegre internet bankacılığı ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilir. E-devlet şifresi olmayan ve ya unutanlar PTT’den 2 tl karşılığında e-devlet şifrelerini temin edebilir. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girerek sayfanın sağ üst köşesindeki sisteme giriş sekmesine tıklayarak e-devlet şifresi ve tc kimlik numaramızı ilgili boşluğa yazarak sisteme giriş yap butonuna tıkladığımızda sisteme girişimizi gerçekleştirebiliriz.

Arazi Toplulaştırma Nedir? E-Devlet
E-imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile giriş yapmak isteyenler de bu sayfadan sisteme girişlerini gerçekleştirebilirler. Ana sayfadan e-hizmetler bölümünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başlığı altında bulunan arazi toplulaştırma sorgulama sekmesine tıkladığımızda karşımıza çıkan sayfada il, ilçe ve semt seçimini yaparak arazi toplulaştırma projelerini sorgulayabiliriz.

Arazi Toplulaştırma Dağıtım Sorgulama

Arazi Toplulaştırma Nedir? E-Devlet

Var olan toplulaştırılmış arazilerdeki taşınmazların toplulaştırmadan önceki ve sonraki durumlarını haritadan kontrol edebilmek için e-devlet sisteminde Arazi Toplulaştırma Dağıtım Sorgulama ile hizmet verilmektedir. Bu hizmetten de faydalanabilmek için yukarıda bahsettiğimiz yollardan biri ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başlığı altında Arazi Toplulaştırma Dağıtım Sorgulama sekmesine tıklayarak sorgulama yapılabilir.Herhangi bir taşınmazımız yoksa ekranda arazi toplulaştırmasına konu olan taşınmazınız bulunmadı şeklinde bildirim çıkacaktır. Eğer bir taşınmazınız varsa ekranda çıkacaktır ve detaylı inceleme yapabilirsiniz. Sayfada askı listesini ve askıdan indirilmiş listeleri inceleyip parselleri haritada göster sekmesine tıklayarak parseli haritada görebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap