Araç Muayene Ücretleri

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve ya motorsuz araçların gerekli kontrollerinin yapılmasıdır. Araç muayene ücretleri de bu açıdan merak edilen bir konudur. Araç muayenesi hem kullanıcısı hem de trafikteki diğer insanlar için oldukça önemli bir konu. Çünkü Türkiye’de meydana gelen her 10 kazadan 8’i araç kusurundan kaynaklanan kazalardan oluşmaktadır. Yapılan muayene sonucuyla kazalar önemli ölçüde azalır ve daha güvenli bir sürüş gerçekleşir. Düzenli muayene ile aracın ömrü de uzayacaktır.

Trafiğe çıkan motorlu ve ya motorsuz araçların muayene zamanları belirlenmiştir. Özel araçlar için üçüncü yılın sonunda iki yılda bir, resmi araçlar için ikinci yılın sonunda her yıl, traktörler için üçüncü yılın sonunda her üç yılda bir muayene yapılır. Ayrıca iki ve üç tekerlekli araçlar için üçüncü yılın sonunda her üç yılda bir, diğer araçlar için ise birinci yılın sonunda ve her yılda bir araç muayenesi gerçekleşir.

2017 yılında araç ve egzoz muayene ücretleri; otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 267,86 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, özel amaçlı taşıt, 198,24 TL, motorsiklet ve motorlu bisiklet için ise 101,48 TL olarak belirlendi. Ayrıca egzoz gazı emisyon ölçümü 2017 yılı için 50 TL’dir. Araç muayene ücretleri, Ulaştırma Denizlicik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı TÜVTÜRK tarafından belirleniyor.

Araç muayenesi için ruhsatta ismi olan kişinin gitmesine gerek yoktur. Fakat muayene götüren kişi tekrar geri teslim almaya gitmesi gerekmektedir. Aksi takdirde araç güvenlik nedeniyle teslim edilmez. Araç muayenesi için öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılır. Eğer aracın borcu varsa muayene yapılmaz. Bu sebeple aracın borcu varsa, araç sahibi muayene öncesinde borcunu ödemesi gerekmektedir. Ruhsat, kimlik, zorunlu trafik sigortası ve diğer zorunlu belgeler muayeneden önce hazır bulundurulmalıdır.

Araç Muayene Ücretleri ve Bilgi Sorgulama

Araç Muayene Ücretleri E-Devlet

Araç muayene bilgileri e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak sorgulanabilmektedir. E-devlet portalı üzerinden sunulan bu hizmet kullanılarak, plaka tescil belge seri numarası veya muayene rapor numarasını girerek araç muayene bilgileri öğrenilebilir. Birkaç adımda araç muayene bilgileri kolaylıkla öğrenilebilir.

1.Adım: E-devlet Şifresi Alma

E-devlet sistemine giriş yapılarak araç muayene sorgulaması gerçekleştirilir. E-devlet sistemine giriş yapılmadan önce e-devlet şifresinin varlığı kontrol edilmelidir. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye başvuru yaparak e-devlet şifresi temin edilir. Ayrıca e-imza, m-imza, banka kartı ve ya TC kimlik kartı ile de e-devlet sistemine giriş yapılabilir.

Daha Fazla Bilgi Alın: Ptt ile e devlet şifresi alma

2.Adım: E-devlet Sistemine Giriş

E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sol üst köşesinde bulunan e-hizmetler sekmesi açılır. Bir çok kamu kurum ve kuruluşun olduğu bu bölümde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı başlığı altında bulunan Araç Muayene Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencere kimlik doğrulama penceresidir. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Açılan sayfada ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır ve e-devlet sistemine giriş yapılır.

E-devlet sistemine bu şekilde giriş yapıldıktan sonra araç muayene sorgulama sayfasında araca ait bilgiler ilgili yerlere yazılır. Araç plaka numarası, trafik tescil belgesi seri numarası ve ya yalnızca muayene raporu numarası gerekli yerlere girildikten sonra araç muayene sorgulaması yapılır. Böylece aracın muayene yapılması gereken son tarih, son muayene tarihi gibi bilgiler tespit edilir.

Paylaş.

Yorum Yap