Araç Muayene Cezası Nedir? Araç Muayenesi Neden Önemlidir?

Trafiğe çıkan hem motorlu hem de motorsuz araçların teknik yönden trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıklarının kontrol edilmesine, trafiğin ve yolcuların güvenliği için yeterli olduklarının tespit edilmesine araç muayenesi deniliyor. TÜVTÜRK ise araçların muayene işlemlerinin yapılmasındaki yetkili tek kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

Araç Muayenesi Ne Kadar Süre ile Yaptırılmalıdır?

Herhangi bir kuruluşa bağlı bulunan resmi araçlar ile bunlara bağlı bulunan römorkların muayenelerinin aracın sıfır alınması durumunda alındığı tarihten itibaren 2 yılın sonuna kadar yapılması gerekiyor. Sonraki yıllarda ise bu kapsamda yer alan araçlar her 2 yılda bir kanunen zorunlu muayeneye tabi tutuluyor.

Lastik tekerlekli traktörler ile bunlara bağlı bulunan römorkların muayenelerinin aracın sıfır alınması durumunda alındığı tarihten itibaren 3 yılın sonuna kadar yapılması gerekiyor. İlk muayenenin ardından her 3 yılda bir muayene yapılması zorunluluğu bulunuyor.

İki ya da üç tekerlekli araçlar ile bunlara bağlı bulunan römorkların muayene süresi aracın sıfır olması durumunda 3 yıl ikinci el olması durumunda ise 2 yıl olarak uygulanıyor.

Bunların dışında kalan diğer motorlu araçlar ve ticari araçlar ile bunlara bağlı bulunan römorkların muayenelerinin aracın alınmış olduğu tarihten itibaren 1 yıl içerisinde yapılması gerekiyor. Sonraki yıllarda da muayene işlemlerinin yılda 1 olarak yaptırılması zorunluluğu bulunuyor.

Araç Muayenesi Yaptırmamanın Cezası Nedir?

İlgili araç için belirtilen yasal araç muayene süresi aşılmış ve muayene yaptırılmadan araç trafiğe çıkarılmış ise trafik memurlarının durdurması halinde araç muayenesi yaptırmama cezası uygulanıyor. Bu ceza araç sahibine değil aracı o anda kullanan sürücü kim ise ona yazılıyor ve ehliyetine araç muayenesi yaptırmama cezası olarak 10 ceza puanı işleniyor. Bu ceza yazıldıktan sonra aracın muayenesinin tamamlanması için 7 günlük ek bir süre tanınıyor. Bu süre zarfında muayene işleminin tamamlanmaması ve aracın trafikte yeniden yakalanması durumunda araca trafiğe çıkmama cezası veriliyor. Buna rağmen araç kullanılmaya devam edilir ise araç yetkililer tarafından bağlanabiliyor.

2019 yılı için yapılan en son yeni düzenlemeler ile birlikte muayenesiz araç kullanma cezası 235 TL olarak uygulanıyor. Bunun dışında muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçların trafiğe çıkarılması durumunda araç sahibine 488 TL ceza kesiliyor. Ayrıca araç muayenesi geçen araçlar araç muayenesinin yaptırılması için daha sonra TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarına götürüldüğünde gecikme faizi yansıtılıyor. Yasal olarak muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli tahsil ediliyor. Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5’i olarak uygulanıyor. Bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılıyor. Gecikme cezası hesaplanırken yalnızca bir gün bile geçmiş olsa da bir aylık ceza ödenmesi gerekiyor.

Trafikten çekme belgesi alınan ve belli bir süre sonra yeniden trafiğe çıkarılan araçlardan yalnızca trafikten çekildiği ve bunun belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmıyor. Eğer aracın muayene süresi kanıtlanamıyor ise 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsilatı yapılıyor.

Araç Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

TÜVTÜRK yetkili istasyonlarından araç muayenesi yaptırabilmek için ekteki linkten (https://reservation.tuvturk.com.tr/Web.UI/Index.aspx) randevu alınması gerekiyor. Muayene sürecinin sorunsuz atlatılması için araç sahipleri muayeneye gitmeden önce araçlarındaki teknik eksiklikleri gidermelerini, araca ait borç var ise bu borcu ödemelerini, egzoz muayeneleri yoksa yaptırmalarını ve araçta bulunması gereken ilk yardım çantası, yangın tüpü gibi donanımları eksiksiz olarak tamamlamalarını öneriyoruz.

Muayene tarihinin zorunlu trafik sigortasının bitiş tarihinden sonra olmaması gerekiyor. Aracın egzoz emisyon ölçümünün yapılmış ve gerekli belgenin alınmış olması, lastik diş derinliklerinin belirlenen yasal ölçüler içerisinde bulunması, ön camda görüşü engelleyebilecek ölçüde bir çatlak bulunmaması ve aracın kaportasında pas bulunmaması önem taşıyor.

Araç muayenesinin düzenli olarak yapılması araç sahibi kişi için aracınızın çıkaracağı masrafların önceden tespit edilebilmesi avantajını sağlıyor. Böylece araçta olan hasar ile ilgili büyümeden önlem almak mümkün olabiliyor. Araç muayenesi düzenli gerçekleştirildiği zaman araçtaki problemler nedeni ile gerçekleşebilecek kazaların önüne geçilerek hem sürücünün hem de trafikteki diğer kişilerin sağlık ve can güvenliği garanti altına alınabiliyor. Araç muayenesi araçta yapılması gereken tüm onarımları düzenli takip ve ona göre önlem alma fırsatı sunuyor. Ayrıca araç muayenesinin yaptırılmaması ehliyet ceza puanı alınmasına da neden olabiliyor. Siz de araç muayenesi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını ve araç muayenenizi ne şekilde yaptıracağınıza dair bilgileri yazımızı okuyarak edinebilirsiniz. Bunun dışında ceza ödeme ile ilgili detaylara da internet üzerinden yaptığınız aramalar ile ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap