Araç Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alacak olan kişilerin bu alışveriş nedeni ile mağdur olmaması için araç muayenesinin eksiksiz, vergi borçlarının ve var ise trafik cezalarının ödenmiş ve kilometre verilerinin doğru olması gerekiyor. Aracın herhangi bir borcu ya da araç sahibinin ödenmemiş bir borcu olması durumunda satışı söz konusu olan araç üzerinde haciz, rehin ya da tedbir kararı bulunabiliyor. Satın alınması düşünülen aracın teknik sorunları herhangi bir teknik servise götürülerek öğrenilebiliyor. Ancak araç ile ilgili yasal bir sorun olup olmadığı bilgisi burada yalnızca satıcının dürüstlüğüne kalıyor. Rehin koyulan araçların ruhsatına bu rehin ile ilgili bir ibare koyulurken haciz koyulan araçların ruhsatlarında böyle bir açıklama yer almıyor. Bu nedenle ikinci el oto alımı yapacak olan kişilerin araç satın alma işlemlerini tamamlamadan önce araç haciz sorgulaması, araç kilometre sorgulaması ve araç hasar kaydı sorgulaması işlemlerini yaptırması büyük önem taşıyor.

Aracın Hacizli Olup Olmadığı Nasıl ve Nereden Öğrenilebilir?

İkinci el araç almayı düşünen kişilerin yapması gereken ilk işlem aracın üzerinde haciz ya da rehin kaydı olup olmadığını öğrenmektir. Bazı satıcılar üzerinde haciz kaydı bulunan araçlarını elden çıkarmak ve borçtan kurtulmak için alıcıya araç üzerindeki haciz kaydından bahsetmeyebiliyorlar. Bu durumda satışın gerçekleşmesi durumunda aracın yeni sahibi ciddi problemler yaşıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve E-Devlet işbirliği sayesinde artık ikinci el araç almak isteyen kişiler online olarak yaptıkları sorgulama ile çok kısa sürede araç ile ilgili bilgilere ulaşabiliyorlar. E-Devlet online platformuna giriş yapan vatandaşlar vergi borçları ve trafik cezaları da dahil olmak üzere pek çok sorgulamayı sıra beklemelerine gerek kalmadan hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. E-Devlet online platformunun kullanılması herhangi bir kamu kuruluşuna gidilmesi, evrak işleri ile uğraşılması ve zaman kaybedilmesi gibi durumların da ortadan kalkmasını sağlıyor.

Plakadan Haciz Sorgulama

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu yani TRAMER sorgulaması ile herhangi bir araca ait sigorta işlemlerinin yanı sıra aracın ağır bir hasarının olup olmadığı da görülebiliyor. E-Devlet şifresi olan kişiler bu online platforma giriş yaptıktan sonra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi/ Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri kısmına tıklıyorlar. (https://www.turkiye.gov.tr/sbm-kasko-police-sorgulama)  Bu kısma girildiğinde plakadan sorgulama ekranına ulaşılabiliyor. Sorgulama yapılacak araca ait plaka girildikten sonra araç hakkındaki haciz sorgulaması, kaza sorgulaması, borç sorgulaması, ruhsat bilgileri, aracın modeli ve rengi gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca E-Devlet üzerinden araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulaması da ekteki link kullanılarak yapılabiliyor.( https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-araclara-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama) Bu linke girildikten sonra çıkan ekrana araç plaka numarası büyük harfle ve boşluk bırakılmadan yazılıyor ve sorgula butonuna basılıyor. Sorgulama sonucunda ekranda herhangi bir bilgi çıkmaması plaka üzerine işlenmiş herhangi bir haciz ya da rehin kaydı olmadığı anlamına geliyor. Eğer plaka üzerinde bir haciz söz konusu ise icra dairesi, mahkeme kararı ve tarih bilgileri ile birlikte haciz kayıtları listeleniyor.

Ancak şunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor ki E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan her kişi yalnızca kendi adına kayıtlı olan araç ile ilgili bilgilere erişebiliyor. Önceden başkası adına kayıtlı araçlar ile ilgili bilgi almak da mümkün idi ancak kişisel bilgilerin güvenliği gerekçesi ile bu uygulamaya son verildi. Bu nedenle İkinci el araç satın alacak olan kişilere araç sahibine kendi yanında E-Devlet sorgulaması yaptırmasını öneriyoruz.

E-Devler şifresi bulunmayan vatandaşlar üzerinde TC kimlik numaralarının yer aldığı bir kimlik belgesi ile herhangi bir PTT şubesine başvurarak kendilerine özel E-Devlet şifrelerini temin edebiliyorlar.

SMS ile Sorgulama

5664 SMS sorgulaması kullanılarak söz konusu arabanın hasar geçmişi, eksper raporuna göre aracın değişen parçaları olup olmadığı, trafik poliçesinin olup olmadığı, eğer bir kazaya karışıldı ise kaza tespit tutanakları, eğer vefat etmiş kişi var ise bu kişiye ait hayat sigortası bilgileri ve trafik poliçesine ilişkin vade hatırlatma bilgilerine ulaşılabiliyor. DETAY yazılıp bir boşluk bırakıldıktan sonra aracın plakası bitişik olarak yazılıp 5664’e gönderiliyor. SMS ile yapılan sorgulamadan sonra hemen kişinin cep telefonuna ilgili aracın tramer hasar kaydı sorgulama sonucu gönderiliyor. Bu uygulamanın kullanımı karşılığında kullanıcının belli bir ücret ödemesi gerekiyor ve işlem 7 TL olarak ücretlendiriyor. Tüm GSM operatörlerinin kullanıcıları kullandıkları cep telefonu hattı ile bu servise ulaşabiliyorlar.

Araç ile ilgili bir yakalama emrinin olup olmadığı da SMS ile a da E-Devlet üzerinden yapılan sorgulama sonucunda öğrenilebiliyor. Herhangi bir araç ile ilgili yakalama emri varsa, bu araç tespit edildiği anda trafikten çekiliyor. Üzerinde yakalama emri bulunan araçların yeniden trafiğe çıkması mümkün olmadığından ikinci el araç alımı yapacak olan kişilerin bu konuda da çok dikkatli olması gerekiyor.

Araç haciz sorgulama için E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak konusunda araç sahibi ikna edilemedi ise ilgili emniyet müdürlüklerinden ya da trafik şubelerinden de araç tedbir sorgulama işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Siz de ikinci el araç almayı düşünüyorsanız E-Devlet üzerinden ya da SMS ile araç sorgulama işlemi gerçekleştirebilir, ilgili araç üzerinde yer alan haciz ve rehin gibi durumlar olup olmadığı hakkında en güncel bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap