Ankara Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı

SABİM uygulamasında 7 gün 24 saat süre ile sağlık sistemindeki işleyişe hakim olan operatörler ve sağlık mevzuatı konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olan çözümleyiciler tarafından sağlık sisteminin işleyişi kapsamında yer alan her tür soru, sorun, öneri, talep, eleştiri ve teşekkür cevaplandırılarak kayıt altına alınıyor. Kesintisiz hizmet veren SABİM’e ulaşmak isteyen vatandaşlarımız ALO 184 hattını aramalarının yanı sıra sabim@saglik.gov.tr adresine mail ile de ulaşabiliyorlar.

ALO 184 Hangi Hizmetleri Veriyor?

Sağlık Bakanlığı’nın “Sağlıkta Dönüşüm” sloganı ile başlattığı ALO 184 uygulaması aracılığı ile vatandaşlarımız memnun kalmadıkları hastane çalışanı hakkındaki şikayetlerini iletebiliyorlar. Sağlık çalışanları ile ilgili başvuruların tamamı ilgili kurum ve kişilere yönlendirilmeden önce bir filtrelemeye tabi tutuluyor. ALO 184 yalnızca vatandaşların değil Sağlık Bakanlığı çalışanlarının da yardım ve destek taleplerini karşılıyor. ALO 184 aracılığı ile iller arasında gerçekleştirilecek hasta sevklerinde yer temini konusunda hekimlere ve 112 ekipleri çalışanlarına iletişim koordinasyon konusunda destek veriliyor. Ayrıca özellikle hastalarına özel tedavi üniteleri arayan hekimlere bebek yoğun bakımı ve kuvöz temini, yanık merkezleri ve organ nakilleri konusunda destek sağlanıyor.

ALO 184 aracılığı ile temin edilmesi zor olan kan gruplarına acil ihtiyaç duyulması durumunda, kan grubunun temin edilebilmesi için ülke çapında çalışmalar gerçekleştiriliyor. Deprem ya da bulaşıcı hastalıklar gibi kriz durumlarında vatandaşların doğru bilgilendirilmesinin sağlanması ve oluşabilecek paniğin önlenmesi için iletişim ağının kurulması sağlanıyor. Ayrıca vatandaşlarımız ülkemizde yer alan tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının hizmetleri konusunda bilgilendiriliyor.

ALO 184’e telefon eden vatandaşlar hangi hastanede sorun oldu ise detaylı bir şekilde telefona cevap veren görevliye anlatabiliyor. Hakkında öneri, talep, eleştiri ya da şikayet iletmek istediği doktoru ya da diğer personel hakkındaki bilgileri, memnun olduğu ya da olmadığı hizmetleri , tarihi belirterek anlattığı görevli hiç bir yorum eklemeden son derece titizlikle kayıt altına alıyor. ALO 184 ile yapılan tüm çağrılar güvenlik gerekçesi ile dakika dakika kayıt altına alınıyor. Oluşturulan kayıt konusunda eğitim alan ekipler tarafından değerlendiriliyor. Yapılan incelemeler sonucunda tespit edilen düzeltilmesi veya müdahale edilmesi gerekli görülen bir durum var ise iş süreçleri dahilinde ilgili diğer ekiplere ya da ilgili il veya ilçelerdeki söz konusu kurumlara devrediliyor. Eğer sorun teşkil edecek bir durum yok ise kayıt kapatılıyor. Şikayetin başvuru sahibi tarafından takip edilebilmesi için aynı şekilde telefon ile ulaşılarak kendisine makul bir süre içinde geri dönüş yapılıyor ve bilgi veriliyor.  Bununla birlikte ALO 184 SABİM uygulaması ile ilgili basında pek çok haber olduğunu görüyoruz. Sadece amacına yönelik değil çok ilginç çağrılar alan ALO 184’e doktora istediği ilaç yazılmadığı diye şikayette bulunan vatandaşlar olduğu da haberler veya sosyal medya aracılığı ile toplum tarafından biliniyor.

ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Tütün İhbar Hattı aracılığıyla 4207 sayılı Kanun hükümlerinin ihlalleri kapsamına yönelik ihbar ve şikâyetler Sağlık Bakanlığı’na iletilebiliyor. Değerlendirilen tütün ihbar ve şikayetler için ilgili adrese en yakın tütün denetim ekibi görevlendiriliyor. Daha sonra ekip verilen adrese giderek ihbarı yerinde değerlendiriyor. Denetim ekibinin bir ihlal tespit etmesi durumunda denetime ilişkin görüntü ve tutanaklar sistem üzerinden merkeze iletilerek gerekli işlemler yapılıyor.

ALO 184 Ne Şekilde Çalışıyor?

Sağlık sisteminde yaşanan herhangi bir sorun nedeni ile ALO 184 hattının aranması durumunda Sağlık Bakanlığı’nın özdenetim mekanizması harekete geçiyor. Yapılan başvuru SABİM operatörleri tarafından kayıt altına alınıyor. Bu başvurular SABİM Çözümleyicileri tarafından değerlendiriliyor. Objektif ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda uygun görüldüğü takdirde ilgili illere sevk ediliyor. Devlet tarafından sağlık hizmetlerini planlayıp yönetenler, sağlık hizmetlerini sunanlar ve sağlık hizmetlerinden yararlananlar arasında etkili bir iletişim ortamı sağlanması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Şikayetleri Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı’na şikayetlerini bildirmek isteyen vatandaşlarımızın kullanabileceği birden fazla seçenek bulunuyor. Öncelikle ALO 184 hattını arayan kişiler şikayetlerini iletebiliyor. Ya da ekteki linkte (https://hastahaklari.saglik.gov.tr/) yer alan hasta hakları şikayet formunun doldurulması yolu ile de şikayet bildirilebiliyor. Sağlıkla ilgili şikayetçi olunan konu ilgili hastanenin başhekimine iletilerek de şikayet süreci başlatılabiliyor. Özel şikayet sitelerine yapılan şikayetler ise genellikle Sağlık Bakanlığı’na ulaşmadığından biz çözüme ulaştırılamıyor.

Sağlık Bakanlığı’na En Çok Şikayet Edilen Konular Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı’na çok farklı konularda şikayetler ulaşabiliyor. Ancak vatandaşlarımızdan gelen şikayetlerin genel olarak randevu sistemi, hastalardan alınan ücretler, hastanelerde görevli olan bazı doktor ile personelin sert tavırları, hastanelerde yanlış tedavi uygulanması, muayene sırasında hastanın şikayetlerine yeterli ilgi gösterilmemesi, randevu saatlerine dikkat edilmemesi ve hastanelerde hijyen kurallarına uyulması konusunda gerekli özenin gösterilmemesi konularında yoğunlaştığı görülüyor.

ALO 184’e yapılan ihbarların asılsız ya da iftira niteliğinde olması durumunda bunun yasal sorumluluğu ihbarda bulunan kişiye ait oluyor. Bu neden ile yapılan ihbarların asılsız ya da iftira niteliğinde olmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Vatandaşlar ALO 184 hattının yanı sıra 0312 286 13 57 numaralı faks aracılığı ile de şikayet dilekçelerini iletebiliyorlar. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, hastaneler, Sağlık Ocakları, Aile Sağlık Merkezleri ve buralarda görevli olan doktor, hemşire ve diğer çalışanlar ile ilgili şikayetlerini SABİM’ in Ziya Bey Caddesi 1419. Sokak Balgat / ANKARA’ da bulunan adresinde bizzat başvurarak da verebiliyorlar.

ALO 184 ile yapılan görüşmeler yıl bazında incelendiğinde İstanbul ağırlıklı olmak üzere yurdun diğer illerine de büyük oranda hizmet verildiği görülüyor. ALO 184 tarafından 2019 yılında da bünyesine yeni katılan eğitimli personeller aracılığı ile tüm vatandaşlara en iyi düzeyde hizmet sunmak, her zaman için vatandaşların aklına gelen hem ilk hem tek iletişim ve en hızlı çözüm noktası olmak ve ülkemizin her hastanesinde sorunsuz hizmet alınmasına katkıda bulunabilmek amaçlanıyor. ALO 184 uygulaması içinde verilen tüm hizmetler yalnızca vatandaşların sağlık hizmetlerini alırken yaşadığı memnuniyet seviyesini maksimuma çıkarmayı hedefliyor.

Paylaş.

Yorum Yap