Anıtkabir Ziyaret Saatleri Nedir? Anıtkabir’e Ne Zaman Gidilir?

Türk ulusunun ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı bulunduğu Etnoğrafya Müzesi’nden 9 Kasım 1953 yılında ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’e nakledilmişti. Atatürk’ün mezarı olan Anıtkabir her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. 2018 yılında internet üzerinde yapılan aramalar incelendiğinde Anıtkabir ziyaret saatleri ile ilgili bilgilere sıkça ulaşılmaya çalışıldığı görülüyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım başta olmak üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve diğer bayramlarda da vatandaşların akın akın ziyaret ettiği Anıtkabir ziyaret günleri ve ziyaret saatleri ile ilgili detaylı bilgiler de yazımızda yer alıyor. Siz de yazımızı okuyarak Anıtkabir ne zaman açık, Anıtkabir’e nasıl gidilir, Anıtkabir saat kaça kadar ziyaret edilebiliyor, Anıtkabir hangi günler ziyaret edilebilir, Anıtkabir hafta sonları açık mı gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Anıtkabir Ziyaret Saatleri 2019 Yılı İçin Nedir?

Türk halkı tarafından her fırsatta ziyaret edilen Anıtkabir’in ziyaret saatleri yılın her günü aynı olmadığı biliniyor. Bazı özel günlerde ve tarihlerde Anıtkabir’in ziyaret saatleri ve çalışma saatleri farklılık gösterebiliyor. Genel olarak Anıtkabir sabah saat 09.00’da ziyaretçilere açılıyor ve akşam saat 16.00-17.00 saatleri arasında ziyaretlere kapanıyor.

Anıtkabir hafta sonları ziyarete açık mı diye merak eden okuyucularımız için Anıtkabir’in yalnızca hafta içi değil aynı zamanda Cumartesi ve Pazar günleri de Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak isteyen tüm ziyaretçilere kapılarının açık olduğunu söyleyebiliriz.

Anıtkabir Resmi ve Dini Bayramlarda Açık Mıdır?

Anıtkabir Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi tüm dini bayramlarda da ziyarete açık bulunuyor. Ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde de Anıtkabir ziyaret edilebiliyor. Ancak aşağıda detaylarını vereceğimiz gibi bazı özel tarihlerde ise Anıtkabir ziyaret saatleri farklılık gösteriyor.

23 Nisan Anıtkabir Ziyaret Saatleri: Tüm Türkiye genelinde coşku ile kutlanan 23 Nisan tarihinde Anıtkabir’de de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu nedenle 23 Nisan günleri Anıtkabir sabah saat 09.00’da açılıyor ve akşam saat 21.00’de kapanıyor.

19 Mayıs Anıtkabir Ziyaret Saatleri: Anıtkabir’e en çok ziyaretin bayramlarda ve diğer resmi tatil günlerinde gerçekleştiği biliniyor. Bunun için 19 Mayıs tarihinde Anıtkabir sabah saat 09.00’da açılıp saat 22.00’a kadar açık olarak kalıyor.

29 Ekim Anıtkabir Ziyaret Saatleri: Atatürk tarafından en büyük bayram olarak tanımlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda çok sayıda ziyaretçinin Anıtkabir’e geldiği biliniyor. Bu nedenle 29 Ekim tarihlerinde Anıtkabir çalışma saatleri sabah saat 09.00 ile akşam saat 19.30 olarak uygulanıyor. Bu tarihte Anıtkabir’e gelen ziyaretçiler için de birçok etkinlik düzenleniyor.

10 Kasım Anıtkabir Ziyaret Saatleri: Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım tarihinde Anıtkabir’i binlerce kişi ziyaret ediyor. Bu tarihte Anıtkabir açılış saatinin 09.00 kapanış saatinin ise 22.00 olduğu biliniyor.

Anıtkabir ziyaret saatleri ile kaçta açılıp kapanacağı özel günlerde ve haftalarda Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan programlara göre değiştirilebiliyor. Yapılan değişikliklerin nasıl uygulanacağı güncel olarak duyuruluyor.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Kızılay Meydanından Metro’ya binilerek Tandoğan Durağı’nda inilirse biraz yürünüp Anıtkabir’e ulaşılabiliyor. Ayrıca Kızılay Meydanı’ndan Ankaray’a binilerek Tandoğan Durağı’nda inilip biraz yürünerek de Anıtkabir’e gidilebiliyor. Şehir dışından gelen ziyaretçiler genellikle hem Anakara’yı gezmek hem de mesafe öngörüsünü net yapamamaktan Kızılay’dan Anıtkabir’e yürüyebiliyor. Oldukça meşakkatli sayılabilecek bu yürüyüş Anıtkabir’in sütunlarının görülmesi ile birlikte rahatlatıcı bir etki yaratabiliyor.

Anıtkabir’de Görülmesi Gereken Yerler

Anıtkabir II. Ulusal Mimarlık Dönemi eserleri arasında yer alıyor. Bu yıllarda sanatsal yönü ağır basan birçok eserin inşa edildiği biliniyor. Anıtkabir aynı zamanda Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini de taşıyor. Yapımında genel olarak kesme taş kullanılan Anıtkabir 750.000 m2 civarında bir alana sahip olup, Barış Parkı ve Anıt Bloku olmak üzere iki ana kısımdan oluşuyor.

Barış Parkı’nın Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” söyleminden ilham alınarak inşa edildiği biliniyor. Anıt Bloku ise Aslanlı Yol,  Tören Meydanı ve Mozele olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrine doğru giden 262 metrelik bir yol bulunuyor. Bu yolun sağında ve solunda karşılıklı olarak bakışan 24 adet aslan yer alıyor. Kültürümüzde gücü teslim eden aslanlar burada 24 Oğuz boyunu simgelemek üzere yer alıyor. Aslanların karşılıklı bakışması ile Türk milletinin birlik ve bütünlüğü ifade edilmeye çalışılıyor. Anıta doğru sıralanan aslanların başları ise öne eğik şekilde bulunuyor.

Anıtkabir’de pek çok yeşillendirme çalışmasının yapılmış olması buraya giden ziyaretçilerin de dikkatini çekiyor. Ancak Anıtkabir’de pek çok ağaç bulunmakla birlikte ağaçların boyları kısa tutularak Anıt’ın her yerden kolaylıkla görülmesi amaçlanıyor.

Anıtkabir’de yer alan en önemli unsurlardan birinin bayrak direği olduğu biliniyor. Burada Nazmi Cemal tarafından 1946 yılında ABD’den getirilen 33,5 metre uzunluğunda bir bayrak direği bulunuyor.

Anıtkabir’de Aslanlı Yol’un bitiminde 129*84,25 metre boyutlarında bir tören alanı bulunuyor. 15. 000 kişi kapasiteli olan tören alanı traverten taşlarının yanı sıra 373 adet halı ve kilim deseniyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Anıtkabir’de yer alan Zafer Kulesi’nin duvarlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün elde ettiği 3 önemli zaferin tarihleri ve bu zaferler ile ilgili sözler yer alıyor. Kulenin içerisinde ise Atatürk’ün naaşını Dolmabahçe Sarayı’ndan alıp Sarayburnu’ndaki donanmaya teslim eden top arabası sergileniyor.

Anıtkabir’de ayrıca 3 adet kadın heykeli bulunuyor. İki kadının ellerinde tuttuğu yere kadar uzanan çelenk bereketli topraklarımızı ifade ediyor. Solda yer alan kadın heykeli ise elindeki kap ile Atatürk’e Tanrı’dan rahmet diliyor. Ortadaki kadının eliyle yüzünü kapatmış ve ağlıyor oluşu Atatürk’ün ölümünden kaynaklanan derin acı içerisinde iken bile gururlu, ağırbaşlı ve azimli oluşunu dile getiriyor.

Anıtkabir Atatürk Müzesi 21 Haziran 1960 tarihinden bugüne ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu müzede Atatürk’e sunulan armağanlar, kullandığı eşyalar ve giysileri sergileniyor. Ayrıca Atatürk’ün manevi kızları olan A. Afet İnan, Rukiye Erkin ve Sabiha Gökçen’in de Atatürk’ün bazı eşyalarını müzeye bağışladığı biliniyor.

Anıtkabir Ziyaret Kuralları Nelerdir?

Anıtkabir’i ziyaret eden kişilerin uyması gereken bazı kurallar bulunuyor. Anıtkabir’e araba, bisiklet, motorsiklet, kamyonet veya at ile girilemiyor. Anıtkabir’e resmi görev dışında olan hiç kimse üzerinde silah ile giriş yapamıyor. Getirilen silahların nizamiye emanet dolaplarına teslim edilmesi gerekiyor. Ziyaretçiler arabalarını Anıtkabir’in dışında yer alan belirtilen otoparklara koyabiliyor. Ziyaretçilerin park yerinin temizliğine özen göstermesi bekleniliyor. Ayrıca otopark içerisinde kaybolan eşyalar nedeni ile sorumluluk kabul edilemiyor. Evcil kedi ve köpek gibi hayvanlar ile Anıtkabir ziyareti gerçekleştirilemiyor. Aslanlı Yol kısmında bulunan heykellerin üzerine çıkılmasına ve zarar verilmesine izin verilmiyor. Anıtkabir’i ziyaret eden kişilerin Anıtkabir içerisinde sergilenmekte olan otomobil, top arabası, fotoğraf ve diğer objeleri izlerken uyarı hatlarını geçmemeleri gerekiyor. Anıtkabir içerisinde gürültü yapılmasının, slogan atılmasının, bildiri dağıtılmasının, siyasal ve toplumsal konularda basına demeç verilmesinin, topluluğa hitap edilmesinin kesinlikle yasaklandığı biliniyor. Ayrıca Anıtkabir Müzeler ve Anıtlar dahil olmak üzere hiçbir ücret ödemeden ziyaret edilebiliyor.

Siz de yazımızı okuyarak Anıtkabir ziyaret günleri ve saatlerinin yanı sıra Anıtkabir hakkındaki genel bilgileri edilebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap