Amatem Nedir?

1983 yılında kurulan bir tedavi merkezi olan AMATEM’de alkol ve çeşitli maddelerin bağımlılıklarına dair tedavi yöntemleri sunulmasının yanı sıra bu konular üzerinde araştırmalar da gerçekleştirilir. AMATEM Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bulunmakta olup sadece alkol ve madde bağımlılığı sorunu yaşayan kişilere özel olarak hizmet veren bir bölümdür. AMATEM kişilerin tedavi olmayı ne kadar istediğine önem veren bir kuruluştur. Çünkü kişinin alkol ve madde bağımlılığından kurtulmayı istemesi, sağlıklı sonuçlar alınmasında en önemli faktördür.

Sadece bağımlı kişilere hizmet vermek için kurulan AMATEM alkol ve madde bağımlılığı bulunan kişilerin tedavi olmasını ve aynı zamanda da bu tarz bağımlılıkların önüne geçilmesini sağlamayı hedefler. AMATEM tarafından bu amaçla öğrencilere, aile bireylerine ve doktorlara yönelik bilgi verici çeşitli eğitim programları düzenlenir. Ayrıca pek çok ilde, okullarda düzenlenen konferanslar ve dağıtılan broşürler aracılığı ile bireyleri bilinçlendirmeye yönelik çabalar yürütülür.


İlginizi Çekebilecek İçerikler:


AMATEM alkol ve madde bağımlılık tedavisi alanında yaptığı çalışmalar ile alanında referans kliniklerden biridir. Dünyada alkol ve madde bağımlılığı tedavisinde etkisi kanıtlanmış birçok tedavi yöntemi AMATEM’de uygulanır. 2018 ve 2019 yılı verileri incelendiğinde oldukça yüksek oranda iyileşme sağlandığı görülebilir.

AMATEM’in Özellikleri Nelerdir?

AMATEM alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele veren en büyük resmi psikiyatri servisidir. 100 yatak kapasitesine sahip olan merkezde yoğun bakım ünitesi de bulunur. Alkol ve madde yoksunluğu tedavilerinin yanı sıra psikoz tedavisi de uygulanır. Çeşitli psikoterapi programları bulunan AMATEM’de 20 yataklı bir de müşahede bölümü bulunur.

AMATEM’de Muayene Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?

AMATEM’de gönüllü muayene esasına dayanan bir hizmet verilir. AMATEM’de muayene olmak için AMATEM’e gönüllü olarak başvuruda bulunulması gerekir. Her hangi bir madde altında bulunmadan tedavi için talepte bulunulamaz. Sosyal güvencesi olan hastaların muayenesi AMATEM’de hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

AMATEM’e muayene olmak için gönüllü olarak başvurulmasının ardından ilk muayene yapılır. İlk muayenenin ardından hastanın durumuna göre yatarak tedavi ya da ayakta tedavi süreci başlatılır. Bazı hastalar için muayene esnasında acil yatış kararı alınabilir, bu hastalar tedavi sürecine başlamak için bekletilmez. Acil bir durumu olmayan hastalar için ise hastaneye yatacakları tarih için randevu ayarlanır, randevu verilen günde yatış işlemleri yapılır.

AMATEM’de ilk aşamada alkol ya da madde kullanımının kesilmesine bağlı olarak oluşan yoksunluk bulguları tedavi edilir. Bu süreçte kişiye ilaç tedavisi uygulanır. Ardından alkol ya da madde kullanımına tekrar başlamanın engellenmesine yönelik psikoterapi programına başlanır. Psikoterapi programı hastanede yatarak 28 gün sürer. Ayrıca ayakta tedavi ile gerçekleştirilen psikoterapi programı da vardır. Hastaların hastaneden taburcu olduktan sonra da ayakta tedaviye devam etmeleri önerilir. Psikoterapi programları esnasında gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisi de sürdürülür.

AMATEM aynı zamanda bağ evi, bilardo odası, voleybol ve tenis sahaları gibi birçok sosyal alanı içinde bulunduran sosyal yönden gelişmiş bir merkezdir.

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık herhangi bir maddenin kişinin yaşamını ve sağlığını olumsuz etkilemesine ve kullanmaya başladıktan sonra kişinin kendisini durduramamasına neden olur. Bağımlılık bir hastalık olup mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bağımlılığın sosyal, biyolojik, davranışsal ve genetik birçok nedeni olmakla birlikte hiçbir neden bağımlılığı tek başına açıklamak için yeterli değil denilebilir.

Alkol ya da madde kullanan herkesin bağımlı olma riski bulunur. Yenilik arayışı içerisinde olan, kolay risk alan, aile arasında sorunlar yaşayan bozuk aile yapısı olan ihmal edilmiş ergenler ve genetik yatkınlığı olan kişiler bağımlılık söz konusu olduğunda daha büyük risk taşırlar.

Tüm hastalıklar gibi bağımlılıkta da hastalığın hiç olmamış gibi ortadan kalkması mümkün değildir. Yapılan tedavi sonucu kişinin alkol ya da madde kullanımı durdurulur. Bunun yanı sıra kullandığı maddeye karşı duyduğu isteği kontrol altına alabilmesi, düzenli bir hayat sürdürebilmesi, yaşamı içerisinde karşılaştığı çeşitli olumsuzluklar ile alkol ya da madde kullanmadan baş edebilmesi, stres ile baş etme gücü ve olumsuz duyguları kontrol etme becerisinin geliştirilmesi sağlanır.

Ayrıca hasta tedavisi esnasında alkol ya da madde kullanımına neden olabilecek faktörler saptanarak bu ihtiyaçların alkol ya da madde kullanımı olmadan karşılanabilecek düzeye getirilmesi hedeflenir. Tedavide bu noktaların göz ardı edilmesi durumunda kişinin yeni baştan alkol ya da madde kullanımına başlaması, bağımlılığın tekrarlanması ve yeniden sorunlu bir durum oluşması söz konusu olabilir.

Alkol ve madde kullanımını bırakan kişiler için ilk bir aylık dönem yoksunluk dönemi olarak adlandırılır ve en zor dönemdir. Kişi bu dönemde ani duygusal iniş çıkışlar ile karşı karşıya kalabilir.
İlk ayın sonlarına doğru yoksunluk bulgularının ortadan kalkması ve alkol ya da madde kullanma isteğinin azalması kişiye iyileştiğini ve bağımlılıktan kurtulduğunu düşündürür.
3 ayın sonlarına doğru kişide yorgunluk, halsizlik, sıkılma, depresyon durumları gözlenebilir. Özellikle bu dönemde kişiye destek olunması son derece önemlidir.
İlk 6 aylık süreçte duygusal iniş ve çıkışlar sık gözlemlenmekle birlikte 6 aydan sonrası kişiler için çok daha kolay olur.

Alkol ya da madde bağımlısı olan kişiye nasıl davranılmalıdır?

Alkol ve madde bağımlılığı hasta kadar yakınları için de zor bir süreçtir. Kişinin aile, iş ve sosyal hayatında yaşadığı sorunlar ailelerin onlara nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitilmeleri ile hafifletilmeye çalışır. Ailesi ve yakınlarının bağımlılığı bulunan kişiyi anladığını göstermesi önemlidir. Ayrıca alkol ve madde bağımlılığına yol açan nedenleri anlamaya ve çözümlenmesine yardımcı olmaya çalışmak da tedavi sürecinde etkilidir. Bağımlılık tüm aileyi etkilediği için kişinin hem hastanede bulunduğu süreçte hem de sonrasında ailesine de önemli görevler düşer. Hasta yakınlarının sabırlı davranması ve kişinin hayatındaki değişiklikler konusunda destekleyici olması büyük önem taşır.

Paylaş.

Yorum Yap