ALO 170 Hattı Nedir? ALO 170 Nolu Hat Ne İşe Yarar?

“Alo 170 hattı nedir?”, “Alo 170 hattı hangi durumlarda aranır?”, “Alo 170 hattı aramaları nasıl ücretlendirilir?” konuları hakkında bu yazımızda bilgi bulabilirsiniz.

Vatandaşların bilgilendirme, ihbar, şikayet, öneri ve evrak takibi gibi farklı amaçlarla ulaşabilecekleri ALO 170; kayıt dışı istihdam sağlayan işverenler için korkulu rüya olarak nitelendiriliyor. Temel amacı vatandaşlardan gelen talep, başvuru ya da ihbarların hızlı bir şekilde çözümlendirilmesi olan alo 170 hattı yalnızca bu sene içerisinde toplamda 2.531.802 başvuruyu çözmesiyle vatandaşların güvenini kazanıyor.

Kayıt dışı istihdamın önüne geçilmesi, vatandaşların sosyal haklarının korunması ve vatandaşların hakları hakkında bilgi sahibi olmasının kolaylaştırılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren alo 170 ihbar hattı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bir servis olarak faaliyet sürdürüyor. 7 gün 24 saat boyunca canlı destek alınarak ÇSGB, SGK, MYK ve İŞKUR gibi kurumlarla ilgili tüm soruların yanıtlandığı alo 170 işitme engelli vatandaşlar için görüntülü destek ve http://www.alo170.gov.tr adresinden online olarak canlı destek seçenekleri de sunuyor.

Alo 170 Hattı Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan bir servis olma niteliği taşıyan ALO 170 hattı; vatandaşların kimlik bilgileri ile işlem yapabilecekleri ve destek alabilecekleri bir platformdur. Arayan kişilerin adına başvuru oluşturulan ve 3 gün içerisinde başvuruların sonuçlandırıldığı alo 170, bahsi geçen kurumların hizmetleri ile ilgili bilgi sunulmasının yanı sıra vatandaşlar tarafından iletilen ihbar, şikayet ve önerilerle de ilgili hizmet sunar. Çalışanların aldıkları maaş ve bordrolarında görünen maaş farklılıklarını iletebilecekleri, tazminatlarını öğrenebilecekleri, işe giriş sigortasının yapılıp yapılmadığının belirlenebileceği, fazla mesailerin ücretlendirilip ücretlendirilmediğinin anlaşılabileceği alo 170 başvuruları titizlikle değerlendirilir. Devletin vatandaşlarının haklarını korumak ve onları bilgilendirmek amacı ile başlattığı bu servis hem yurt içinden hem de yurt dışından ulaşılabilir.

ALO 170 Hattı Nasıl Aranır?

Alo 170 aramaları GSM operatörlerinde yalnızca 170 tuşlanarak aranılabilir. Aramaların bir an önce tamamlanması ve taleplerin hedefine ulaşabilmesi için vatandaşların kimlik belgelerini arama esnasında yanlarında tutmaları önerilir.

ALO 170 sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da aranabilir. Dünya genelinde çalışan Türk vatandaşların bilgilendirilmesi ve haklarının korunması adına hizmet sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim hattı +90 ülke kodu çevrildiği takdirde ulaşılabilir olur.

Alo 170 Aramaları Ücretli Mi?

“Alo 170 ücretli mi?” sorusunun yanıtı evet olarak verilebilir. İlgili iletişim numarası aranarak hizmet almak isteyen vatandaşlar ortalama 6 dakika konuştukları takdirde yaklaşık 3,5 TL’lik bir ödeme ile karşılaşıyor. SGK danışma hattı sanıldığının aksine ücretsiz değil ücretli bir servis olarak hizmet veriyor.

ALO 170 Başvuru Sonuçları Nasıl Takip Edilir?

SGK Alo 170 araması yapan vatandaşların başvuruları alındığı zaman kendilerine bir başvuru takip numarası aktarılır. Bu numaranın başkalarıyla paylaşılmamasına dikkat edilmelidir. Başvuru tarihinden 72 saat sonra başvurular sonuçlanır. Bu başvuruların sonuçlarının öğrenilmesi için vatandaşların ALO 170 servisini yeniden araması gerekir. Geçmiş dönemde alo 170 servisine yapılan başvurular E-devlet platformu üzerinden de takip edilebilir.

Alo 170 Başvuruları E-Devlet Üzerinden Sorgulanabilir

E devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama aşamalarının tamamlanması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasından Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi (ALO 170) Çağrı Hizmeti Verilmesi linki tıklanır ve başvuru sahibi başvuru numarasını, başvuru tarihini, başvuru konusunu ve başvuru durumunu görüntüleyebilir.

ALO 170 Ne İşe Yarar?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu servisin temel amacı vatandaşların sosyal hakları ile ilgili farkındalığının arttırılmasıdır. Alo 170 arandığı takdirde;

İŞKUR mevzuatları ile ilgili tüm bilgiler alınabilir.
SGK mevzuatları hakkında bilgi edinilebilir.
MYK mevzuatlarının detayları öğrenilebilir.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hizmetleri ile ilgili bilgi alınabilir.
Kayıt dışı istihdam şikayetleri iletilebilir.
Anlaşmalı boşanma şikayetleri iletilebilir.
Hastaneye gitmeden önce sağlık güvencesinin olup olmadığı ile ilgili bilgi alınabilir.
GSS prim borcu olup olmadığı öğrenilebilir.
Sigorta primlerinin yatıp yatmadığı; yatıyorsa alınan maaş üzerinden mi yoksa asgari ücret üzerinden mi yatırıldığı öğrenilebilir.
Kişinin haberi dışında işten çıkışın yapılıp yapılmadığı sorgulanabilir.

Tüm bu hizmetlerin ortak noktası ALO 170 ne işe yarar sorusunun yanıtlarıdır; bu servis ile vatandaşların sosyal hakları güvenceye alınır ve kendilerine danışacakları  güvenilir bir platform sunulur.

ALO 170 Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Hem sigortalı çalışan vatandaşlara hem de bir anlamda işverenlere rehber niteliği taşıyan alo 170 platformuna en sık sorulan sorulardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Emeklilik nedeniyle işinden ayrılan bir işçi yine aynı işyerinde çalışmaya devam edebilir mi?
Fazla çalışma ücreti nasıl hesaplanır?
Hangi durumlarda telafi çalışmasının yapılması gerekebilir?
İşçiye zorla fazla mesai yaptırılabilir mi?
Sigortam düzenli ödeniyor mu?
İhbar tazminatı nedir, hangi hallerde ödenir?
İş Kanununda yaş haddinden emeklilik var mıdır?
İlişiksiz belgesi nedir, hangi şartlarda verilir?

Paylaş.

Yorum Yap