Aile Toplum Kağıdı Nedir? Nereden Alınır?

Aile toplum kağıdı sunulduğu resmi kuruma ailenin bütünlüğü hakkındaki en güncel bilgilerin verilmesini sağlıyor. Böylelikle aile toplum kağıdını talep eden kurum ya da şirketler ailenin yapısına ve durumuna bakarak söz konusu konu ile ilgili nihai kararlarını verebiliyor. Hanede kaç kişinin yaşadığı, gelirlerinin ne kadar olduğu gibi soruların yanıtlarının alınmasında resmi kayıt içeren bu belge oldukça önemli bir rol oynuyor.

E-Devlet sisteminin kullanıma girmesi ve resmi kurum işlemlerinin bu platform üzerinden gerçekleştirilebiliyor olması vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.E-Devlet platformu kullanılmaya başlamadan önce resmi işlemleri yapmak ve ihtiyaç duyulan resmi belgeleri almak uzun süre sıra beklemeyi gerektirebiliyor ve zaman kaybına yol açıyordu. Ancak gelişen teknolojinin de yardımı ile artık bu işlemler zaman ve iş gücü kaybına neden olmadan en kısa sürede online olarak kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

E-Devlet platformundaki işlemler akıllı telefonlar aracılığı ile mobil olarak da gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemleri kolaylıkla yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olmak yeterli bulunuyor. Ancak aile toplum kağıdı alma işlemi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilemiyor. Sahte belgelerin ibrazında artış görülmesi nedeni ile bu hizmet internet üzerinden verilmiyor. Bu nedenle aile toplum kağıdı almak isteyen vatandaşlar kendilerine en yakın Nüfus Müdürlüğü’nden bu hizmeti alabiliyor.

Aile Toplum Kağıdı Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ülkemizdeki sosyal sorunların belirlenmesi ve çözümlenmesi konusunda hizmet veriyor. Bu amaçla ailelerin bütünlüğünün korunması amacı ile maddi ve manevi olarak destek de sağlıyor.

Aile bireyleri ve onların durumlarını gösteren evraka aile toplum kağıdı deniliyor. Aile toplum kağıdı kişinin bağlı bulunduğu il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alınır. Özellikle evde bakım parası almayı düşünen kişilerin aile toplum kağıdı alması gerekiyor. Aile toplum kağıdı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak verilen bir evrak olup, evde bakım maaşı ve engelli maaşı alabilmek için sunulması gereken evraklar arasında yer alıyor. Bu nedenle aile toplum kağıdı da resmi bir belge niteliği taşıyor. Aile toplum kağıdı sayesinde ailenin maddi durumu, hanede yaşayan kişi sayısı ve ikametgah bilgileri belgelenebiliyor.

Aile Toplum Kağıdı Nereden alınır?

Aile Toplum Kağıdı Nüfus Müdürlüğü’nden alınabiliyor. Nüfus Müdürlüğü’nden aile toplum kağıdı alabilmek için TC kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik belgesinin ibraz edilmesi yeterli oluyor ve bu belgeyi alabilmek için herhangi bir ücret ödemesi yapılmıyor. Nüfus Müdürlüğü’ne gidilip aile toplum kağıdı alınma talebi belirtildiğinde kısa sürede evrak çıkartılabiliyor. Ardından mühürlü ve onaylı olarak başvuru sahibine teslim ediliyor.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Devlet tarafından evde bakıma muhtaç olan yaşlı ve engelli yakınlarına bakan kişilere maaş desteği sağlanıyor. Evinde %50 raporu olan engelli yakınına ya da yaşlıya bakan kişilere aylık maaş bağlanıyor. Bir başka kişinin yardımına ihtiyaç duymaksızın gündelik hayatını sürdürmesi mümkün olmayan; yeme, içme, temizlik, ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getiremeyen engelli kişilere verilecek olan engelli sağlık kurulu raporlarında “Ağır Özürlü” (Evet / Hayır) kısmında “Evet” seçeneği işaretlenmiş olan her özürlü bu maaşa başvurma hakkına sahip bulunuyor. Bununla birlikte son dönemde çeşitli usulsüzlüklere rastlanmış olması nedeni ile pek çok kişinin aldığı evde bakım maaşının kesintiye uğradığı biliniyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın takibinde olan evde bakım parasına gerekli şartlara sahip olan herkes başvuruda bulunabiliyor. Bakım ihtiyacı bulunan engelli kişilerin evde bakım maaşından faydalanabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvurunun ilgili mercilere ulaşmasının ardından engelli kişi ve ailesi hakkında doktor, fizyoterapist, çocuk gelişim uzmanı, sağlık memuru ve sosyolog unvanına sahip olan en az üç kişiden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, engelli kişiyi ve ailesini ikametgah adresinde ziyaret ediyor. Eğer ikamet adreslerinde yaşamıyorlarsa fiilen yaşadıkları yerde gereken incelemeleri yapılarak bakım raporu hazırlanıyor. Bakım raporunun hazırlanması ve başvurunun değerlendirilmesi sürecinde acil durumlar dışında, gerekli belgelerin SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşması ve başvuru sahibinin oturduğu yer dikkate alınarak işlem sıralaması gerçekleştiriliyor. Başvuruların sonuçlanmasının normal koşullar altında 3 ile 6 aylık bir süre aldığı biliniyor.

Evde bakım parası gelir kriterinin asgari ücrete endeksli olduğu biliniyor. Engelli kişiye evde bakan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için hanedeki kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor.  2018 yılı için gerekli şartları sağlayan ve evde engelli bir yakınına bakan kişiye aylık 1179 TL ödeniyordu. Yeni yıl ile birlikte zam gelmesi sonucunda evde bakım maaşı 2019 yılı için aylık 1.219,35 TL olarak ödeniyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişilerin kimlik fotokopilerinin, devlet hastanelerinden alınan ve kişinin ağır engelli olduğunu gösterir engelli sağlık kurulu raporunun örneği ya da aslının, engelli kişiye ait iki adet vesikalık fotoğrafın, engelli kişiye ait varsa öğrenim durumunu gösteren belgenin, engelli kişinin vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararının ve anne ile baba boşanmış ise boşanmaya ilişkin mahkeme kararının başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakım parası alanların bakım parası her ay düzenli olarak şehirlerin sırasına göre yatırılıyor. Evde bakım maaşı olarak alınan ücretler her ayın 10 ile 20’si arasında ödeniyor. Evde bakım parası alan kişiler E-Devlet üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” kısmından maaşlarını sorgulayabiliyor. Evde bakım maaşını Ziraat Bankası aracılığı ile alan kişiler ise cep telefonlarından “BAKIYE” yazıp 4747’e göndererek SMS ile maaşlarının yatıp yatmadığını öğrenebiliyor.

Siz de bu yazımızı okuyarak evde bakım parasına nasıl başvurulur, evde bakım parasına almak için nereden başvuru yapılır, evde bakım maaşı başvurusunda bulunmak için hangi belgeler gereklidir, aile toplum kağıdı sorgulama nasıl yapılır gibi, evde bakım maaşı başvurusu yapmak için nüfus kağıt örneği gerekli midir gibi sorular hakkında en güncel ve detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden bakım parası yatan iller, parası yatan iller, evde bakım parası yatan iller şeklinde yapılan aramalar ile Şubat ayı ve sonraki aylar için kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Konu ile ilgili diğer yazılarımızı okuyarak aile toplum kağıdı ve diğer konular ile ilgili en son haberleri takip edebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap