Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimi ile ilgili sorun yaşayan ya da taşınan vatandaşlar aile hekimi değiştirme işlemi yapabilirler. Aile hekimi değiştirme işlemleri hem aile hekimi değiştirme dilekçesi hazırlanıp kuruma bizzat iletilerek hem de e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu yazımızda aile hekimi değiştirmek istiyorum diyenlerin yapabilecekleri işlemler ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi Nereye Verilir?

Mevcut aile hekimine minimum 3 ay bağlı kalan vatandaşlar bu sürecin sonunda aile hekimi değiştirme dilekçesi doldurarak Aile Sağlığı Merkezine başvuru yapabilirler. Aile Sağlığı Merkezi’ne aile hekimi değiştirme isteklerini belirten vatandaşlara merkezlerde dilekçe sunulur. Sunulan dilekçe eksiksiz doldurulup yine aynı sağlık merkezine teslim edilir. Aile hekimi değiştirme formu üç nüshadan oluşur. Bu nüshalardan biri talep sahibi vatandaşa, diğeri aile hekimine ve bir diğeri ise sağlık merkezi tarafından il sağlık müdürlüğüne teslim edilir.

İlginizi Çekebilir: Aile Hekimim Kim? Aile Hekiminizi Öğrenin

Aile Hekimi Değiştirme Kaç Günde Değişir?

Her ayın 25’ine kadar tamamlanan bu sürecin en hızlı şekilde ilerleyebilmesi için dilekçelerin her ayın 20’sine kadar teslim edilmesi gerekir. Bir sonraki ayın başında talep kabul edilirse değişim gerçekleştirilir.

Aile Hekimi Değiştirme Formu Nasıl Doldurulur?

Aile hekimi değiştirme formu kolay bir şekilde doldurulabilir, matbu bir evrak olma özelliği taşıyan aile hekimi değiştirme formu kapsamında müracaat sahiplerinin adı, soy adı, ev telefonu, cep telefonu ve adresi girilmelidir. Daha sonra değişiklik aile fertleri için yapılacaksa onların bilgileri forma girilir. Tercih edilen aile hekiminin bilgileri ile birlikte aile hekimi değiştirme nedeninin işaretlenmesi gerekir. Bu bölümde vatandaşlar il dışından göç, il içinde göç, hekim tercihi, hatalı kayıt, fiziksel mekan tercihi veya diğer seçenekleri seçilir. Formun geri kalan bölümleri dilekçenin alındığı toplum sağlığı merkezi tarafından doldurularak süreç tamamlanır. 

Önerilen İçerik: eDevlet Aile Hekimi Öğrenme

Aile Hekimi E-Devlet Üzerinden Değiştirilebilir mi?

Aile hekimi değiştirme e-devlet üzerinden dolaylı olarak yapılabilir. Sistem girişi yapan vatandaşlar ana sayfada yer alan arama çubuğuna “aile hekimi değiştirme” yazdıklarında ilgili sayfaya yönlendirilebilirler. Yalnız E-Devlet aile hekimi değiştirme işlemleri için vatandaşları E-Nabız uygulamasına aktarır. Diğer bir deyişle aile hekimi değiştirme online olarak gerçekleştirilecekse vatandaşlar doğrudan e-nabız üzerinden aile hekimi değiştirme işlemlerine başvurabilirler. E-devlet aile hekimi değiştirme işlemleri için kısa yol olma özelliği taşımaz.

E Nabız Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerinin depolandığı ve vatandaşlarla sağlık personellerinin hem mobil cihazlar hem de internet üzerinden erişebilecekleri uygulama e-nabız olarak adlandırılır. E-Nabız vatandaşların sağlık verilerine ulaşmasını, işlem yapmasını, kayıtlarının tutulmasını sağlayarak pratik çözümler sunar. E-nabız girişi yapılması için e-devlet platformu kullanılabilir.  

E-Nabız aile hekimi değiştirme işlemlerinin kolay bir şekilde yapılmasını mümkün kılar. Bu işlemin yapılabilmesi için değişiklik talebi bulunan vatandaşların ilk olarak e-nabız sistemine giriş yapılması gerekir. E-nabız sistemine girildiğinde profil bilgilerine giriş yapılır. “Aile hekimi değiştir” sekmesine tıklanarak bir sonraki adıma geçilebilir. Fakat sistemsel bazı kısıtlamalar bulunduğu gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Vatandaşlar üzerlerinde 4000’den fazla vatandaşın bağlı olduğu aile hekimlerini tercih edemezler. Bu aşamada aile hekimlerinin renklerine dikkat edilmesi gerekir. Seçim yapılamayacak durumda olan aile hekimleri kırmızı renkte ekranda belirir.

Paylaş.

Yorum Yap