Aile Hekimim Kim?

Aile hekimliği, bireylerin ve aile fertlerin ikametgâh adreslerine en yakın, ilk başvuracakları kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini gerek görüldüğünde gezici olarak veren uzman tabiplerdir.Aile Hekimim Kim? E-Devlet

Kısaca aile hekiminin görevleri;

-Aile hekimi, kendisine bağlı birey ve ailelerin koruyucu, teşhis ve tedavi hizmetleri vermek,

-Periyodik sağlık muayenesi yapmak,

-Kayıtlı kişileri yaş, cinsiyet, hastalık gibi gruplara yönelik izlem ve tarama yapmak,

-Kendisine kayıtlı aile ve bireylerin senede en az bir kez sağlık durumlarını kontrol etmek ve kayıt altına almak,

– Evde takibi zorunlu olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kendisine kayıtlı kişilere evde veya gezici sağlık hizmetini vermek,

-Gerektiğinde hastayı gözlem ve tetkik altına almak olarak söyleyebiliriz.

Aile hekimliği, sağlık hizmetlerinde en önemli olan koruyucu sağlık hizmetleri vererek diğer büyük hastanelerde yoğunluğun azaltılması amacıyla 2005 yılında Düzce ilinde yapılan pilot uygulamanın ardından 2010 yılında tüm illerimizde aile hekimliği uygulamasına geçilmiştir.

Aile hekimliğinde aile ve bireylere en yakın olan sağlık ocağında bulunan aile hekimleri sistem tarafından belirlenmektedir. Bununla birlikte isteyen vatandaş aile hekimini değiştirebilir. Fakat vatandaşın kendi talebiyle seçtiği aile hekimini üç aydan önce değiştiremez. Aile bireyleri tek bir hekime gitmek zorunda değildir. Herkesin hekim seçme özgürlüğü vardır. Yalnız çocuklar velilerinin uygun gördüğü hekimlere götürülür. Bebekler de annelerinin aile hekimlerine kayıt ettirilir. Eğer aile hekimi izne ayrılmış ise sağlık ocağında bulunan bir başka hekimden hizmet alınabilir.

Aile hekimi olmayan en yakın aile sağlığı merkezine,  toplum sağlığı merkezine ya da il sağlık müdürlüğüne müracaat ederek aile hekimlerini seçebilirler. Aile hekiminin kim olduğunu öğrenmek için ise e-devlet sistemine girmek yeterli olacaktır. E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. Bu giriş yollarından en kolay ve ucuzu e-devlet şifresini temin etmek için PTT’ye başvuru yapılır ve 2 TL ücret karşılığında şifre alınır. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ilgili yerlere yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sağlık Bakanlığı başlığı altında bulunan Aile Hekim Bilgisi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan sayfada aile hekim bilgisi gözükecektir.

Paylaş.

Yorum Yap