Aile Hekimi Randevu Sistemi

Merkezi Hekim Randevu Sistemi” ve “MHRS Randevu Sistemi” olarak da bilinen aile hekimi randevu sistemi günümüzde sağlık hizmetleri almak isteyen vatandaşların hayatını kolaylaştıran; online randevu alınmasını mümkün kılarak sağlık kurumlarında sıra bekleme devrini sona erdiren bir uygulamadır. Aile hekimine gitmek isteyen vatandaşlar zaman kaybı yaşamadan, çalışma saatleri içerisinde kendi belirledikleri zaman dilimlerinde muayene olmak için aile hekimi randevu sistemini kullanabilirler. Eskiden Alo 182 MHRS Randevu Alma hattı aranarak yapılabilen tüm işlemler günümüzde bu online platformdan da gerçekleştirilebilmektedir.

Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır?

Aile hekiminden randevu almak isteyen vatandaşların önünde 3 ayrı seçenek bulunur.

1. Alo 182 Hattı İle Aile Hekimi Randevu Almak

Bunlardan ilki az önce de belirttiğimiz gibi ALO 182 nolu hattın aranmasıdır. Bu numara arandığında kişi TC kimlik numarası, adı ve soyadı gibi bilgileri operatöre aktararak talep ettiği zaman dilimleri için muayene olma hakkına erişebilir.

2. MHRS Sistemi İle Aile Hekimi Randevu Alma

Aile hekiminden randevu almanın online yollarından biri Mhsrs sistemi üzerinden başvurudur. Sayfa açıldığında “Randevu Al” butonuna tıklanması randevu sürecinin ilk aşamasını oluşturur. Link tıklandığında açılan sayfa şudur:

MHRS Vatandaş Girişi Ekranı İçin Tıklayın

Aile Hekimi Randevu Sistemi SGK / SSK / Bağkur

Randevu almak için kullanacağınız sayfa

Açılan sayfaya TC kimlik numarası ve MHRS şifresi girildiği takdirde sisteme giriş sağlanabilir. MHRS şifresini bilmeyenler için alternatif sistem girişi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. (E-Devlet üzerinden MHRS sistemine girişten az sonra bahsedeceğiz)

MHRS şifresini hatırlamayanlardan için şifre yenilemek üzere ilk olarak e-mail doğrulaması yapmaları istenir. Mail adresinin kayıtlı olmaması durumunda ekrana farklı şifre yenileme seçenekleri gelir.

Aile Hekimi Randevu Sistemi SGK / SSK / Bağkur

Şifre yenileme seçenekleri ekranı

Bu yöntemlerden birini kullanarak sisteme giriş yapabilir ve aile hekimi randevu için işlem başlatabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza şu sayfa çıkacaktır:

Aile Hekimi Randevu Sistemi SGK / SSK / Bağkur

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak randevu sayfası

Ekranın sağ tarafında yatay olarak yazan “Aile Hekiminden Randevu Al” butonuna tıklayarak randevu sayfasına gelebilirsiniz. Randevu sayfasında aile hekimi öğrenme için ayrı bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Sistem üzerinde aile hekiminizi görebilir, randevu tarihini seçebilir ve hekimin uygun olduğu saat dilimleri arasından seçim yaparak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra “Randevuyu Kaydet” diyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

3. E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Randevu Alma

E-Devlet ve MHRS sistemi birbirleriyle entegre çalışmaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapıp TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girdikten sonra kimlik doğrulama adımını tamamlayabilirsiniz. Akabinde arama çubuğuna “MHRS” yazdığınızda Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi uygulamasının ara yüzüne ulaşabilirsiniz. E-Devlet sizi doğrudan hastanerandevu.gov.tr sitesine yönlendirecektir.

Ardından yukarıda sıraladığımız adımları gerçekleştirerek aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. MHRS üzerinden yalnızca aile sağlık merkezi randevularının alınmadığını hatırlatmak istiyoruz. Türkiye genelindeki herhangi bir ilde, herhangi bir ilin herhangi bir ilçesinde bulunan hastanelerden de randevu almanız mümkündür.

Aile Hekimi Sorgulama

Aile hekiminin kim olduğunu bilmeyen vatandaşlar basit bir sorgulama işlemiyle aile hekimlerinin kim olduğunu ve hangi sağlık biriminden hizmet almaları gerektiğini öğrenebilirler. Aile hekimi öğrenme için yapılması gereken tek işlem E-Devlet platformuna giriş yapmaktır.

E-Devlet sisteminde giriş yapıp kimlik doğrulandıktan sonra Sağlık Bakanlığı hizmetlerine ulaşılmalıdır. Sonrasında Aile Hekim Bilgisi Sorgulama linkine tıklanarak aile hekiminin adı, soyadı, çalıştığı kurum ve kurumun adres bilgisine erişim sağlanabilir.

Aile Hekim Bilgisi Sorgulama Ekranı

Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimleri vatandaşların ikamet adresi doğrultusunda atandığından kimi zaman vatandaşlar aile hekimlerini değiştirmek isteyebilir ya da taşınma gibi bir ikamet değişikliği söz konusu olduğunda aile hekimi değişikliği zorunluluk haline gelebilir. Bu durumda “aile hekimi değiştirme dilekçesi” aile sağlık merkezlerinden istenmeli ve eksiksiz olarak doldurulup kuruma teslim edilmelidir. Üç nüshadan oluşan dilekçenin biri vatandaşta, diğeri kurumda sonuncusu ise aile hekiminde kalır. Toplum Sağlık Merkezine gönderilen dilekçe nüshaları her ayın 20’sinde İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilir ve talebin yerinde bulunması durumunda değişiklikler gerçekleştirilir.

Paylaş.

Yorum Yap